Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан ёшлар ўртасида коррупцияга қарши маданиятни шакллантириш, уларда ҳалоллик, қонунга ҳурмат ва фуқаролик масъулиятини мустаҳкамлашга қаратилган маърифий тадбирлар изчил равишда амалга оширилмоқда.
Шу каби тадбирлардан навбатдагиси Тошкент шаҳар прокуратураси билан ҳамкорликда Ўзбекистон Миллий университетида “Коррупцияга қарши авлод” мавзусида ташкил этилди.
Тадбирда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Тошкент шаҳар прокуратураси ва Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси ходимлари, университет профессор-ўқитувчилари, талабалар ҳамда тадқиқотчилар иштирок этдилар.
Учрашув давомида коррупциянинг давлат ва жамият тараққиётига салбий таъсири, унинг олдини олишнинг самарали механизмлари, ёшларнинг коррупцияга қарши курашишдаги ўрни ва масъулияти, шунингдек, уларда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш масалалари муҳокама қилинди.
Академиянинг Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази ходими томонидан коррупцияга қарши курашишнинг замонавий ёндашувлари, мазкур жараёнда ёшларнинг фаол иштироки, ҳалоллик маданиятини қарор топтириш ҳамда коррупцияга қарши таълимнинг аҳамиятига бағишланган тақдимот ўтказилди.
Тадбир иштирокчилари билан очиқ мулоқот шаклида ташкил этилган муҳокамалар давомида ҳуқуқбузарликлар ва жиноятларнинг олдини олиш, ҳуқуқий маданиятни юксалтириш ҳамда ёшларнинг фаол фуқаролик позициясини шакллантириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Бундай тадбирлар ёшларни коррупцияга қарши курашиш ғояларига кенг жалб этиш, уларда ҳалоллик, масъулият ва қонун устуворлиги тамойилларига содиқликни мустаҳкамлаш, шунингдек, ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни юксалтиришга хизмат қилмоқда.

Продолжается системная работа по формированию у молодежи нетерпимости к коррупции
Правоохранительная академия Республики Узбекистан последовательно реализует комплекс мероприятий, направленных на формирование у молодежи антикоррупционной культуры, укрепление принципов честности, уважения к закону и гражданской ответственности.
Очередное мероприятие в рамках данной работы проведено совместно с прокуратурой города Ташкента в Национальном университете Узбекистана на тему «Поколение против коррупции».
В семинаре приняли участие сотрудники Правоохранительной академии Республики Узбекистан, прокуратуры города Ташкента и Главного управления внутренних дел города Ташкента, профессорско-преподавательский состав, студенты и исследователи университета.
В ходе встречи обсуждены негативные последствия коррупции для развития государства и общества, современные механизмы ее предупреждения, роль и ответственность молодежи в противодействии коррупции, а также вопросы формирования устойчивого неприятия коррупционных проявлений.
Сотрудник Научно-образовательного центра по противодействию коррупции Академии выступил с презентацией, посвященной современным подходам к противодействию коррупции, участию молодежи в данном процессе, формированию культуры добропорядочности и значению антикоррупционного образования.
В формате открытого диалога участники обменялись мнениями по вопросам предупреждения правонарушений и преступности, повышения правовой культуры и формирования активной гражданской позиции молодежи.
Подобные мероприятия способствуют расширению участия молодёжи в реализации антикоррупционных инициатив, укреплению ценностей честности и ответственности, а также повышению правового сознания и правовой культуры молодого поколения.