Китоб – маънавий камолот ва интеллектуал тараққиёт манбаи
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида китобхонлик маданиятини юксалтириш, ёшларни мутолаага кенг жалб этиш, маънавий-маърифий муҳитни мустаҳкамлаш ҳамда илм-маърифатга асосланган интеллектуал муҳитни қарор топтиришга қаратилган тизимли ишлар доирасида навбатдаги китоб ярмаркаси ташкил этилди.
Мазкур тадбир Академияда илм-маърифат, интеллектуал ривожланиш ва юксак маънавий қадриятларни қарор топтиришга қаратилган саъй-ҳаракатларнинг узвий қисми сифатида профессор-ўқитувчилар, тингловчилар, талабалар ва Академия ходимларини бирлаштирган маърифий мулоқот майдонига айланди.
Ярмарка иштирокчилари ҳуқуқшунослик, тарих, психология, бадиий адабиёт, болалар адабиёти, маънавият ҳамда замонавий илм-фан соҳаларига оид юзлаб китоблар билан танишиш, ўз қизиқиш ва эҳтиёжларига мос адабиётларни танлаш имкониятига эга бўлдилар.
Таъкидланганидек, китоб нафақат билим ва ахборот манбаи, балки мустақил фикрлаш, ҳуқуқий тафаккур, маънавий баркамоллик ва инсоннинг ички дунёси шаклланишида муҳим ўрин тутади. Айниқса, ҳуқуқшунос кадрларни тайёрлаш жараёнида мутолаа маданияти касбий билим, таҳлилий фикрлаш ва масъулиятли дунёқарашни қарор топтиришнинг муҳим омилларидан бири ҳисобланади.
Академияда китобхонлик маданиятини ривожлантиришга қаратилган бундай анъанавий тадбирлар ёш авлоднинг интеллектуал салоҳияти ва маънавий камолотини юксалтириш, уларда билимга ҳурмат, миллий ва умуминсоний қадриятларга садоқат ҳамда юксак фуқаролик масъулиятини мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.

A regular book fair was organized at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan as part of systematic work aimed at increasing reading culture, widely involving youth in reading, strengthening the spiritual and educational environment, and establishing an intellectual environment based on science and enlightenment.
This event became a platform for educational dialogue, uniting professors, teachers, students, and staff of the Academy as an integral part of the efforts aimed at establishing science, intellectual development, and high spiritual values at the Academy.
Participants of the fair had the opportunity to familiarize themselves with hundreds of books on law, history, psychology, fiction, children's literature, spirituality, and modern science, and to select literature that suits their interests and needs.
As noted, books are not only a source of knowledge and information but also play an important role in the formation of independent thinking, legal thinking, spiritual perfection, and a person's inner world. In particular, in the process of training legal personnel, the culture of reading is one of the important factors in establishing professional knowledge, analytical thinking, and a responsible worldview.
Such traditional events aimed at developing a reading culture at the Academy serve to increase the intellectual potential and spiritual maturity of the younger generation, strengthen their respect for knowledge, loyalty to national and universal values, and high civic responsibility.