Китоб – маънавий камолот ва интеллектуал тараққиёт манбаи
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида китобхонлик маданиятини юксалтириш, ёшларни мутолаага кенг жалб этиш, маънавий-маърифий муҳитни мустаҳкамлаш ҳамда илм-маърифатга асосланган интеллектуал муҳитни қарор топтиришга қаратилган тизимли ишлар доирасида навбатдаги китоб ярмаркаси ташкил этилди.
Мазкур тадбир Академияда илм-маърифат, интеллектуал ривожланиш ва юксак маънавий қадриятларни қарор топтиришга қаратилган саъй-ҳаракатларнинг узвий қисми сифатида профессор-ўқитувчилар, тингловчилар, талабалар ва Академия ходимларини бирлаштирган маърифий мулоқот майдонига айланди.
Ярмарка иштирокчилари ҳуқуқшунослик, тарих, психология, бадиий адабиёт, болалар адабиёти, маънавият ҳамда замонавий илм-фан соҳаларига оид юзлаб китоблар билан танишиш, ўз қизиқиш ва эҳтиёжларига мос адабиётларни танлаш имкониятига эга бўлдилар.
Таъкидланганидек, китоб нафақат билим ва ахборот манбаи, балки мустақил фикрлаш, ҳуқуқий тафаккур, маънавий баркамоллик ва инсоннинг ички дунёси шаклланишида муҳим ўрин тутади. Айниқса, ҳуқуқшунос кадрларни тайёрлаш жараёнида мутолаа маданияти касбий билим, таҳлилий фикрлаш ва масъулиятли дунёқарашни қарор топтиришнинг муҳим омилларидан бири ҳисобланади.
Академияда китобхонлик маданиятини ривожлантиришга қаратилган бундай анъанавий тадбирлар ёш авлоднинг интеллектуал салоҳияти ва маънавий камолотини юксалтириш, уларда билимга ҳурмат, миллий ва умуминсоний қадриятларга садоқат ҳамда юксак фуқаролик масъулиятини мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.

Книга – источник духовного развития и интеллектуального роста
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан в рамках системной работы, направленной на развитие культуры чтения, широкое приобщение молодёжи к книге, укрепление духовно-просветительской среды и формирование интеллектуального пространства, основанного на знаниях и просвещении, организована очередная книжная ярмарка.
Мероприятие стало органичной частью проводимой в Академии работы по утверждению ценностей просвещения, интеллектуального развития и высокой духовности, объединив профессорско-преподавательский состав, слушателей, студентов и сотрудников Академии в едином пространстве культурного и просветительского общения.
Участники ярмарки получили возможность ознакомиться с сотнями изданий по юриспруденции, истории, психологии, художественной литературе, детской литературе, вопросам духовности и современным направлениям науки, а также подобрать книги в соответствии со своими профессиональными и личными интересами.
Как отмечалось, книга является не только источником знаний и информации, но и важным фактором формирования самостоятельного мышления, правовой культуры, духовной зрелости и внутреннего мира человека. Особенно в процессе подготовки юридических кадров культура чтения выступает одним из ключевых факторов формирования профессиональных знаний, аналитического мышления и ответственного мировоззрения.
Проведение подобных традиционных мероприятий, направленных на развитие культуры чтения в Академии, служит повышению интеллектуального потенциала и духовного развития молодёжи, укреплению уважения к знаниям, приверженности национальным и общечеловеческим ценностям, а также воспитанию высокой гражданской ответственности.