Академия бакалавриатига қабул давом этмоқда: янги “Киберҳуқуқ” йўналиши жорий этилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 2026/2027 ўқув йили учун бакалавриат таълим йўналишларига қабул давом этмоқда.
Жорий ўқув йилида абитуриентлар “Юриспруденция” ҳамда илк бор ташкил этилган “Киберҳуқуқ” бакалавриат таълим йўналишлари бўйича ўқиш имкониятига эга бўладилар.
“Юриспруденция” йўналиши бўйича кадрлар тайёрлаш Академияда 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб амалга ошириб келинмоқда. Янги “Киберҳуқуқ” таълим йўналиши эса Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Рақамли прокуратура – 2030” стратегияси доирасида жорий этилган бўлиб, рақамли ҳуқуқ, киберхавфсизлик ва замонавий ахборот технологиялари соҳасида юқори малакали мутахассисларни тайёрлашга қаратилган.
Академия бакалавриатида таълим ўзбек ва рус тилларида давлат гранти ҳамда тўлов-контракт асосида ташкил этилади.
“Юриспруденция” ва “Киберҳуқуқ” таълим йўналишлари бўйича танловда иштирок этувчи номзодлар жорий йилнинг 5 июнидан 25 июнига қадар (25 июнь куни ҳам) my.uzbmb.uz сайтидаги “Олий ва касбий (профессионал) таълим ташкилотларига қабул (2026/2027 ўқув йили учун)” бўлими орқали тест синовлари учун фанлар мажмуасини (“Давлат ва ҳуқуқ асослари” ва “Чет тили”), таълим тилини, чет тилини ҳамда тест синовлари ўтказиладиган ҳудудни танлашлари лозим.
Тест синовларини июль ойида ўтказиш режалаштирилган.
Шунингдек, номзодлар тегишли сертификатларни электрон тизим орқали юклашлари мумкин.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бакалавриатига кириш имтиҳонлари билан боғлиқ янгиликлар билан Академиянинг расмий веб-сайти (www.proacademy.uz) ҳамда қуйидаги ижтимоий тармоқлардаги расмий саҳифалари орқали танишиб боришингиз мумкин:

Продолжается прием в бакалавриат Академии: введено новое направление подготовки «Киберправо»
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан продолжается прием на программы бакалавриата на 2026/2027 учебный год.
В текущем учебном году абитуриенты могут поступить на направления бакалавриата «Юриспруденция» и новое напрадение – «Киберправо».
Подготовка кадров по направлению «Юриспруденция» осуществляется в Академии с 2023/2024 учебного года. Новое направление «Киберправо» введено в рамках реализации Стратегии «Цифровая прокуратура – 2030» и ориентировано на подготовку высококвалифицированных специалистов в области цифрового права, кибербезопасности и современных информационных технологий.
Обучение по направлениям «Юриспруденция» и «Киберправо» осуществляется на узбекском и русском языках на основе государственного гранта и платного контракта.
Кандидатам, участвующим в отборе по данным направлениям, необходимо в период с 5 по 25 июня 2026 года (включительно) в разделе «Прием в высшие и профессиональные образовательные организации (на 2026/2027 учебный год)» сайта my.uzbmb.uz выбрать предметы тестирования («Основы государства и права» и «Иностранный язык»), язык обучения, иностранный язык и территорию проведения тестовых испытаний.