Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан ёшлар ўртасида коррупцияга қарши маданиятни шакллантириш, уларда ҳалоллик, қонунга ҳурмат ва фуқаролик масъулиятини мустаҳкамлашга қаратилган маърифий тадбирлар изчил равишда амалга оширилмоқда.
Шу каби тадбирлардан навбатдагиси Тошкент шаҳар прокуратураси билан ҳамкорликда Ўзбекистон Миллий университетида “Коррупцияга қарши авлод” мавзусида ташкил этилди.
Тадбирда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Тошкент шаҳар прокуратураси ва Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси ходимлари, университет профессор-ўқитувчилари, талабалар ҳамда тадқиқотчилар иштирок этдилар.
Учрашув давомида коррупциянинг давлат ва жамият тараққиётига салбий таъсири, унинг олдини олишнинг самарали механизмлари, ёшларнинг коррупцияга қарши курашишдаги ўрни ва масъулияти, шунингдек, уларда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш масалалари муҳокама қилинди.
Академиянинг Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази ходими томонидан коррупцияга қарши курашишнинг замонавий ёндашувлари, мазкур жараёнда ёшларнинг фаол иштироки, ҳалоллик маданиятини қарор топтириш ҳамда коррупцияга қарши таълимнинг аҳамиятига бағишланган тақдимот ўтказилди.
Тадбир иштирокчилари билан очиқ мулоқот шаклида ташкил этилган муҳокамалар давомида ҳуқуқбузарликлар ва жиноятларнинг олдини олиш, ҳуқуқий маданиятни юксалтириш ҳамда ёшларнинг фаол фуқаролик позициясини шакллантириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Бундай тадбирлар ёшларни коррупцияга қарши курашиш ғояларига кенг жалб этиш, уларда ҳалоллик, масъулият ва қонун устуворлиги тамойилларига содиқликни мустаҳкамлаш, шунингдек, ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни юксалтиришга хизмат қилмоқда.

Systematic work continues to foster an intolerant attitude toward corruption among the youth.
The Law Enforcement Academy consistently carries out educational activities aimed at forming an anti-corruption culture among youth and strengthening their integrity, respect for the law, and civic responsibility.
Another such event was organized at the National University of Uzbekistan in cooperation with the Tashkent City Prosecutor's Office on the theme "Generation Against Corruption."
The event was attended by employees of the Law Enforcement Academy, the Tashkent City Prosecutor's Office, and the Tashkent City Main Department of Internal Affairs, as well as university faculty, students, and researchers.
During the meeting, the negative impact of corruption on the development of the state and society, effective mechanisms for its prevention, the role and responsibility of young people in the fight against corruption, as well as issues of forming an intolerant attitude towards corruption were discussed.
An employee of the Anti-Corruption Scientific and Educational Center of the Academy made a presentation on modern approaches to combating corruption, the active participation of young people in this process, the formation of a culture of honesty and the importance of anti-corruption education.
During the discussions, which were organized in the form of an open dialogue with the participants of the event, an exchange of views took place on the prevention of offenses and crimes, increasing the legal culture and forming an active civic position of young people.
Such events serve to widely involve young people in anti-corruption ideas, strengthen their commitment to the principles of honesty, responsibility, and the rule of law, as well as to increase legal awareness and legal culture.