“TASHKENT CYBERLEX–2026”: ҳамкорликнинг янги босқичи – қатор меморандумлар имзоланди
“TASHKENT CYBERLEX – 2026” халқаро илмий-амалий форуми доирасида ўтказилган икки томонлама учрашувлар ва эксперт мулоқотлари амалий натижалар билан якунланиб, Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ва ҳамкор ташкилотлар ўртасида қатор ўзаро ҳамкорлик меморандумлари имзоланди.
Имзоланган ҳужжатлар таълим, илмий тадқиқотлар, рақамли технологиялар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳаларидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, қўшма ташаббуслар ва академик-эксперт алмашинувларни кенгайтиришга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Хусусан, Қозоғистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Шрақбек Қобилбаев номидаги Қостанай академияси, Рақамли технологиялар ва сунъий интеллектни ривожлантириш илмий-тадқиқот институти ҳамда “Логос” илмий-таълим маркази билан ҳамкорлик ҳужжатлари расмийлаштирилди.
Мазкур келишувлар ҳуқуқий таълим ва илмий тадқиқотларни ривожлантириш, рақамли технологиялар соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш, инновацион ёндашувларни амалиётга жорий этиш ҳамда кадрлар салоҳиятини оширишга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун янги имкониятлар яратади.
Қайд этилганидек, замонавий ҳуқуқий ва технологик чақириқлар шароитида институционал ҳамкорликни мустаҳкамлаш, академик ва эксперт алоқаларни кенгайтириш ҳамда билимлар интеграциясига таянган шериклик муносабатларини ривожлантириш тобора муҳим аҳамият касб этмоқда.
Имзоланган меморандумлар “TASHKENT CYBERLEX – 2026” форумининг амалий натижаларга йўналтирилган халқаро платформа сифатидаги мақомини янада мустаҳкамлаб, ҳуқуқий таълим, рақамли ривожланиш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳаларида узоқ муддатли ҳамкорлик учун мустаҳкам асос яратади.

В рамках Международного научно-практического форума «TASHKENT CYBERLEX – 2026» двусторонние встречи и экспертные переговоры получили практическое продолжение – между Правоохранительной академией Республики Узбекистан и партнерскими организациями подписан ряд меморандумов о сотрудничестве.
Подписанные документы имеют важное значение для дальнейшего укрепления взаимодействия в сферах образования, научных исследований, цифровых технологий и правоохранительной деятельности, а также расширения совместных инициатив и академико-экспертного обмена.
В частности, оформлены соглашения о сотрудничестве с Костанайской академией имени Шракбека Кабылбаева Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Научно-исследовательским институтом развития цифровых технологий и искусственного интеллекта и научно-образовательным центром «Логос».
Заключенные договоренности создают новые возможности для развития правового образования и научных исследований, расширения сотрудничества в сфере цифровых технологий, внедрения инновационных подходов в практику и реализации совместных проектов, направленных на повышение кадрового потенциала.
Как подчеркивалось, в условиях современных правовых и технологических вызовов укрепление институционального взаимодействия, развитие академических и экспертных связей, а также формирование партнерства, основанного на интеграции знаний и опыта, приобретают всё более важное значение.
Подписанные меморандумы укрепляют статус форума «TASHKENT CYBERLEX – 2026» как международной платформы, ориентированной на практические результаты, и создают прочную основу для долгосрочного сотрудничества в сферах правового образования, цифрового развития и правоохранительной деятельности.