Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 8 июндаги “Судларда комплаенс назорат тизими самарадорлигини оширишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–106-сон Фармонида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, хусусан, суд тизимида комплаенс назорат тизимини самарали йўлга қўйиш ҳамда ходимларнинг малакасини ошириш масалалари бўйича Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси вакиллари билан консультатив учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида меҳмонлар Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида коррупцияга қарши курашиш соҳасида амалга оширилаётган ишлар, жумладан, “Коррупцияга қарши курашиш виртуал академияси” электрон платформаси орқали давлат хизматчилари учун ташкил этилаётган малака ошириш курслари, шунингдек, тизим ходимларининг коррупцияга қарши барқарорлик даражасини баҳолаш механизмлари билан яқиндан таништирилди.
Мулоқот чоғида коррупцияга қарши курашиш соҳасида кадрлар тайёрлаш, малака ошириш ва илғор тажрибаларни жорий этиш масалалари муҳокама қилинди. Шунингдек, мазкур йўналишларда ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича фикр алмашилди.
Учрашув якунида томонлар келгусида коррупцияга қарши курашиш ва комплаенс назорат тизимини такомиллаштириш соҳаларида ҳамкорликни кенгайтиришга келишиб олдилар.

Состоялась встреча с представителями Академии правосудия по вопросам противодействия коррупции
В целях обеспечения исполнения задач, определённых Указом Президента Республики Узбекистан от 8 июня 2026 года № УП–106 «О дополнительных мерах по повышению эффективности системы комплаенс-контроля в судах», в частности по вопросам эффективного внедрения системы комплаенс-контроля в судебной системе, а также повышения квалификации работников, в Правоохранительной академии состоялась консультативная встреча с представителями Академии правосудия Республики Узбекистан.
В ходе встречи гости были подробно ознакомлены с работой, проводимой в Правоохранительной академии в сфере противодействия коррупции, в том числе с курсами повышения квалификации для государственных служащих, организуемыми посредством электронной платформы «Виртуальная академия по противодействию коррупции», а также с механизмами оценки уровня антикоррупционной устойчивости работников системы.
В ходе диалога были обсуждены вопросы подготовки кадров, повышения квалификации и внедрения передового опыта в сфере противодействия коррупции. Также состоялся обмен мнениями по дальнейшему развитию взаимного сотрудничества по данным направлениям.
По итогам встречи стороны договорились о расширении сотрудничества в сферах противодействия коррупции и совершенствования системы комплаенс-контроля в дальнейшем.