Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Хотира ва қадрлаш куни муносабати билан “Инсон қадри азиз, хотира муқаддас” мавзусида фахрийлар ва талаба-ёшлар иштирокида маънавий-маърифий учрашув ташкил этилди.
Тадбирдан кўзланган асосий мақсад ёш авлодни Ватанга садоқат, миллий ва маънавий қадриятларга ҳурмат руҳида тарбиялаш, тарихий хотирани асраб-авайлаш, шунингдек ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасида шаклланган касбий анъаналар ва хизмат ворисийлигини мустаҳкамлашдан иборат бўлди.
Учрашув давомида Академия фахрийлари томонидан юртимизда инсон қадрини улуғлаш, тинчлик ва барқарорликни таъминлаш, фидокорона хизмат ва халқ манфаатларига садоқат каби юксак қадриятларнинг мазмун-моҳияти хусусида фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Шунингдек, ёшларни ватанпарварлик, юксак масъулият ва дахлдорлик ҳисси асосида тарбиялаш, мамлакат тараққиёти ва жамият хавфсизлигини таъминлашда ҳар бир ходимнинг шахсий масъулиятини англаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Фахрийлар ўзларининг кўп йиллик хизмат фаолияти ва ҳаётий тажрибалари билан ўртоқлашар экан, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларида шаклланган профессионал мактаб, хизмат интизоми ва касбга садоқат анъаналарини сақлаш ҳамда уларни келгуси авлодга етказиш муҳим аҳамият касб этишини таъкидладилар.
Тадбир доирарсида талаба-ёшлар томонидан берилган саволларга атрофлича жавоблар берилиб, очиқ ва самимий мулоқот муҳити шаклланди.

Встреча, посвященная традициям самоотверженного служения и патриотизма
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан в связи с Днём памяти и почестей организована духовно-просветительская встреча ветеранов и студенческой молодежи на тему «Человеческое достоинство бесценно, память священна».
Основной целью мероприятия стало воспитание молодежи в духе преданности Родине, уважения к национальным и духовным ценностям, сохранения исторической памяти, а также укрепление профессиональных традиций и преемственности службы, сформированных в правоохранительной сфере.
В ходе встречи ветераны Академии поделились своими размышлениями о значении таких высоких ценностей, как уважение человеческого достоинства, обеспечение мира и стабильности, самоотверженное служение и верность интересам народа.
Особое внимание было уделено вопросам воспитания молодого поколения в духе патриотизма, высокой ответственности и сопричастности, а также осознания личной ответственности каждого сотрудника за обеспечение безопасности общества и развитие страны.
Ветераны, делясь многолетним служебным и жизненным опытом, подчеркнули важность сохранения профессиональной школы, служебной дисциплины и традиций преданности профессии, сложившихся в правоохранительных органах, а также передачи этих ценностей будущему поколению.
В рамках мероприятия состоялся открытый и содержательный диалог, в рамках которого участники получили ответы на интересующие их вопросы.