Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 8 июндаги “Судларда комплаенс назорат тизими самарадорлигини оширишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–106-сон Фармонида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, хусусан, суд тизимида комплаенс назорат тизимини самарали йўлга қўйиш ҳамда ходимларнинг малакасини ошириш масалалари бўйича Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси вакиллари билан консультатив учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида меҳмонлар Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида коррупцияга қарши курашиш соҳасида амалга оширилаётган ишлар, жумладан, “Коррупцияга қарши курашиш виртуал академияси” электрон платформаси орқали давлат хизматчилари учун ташкил этилаётган малака ошириш курслари, шунингдек, тизим ходимларининг коррупцияга қарши барқарорлик даражасини баҳолаш механизмлари билан яқиндан таништирилди.
Мулоқот чоғида коррупцияга қарши курашиш соҳасида кадрлар тайёрлаш, малака ошириш ва илғор тажрибаларни жорий этиш масалалари муҳокама қилинди. Шунингдек, мазкур йўналишларда ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича фикр алмашилди.
Учрашув якунида томонлар келгусида коррупцияга қарши курашиш ва комплаенс назорат тизимини такомиллаштириш соҳаларида ҳамкорликни кенгайтиришга келишиб олдилар.

A consultative meeting was held at the Law Enforcement Academy with representatives of the Academy of Justice of the Republic of Uzbekistan to ensure the implementation of tasks defined in Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. UP-106 dated June 8, 2026, "On additional measures to increase the efficiency of the compliance control system in courts," specifically regarding the effective establishment of the compliance control system in the judicial system and the professional development of employees.
During the meeting, the guests were briefed on the work being carried out at the Law Enforcement Academy in the field of anti-corruption, including professional development courses for civil servants organized through the "Virtual Anti-Corruption Academy" electronic platform, as well as mechanisms for assessing the level of anti-corruption resilience of system employees.
During the dialogue, issues of personnel training, professional development, and the introduction of best practices in the field of anti-corruption were discussed. An exchange of views also took place on the further development of mutual cooperation in these areas.
Following the meeting, the parties agreed to expand cooperation in the field of combating corruption and improving the compliance control system in the future.