ИҲТТ мониторинги: Бош прокуратура ва Академия экспертлари коррупцияга қарши ислоҳотлар натижаларини муҳокама қилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси экспертлари Бош прокуратура раҳбарияти ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ва Мажбурий ижро бюросининг масъул ходимлари билан биргаликда Ўзбекистонда 2024–2025 йилларда коррупцияга қарши курашиш соҳасида амалга оширилган ислоҳотларнинг натижаларини ИҲТТ мониторинг гуруҳи вакиллари билан муҳокама қилди.
Учрашувлар Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти Коррупцияга қарши курашиш тармоғининг Истанбул ҳаракатлар режаси бўйича 5-раунд мониторинги иккинчи босқичи доирасида ИҲТТ Котибияти мониторинг гуруҳи вакилларининг Ўзбекистонга ташрифи давомида ўтказилди.
Мониторинг жараёнида Бош прокуратура масъул бўлган учта йўналиш – прокуратура органлари мустақиллиги, коррупцияга қарши курашишга ихтисослаштирилган институтлар ҳамда коррупцияга оид жиноятлар учун жавобгарлик соҳаларида 2024–2025 йилларда амалга оширилган ишлар баҳоланди.
Учрашувларда прокуратура органлари мустақиллигини янада мустаҳкамлаш, коррупцияга қарши курашишга ихтисослаштирилган тузилмаларда институционал ислоҳотларни давом эттириш, шунингдек, коррупцияга оид жиноятлар учун жавобгарлик механизмларини халқаро стандартларга мувофиқлаштиришга доир ИҲТТ тавсияларининг ижроси атрофлича муҳокама қилинди.
ИҲТТ Котибияти мониторинг гуруҳи соҳада амалга оширилган ижобий ўзгаришлар ва сўнгги ислоҳотларни эътироф этди. Шу билан бирга, баҳолаш йўналишларидаги ишларни янада жадаллаштириш юзасидан амалий тавсиялар билдирилди.
Маълумот учун: Истанбул ҳаракатлар режаси ИҲТТнинг Шарқий Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари учун Коррупцияга қарши курашиш тармоғи доирасидаги минтақавий дастур ҳисобланади. Унда Арманистон, Озарбайжон, Грузия, Қозоғистон, Қирғиз Республикаси, Молдова, Мўғулистон, Тожикистон, Украина ва Ўзбекистон иштирок этади. Дастур доирасида иштирокчи давлатларда коррупцияга қарши курашиш бўйича халқаро стандартларнинг миллий амалиётга жорий этилиши мунтазам баҳоланади.

Мониторинг ОЭСР: эксперты Генеральной прокуратуры и Академии обсудили результаты антикоррупционных реформ
Эксперты Правоохранительной академии совместно с руководством Генеральной прокуратуры, ответственными сотрудниками Департамента по борьбе с экономическими преступлениями и Бюро принудительного исполнения обсудили с представителями мониторинговой группы ОЭСР результаты реформ, реализованных в Узбекистане в сфере противодействия коррупции в 2024–2025 годах.
Встречи состоялись в ходе визита в Узбекистан представителей мониторинговой группы Секретариата Организации экономического сотрудничества и развития в рамках второго этапа пятого раунда мониторинга по Стамбульскому плану действий Антикоррупционной сети ОЭСР.
В рамках мониторинга была проведена оценка работы, осуществлённой в 2024–2025 годах по трем направлениям, за которые отвечает Генеральная прокуратура: независимость органов прокуратуры, специализированные институты по противодействию коррупции, а также ответственность за коррупционные преступления.
Участники подробно обсудили ход реализации рекомендаций ОЭСР по дальнейшему укреплению независимости органов прокуратуры, продолжению институциональных реформ в специализированных антикоррупционных структурах и приведению механизмов ответственности за коррупционные преступления в соответствие с международными стандартами.
Мониторинговая группа Секретариата ОЭСР отметила положительные изменения и последние реформы, осуществленные в данной сфере. Вместе с тем были высказаны практические рекомендации по дальнейшей активизации работы по оцениваемым направлениям.
Для справки: Стамбульский план действий является региональной программой Антикоррупционной сети ОЭСР для стран Восточной Европы и Центральной Азии. В ней участвуют Армения, Азербайджан, Грузия, Казахстан, Кыргызская Республика, Молдова, Монголия, Таджикистан, Украина и Узбекистан. В рамках программы на регулярной основе оценивается внедрение международных стандартов противодействия коррупции в национальную практику государств-участников.