Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 2026/2027 ўқув йили учун магистратурага ҳужжатлар 10 июндан 31 июлга қадар Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигининг my.uzbmb.uz электрон платформаси орқали қабул қилинмоқда. Номзодлар қуйидаги мутахассисликлар бўйича танловда иштирок этишлари мумкин:
“Прокурорлик фаолияти” – кундузги, кечки ва масофавий таълим шакллари;
“Коррупцияга қарши курашиш”;
“Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ”;
“Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” – кундузги ва масофавий таълим шакллари, кундузги таълим шаклида ўзбек ва рус тилидаги гуруҳлар.
“Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” мутахассислиги бўйича Рақамли технологиялар вазирлиги томонидан тасдиқланган иловага киритилган нуфузли халқаро IT-сертификатга эга номзодлар “Информатика ва ахборот технологиялари” фанидан кириш имтиҳонини топширишдан озод этилади. Шунингдек, мазкур мутахассисликка ўқишга қабул қилинган тингловчиларнинг охирги эгаллаб турган лавозими бўйича белгиланган тартиб ва миқдорда меҳнатга ҳақ тўлаш фонди тўловлари (пул таъминоти) сақланади.
2026/2027 ўқув йили учун кундузги таълим шаклига 75 та, кечки таълим шаклига 10 та, масофавий таълим шаклига 60 та – жами 145 та қабул ўрни назарда тутилган.
Кундузги таълим шакли бўйича қабул параметрлари:
“Прокурорлик фаолияти” – 14 та ўрин: 5 таси давлат гранти, 9 таси тўлов-контракт асосида;
“Коррупцияга қарши курашиш” – 14 та ўрин: 5 таси давлат гранти, 9 таси тўлов-контракт асосида;
“Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” – 14 та ўрин: 5 таси давлат гранти, 9 таси тўлов-контракт асосида;
“Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” – 33 та ўрин: 10 таси давлат гранти, 23 таси тўлов-контракт асосида.
Кундузги таълим шакли бўйича прокуратура органлари ходимлари учун давлат гранти асосида жами 20 та ўрин ажратилган бўлиб, ҳар бир мутахассислик ҳамда рус тилидаги гуруҳ учун 4 тадан ўрин белгиланган.
Очиқ танлов асосида ташқи номзодлар учун давлат гранти бўйича жами 5 та ўрин – ҳар бир мутахассислик ҳамда рус тилидаги гуруҳ учун 1 тадан ўрин ажратилган. Тўлов-контракт асосида эса жами 40 та ўрин назарда тутилган бўлиб, ҳар бир мутахассислик учун 9 тадан ва рус тилидаги гуруҳ учун 4 та ўрин белгиланган.
“Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” мутахассислиги бўйича кундузги таълим шакли учун ажратилган 33 та ўриннинг 10 таси давлат гранти, 23 таси тўлов-контракт асосидадир. Шундан прокуратура органлари ходимлари учун давлат гранти асосида 8 та, ташқи номзодлар учун давлат гранти асосида 2 та, ташқи номзодлар учун тўлов-контракт асосида 13 та ҳамда ваколатли давлат органлари ходимлари учун тўлов-контракт асосида 10 та ўрин назарда тутилган.
“Прокурорлик фаолияти” мутахассислиги бўйича кечки таълим шакли учун тўлов-контракт асосида жами 10 та ўрин ажратилган. Ушбу ўринлар очиқ танлов асосида ташқи номзодлар учун назарда тутилган.
“Прокурорлик фаолияти” мутахассислиги бўйича масофавий таълим шакли учун тўлов-контракт асосида жами 30 та ўрин ажратилган. Шундан прокуратура органлари ходимлари, ташқи номзодлар ва ваколатли давлат органлари ходимлари учун 10 тадан ўрин белгиланган.
“Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” мутахассислиги бўйича масофавий таълим шакли учун тўлов-контракт асосида жами 30 та ўрин ажратилган. Шундан прокуратура органлари ходимлари учун 5 та, ташқи номзодлар учун 10 та ҳамда ваколатли давлат органлари ходимлари учун 15 та ўрин назарда тутилган.
Очиқ танлов асосида давлат гранти бўйича қабул қилинган тингловчиларга қонунчиликда белгиланган тартиб ва миқдорда ҳар ойлик стипендия тўланади.
Танловлар август ойида ўтказилади.
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси магистратурасига қабул қилиш ва ўқитишни ташкил этиш тартиби тўғрисидаги низом билан Lex.uz орқали танишиш мумкин.
Қабул жараёни ва кириш имтиҳонларига оид янгиликлар Академиянинг расмий веб-сайти – proacademy.uz, шунингдек, расмий саҳифалари орқали эълон қилиб борилади:

Applications for the master's degree at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan for the 2026/2027 academic year are accepted from June 10 to July 31 via the my.uzbmb.uz electronic platform of the Knowledge and Skills Assessment Agency. Candidates can participate in the competition in the following specialties:
"Prosecutorial Activity" - full-time, evening, and distance learning forms;
"Anti-Corruption";
"International Human Rights Law";
"Legal provision of cybersecurity" - full-time and distance learning forms, groups in Uzbek and Russian in full-time education.
Candidates holding a prestigious international IT certificate in the specialty "Legal Support of Cybersecurity," approved by the Ministry of Digital Technologies and included in the appendix, are exempt from taking the entrance exam in the subject "Informatics and Information Technologies." Also, for trainees admitted to study in this specialty, payments to the payroll fund (monetary allowance) are maintained in the manner and amount established for the last position held.
For the 2026/2027 academic year, there are 75 admission spots for full-time education, 10 for evening education, and 60 for distance learning - a total of 145 places.
Admission parameters for full-time education:
"Prosecutorial Activity" - 14 spots: 5 on a state grant basis, 9 on a fee-contract basis;
"Anti-Corruption" - 14 spots: 5 state grants, 9 on a fee-contract basis;
"International Human Rights Law" - 14 spots: 5 state grants, 9 on a fee-contract basis;
"Legal Support of Cybersecurity" - 33 spots: 10 on state grants, 23 on a fee-contract basis.
A total of 20 places have been allocated on the basis of a state grant for employees of the prosecutor's office for full-time education, 4 places for each specialty and Russian-language group.
Based on an open competition, a total of 5 spots under the state grant have been allocated for external candidates - one for each specialty and one for the Russian-language group. A total of 40 spots are provided on a fee-and-contract basis, with 9 spots for each specialty and 4 spots for the Russian-language group.
Of the 33 spots allocated for full-time education in the specialty "Legal Support of Cybersecurity," 10 are state grants, and 23 are on a fee-contract basis. Of these, 8 places are provided for employees of the prosecutor's office on the basis of a state grant, 2 places for external candidates on the basis of a state grant, 13 places for external candidates on a paid-contract basis and 10 places for employees of authorized state bodies on a paid-contract basis.
A total of 10 places have been allocated on a fee-contract basis for the evening form of education in the specialty "Prosecutorial Activity." These positions are reserved for external candidates based on an open competition.
A total of 30 places have been allocated on a fee-and-contract basis for distance learning in the specialty "Prosecutorial Activity." Of these, 10 spots are designated for employees of the prosecutor's office, external candidates, and employees of authorized state bodies.
A total of 30 places have been allocated on a fee-contract basis for distance learning in the specialty "Legal Support of Cybersecurity." Of these, 5 places are provided for employees of the prosecutor's office, 10 for external candidates, and 15 for employees of authorized state bodies.
Students admitted under a state grant on the basis of an open competition are paid a monthly stipend in the manner and amount established by law.
The competitions will be held in August.
The Regulation on the Procedure for Admission and Organization of Training in the Master's Program of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan can be found at Lex.uz
News regarding the admission process and entrance exams will be announced on the Academy's official website – proacademy.uz,as well as through its official pages: