Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 2026/2027 ўқув йили учун магистратурага ҳужжатлар 10 июндан 31 июлга қадар Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигининг my.uzbmb.uz электрон платформаси орқали қабул қилинмоқда. Номзодлар қуйидаги мутахассисликлар бўйича танловда иштирок этишлари мумкин:
“Прокурорлик фаолияти” – кундузги, кечки ва масофавий таълим шакллари;
“Коррупцияга қарши курашиш”;
“Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ”;
“Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” – кундузги ва масофавий таълим шакллари, кундузги таълим шаклида ўзбек ва рус тилидаги гуруҳлар.
“Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” мутахассислиги бўйича Рақамли технологиялар вазирлиги томонидан тасдиқланган иловага киритилган нуфузли халқаро IT-сертификатга эга номзодлар “Информатика ва ахборот технологиялари” фанидан кириш имтиҳонини топширишдан озод этилади. Шунингдек, мазкур мутахассисликка ўқишга қабул қилинган тингловчиларнинг охирги эгаллаб турган лавозими бўйича белгиланган тартиб ва миқдорда меҳнатга ҳақ тўлаш фонди тўловлари (пул таъминоти) сақланади.
2026/2027 ўқув йили учун кундузги таълим шаклига 75 та, кечки таълим шаклига 10 та, масофавий таълим шаклига 60 та – жами 145 та қабул ўрни назарда тутилган.
Кундузги таълим шакли бўйича қабул параметрлари:
“Прокурорлик фаолияти” – 14 та ўрин: 5 таси давлат гранти, 9 таси тўлов-контракт асосида;
“Коррупцияга қарши курашиш” – 14 та ўрин: 5 таси давлат гранти, 9 таси тўлов-контракт асосида;
“Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” – 14 та ўрин: 5 таси давлат гранти, 9 таси тўлов-контракт асосида;
“Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” – 33 та ўрин: 10 таси давлат гранти, 23 таси тўлов-контракт асосида.
Кундузги таълим шакли бўйича прокуратура органлари ходимлари учун давлат гранти асосида жами 20 та ўрин ажратилган бўлиб, ҳар бир мутахассислик ҳамда рус тилидаги гуруҳ учун 4 тадан ўрин белгиланган.
Очиқ танлов асосида ташқи номзодлар учун давлат гранти бўйича жами 5 та ўрин – ҳар бир мутахассислик ҳамда рус тилидаги гуруҳ учун 1 тадан ўрин ажратилган. Тўлов-контракт асосида эса жами 40 та ўрин назарда тутилган бўлиб, ҳар бир мутахассислик учун 9 тадан ва рус тилидаги гуруҳ учун 4 та ўрин белгиланган.
“Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” мутахассислиги бўйича кундузги таълим шакли учун ажратилган 33 та ўриннинг 10 таси давлат гранти, 23 таси тўлов-контракт асосидадир. Шундан прокуратура органлари ходимлари учун давлат гранти асосида 8 та, ташқи номзодлар учун давлат гранти асосида 2 та, ташқи номзодлар учун тўлов-контракт асосида 13 та ҳамда ваколатли давлат органлари ходимлари учун тўлов-контракт асосида 10 та ўрин назарда тутилган.
“Прокурорлик фаолияти” мутахассислиги бўйича кечки таълим шакли учун тўлов-контракт асосида жами 10 та ўрин ажратилган. Ушбу ўринлар очиқ танлов асосида ташқи номзодлар учун назарда тутилган.
“Прокурорлик фаолияти” мутахассислиги бўйича масофавий таълим шакли учун тўлов-контракт асосида жами 30 та ўрин ажратилган. Шундан прокуратура органлари ходимлари, ташқи номзодлар ва ваколатли давлат органлари ходимлари учун 10 тадан ўрин белгиланган.
“Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” мутахассислиги бўйича масофавий таълим шакли учун тўлов-контракт асосида жами 30 та ўрин ажратилган. Шундан прокуратура органлари ходимлари учун 5 та, ташқи номзодлар учун 10 та ҳамда ваколатли давлат органлари ходимлари учун 15 та ўрин назарда тутилган.
Очиқ танлов асосида давлат гранти бўйича қабул қилинган тингловчиларга қонунчиликда белгиланган тартиб ва миқдорда ҳар ойлик стипендия тўланади.
Танловлар август ойида ўтказилади.
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси магистратурасига қабул қилиш ва ўқитишни ташкил этиш тартиби тўғрисидаги низом билан Lex.uz орқали танишиш мумкин.
Қабул жараёни ва кириш имтиҳонларига оид янгиликлар Академиянинг расмий веб-сайти – proacademy.uz, шунингдек, расмий саҳифалари орқали эълон қилиб борилади:

С 10 июня по 31 июля 2026 года документы для поступления в магистратуру Правоохранительной академии Республики Узбекистан на 2026/2027 учебный год принимаются через электронную платформу Агентства по оценке знаний и квалификаций – my.uzbmb.uz.
Кандидаты могут принять участие в конкурсе по следующим специальностям:
«Прокурорская деятельность» – очная, вечерняя и дистанционная формы обучения;
«Противодействие коррупции»;
«Международное право прав человека»;
«Правовое обеспечение кибербезопасности» — очная и дистанционная формы обучения; на очной форме предусмотрены группы с узбекским и русским языками обучения.
Кандидаты по специальности «Правовое обеспечение кибербезопасности», имеющие престижный международный IT-сертификат, включенный в приложение, утвержденное Министерством цифровых технологий, освобождаются от сдачи вступительного экзамена по дисциплине «Информатика и информационные технологии». За слушателями, зачисленными на данную специальность, сохраняются выплаты из фонда оплаты труда (денежного обеспечения) в порядке и размерах, установленных по последней занимаемой должности.
На 2026/2027 учебный год предусмотрено 75 мест для очной формы обучения, 10 мест – для вечерней и 60 мест – для дистанционной формы, всего – 145 мест.
Параметры приема на очную форму обучения:
«Прокурорская деятельность» – 14 мест: 5 – на основе государственного гранта, 9 – на платно-контрактной основе;
«Противодействие коррупции» – 14 мест: 5 – на основе государственного гранта, 9 – на платно-контрактной основе;
«Международное право прав человека» – 14 мест: 5 – на основе государственного гранта, 9 – на платно-контрактной основе;
«Правовое обеспечение кибербезопасности» – 33 места: 10 – на основе государственного гранта, 23 – на платно-контрактной основе.
Для сотрудников органов прокуратуры на очной форме обучения предусмотрено 20 мест на основе государственного гранта – по 4 места по каждой специальности и для русскоязычной группы.
Для внешних кандидатов, участвующих в открытом конкурсе, выделено 5 мест на основе государственного гранта – по одному месту по каждой специальности и для русскоязычной группы. На платно-контрактной основе предусмотрено 40 мест: по 9 мест по каждой специальности и 4 места для русскоязычной группы.
По специальности «Правовое обеспечение кибербезопасности» для очной формы обучения предусмотрено 33 места: 10 – на основе государственного гранта и 23 – на платно-контрактной основе. Из них для сотрудников органов прокуратуры выделено 8 мест на основе государственного гранта; для внешних кандидатов – 2 места на основе государственного гранта и 13 мест на платно-контрактной основе; для сотрудников уполномоченных государственных органов – 10 мест на платно-контрактной основе.
По специальности «Прокурорская деятельность» для вечерней формы обучения предусмотрено 10 мест на платно-контрактной основе. Все места предназначены для внешних кандидатов, участвующих в открытом конкурсе.
Для дистанционной формы обучения по специальности «Прокурорская деятельность» предусмотрено 30 мест на платно-контрактной основе: по 10 мест для сотрудников органов прокуратуры, внешних кандидатов и сотрудников уполномоченных государственных органов.
По специальности «Правовое обеспечение кибербезопасности» для дистанционной формы обучения предусмотрено 30 мест на платно-контрактной основе: 5 мест – для сотрудников органов прокуратуры, 10 – для внешних кандидатов и 15 – для сотрудников уполномоченных государственных органов.
Слушателям, зачисленным по итогам открытого конкурса на основе государственного гранта, выплачивается ежемесячная стипендия в порядке и размерах, установленных законодательством.
Конкурсные испытания пройдут в августе.
С Положением о порядке приема и организации обучения в магистратуре Правоохранительной академии Республики Узбекистан можно ознакомиться на Lex.uz.
Новости о приёмной кампании и вступительных испытаниях публикуются на официальном сайте Академии – proacademy.uz, а также на официальных страницах в социальных сетях: