Прокуратура органлари фаолиятини психологик таъминлашнинг самарадорлигини ошириш масалалари юзасидан халқаро ҳамкорлик
Бош прокуратура Академиясининг М.В.Ломоносов номидаги Москва давлат университети ва унинг Тошкентдаги филиали билан ҳамкорлик доирасида  28-30 январь кунлари Академияда МДУ профессори, психология фанлари доктори Т.Ю.Базаров иштирокида қатор тадбирлар ўтказилди.
Ишчи учрашувлар давомида прокуратура органларини психологик таъминлашнинг ривожланиши масалалари, прокурор-тергов кадрларининг касбий муҳим сифатлари ва компетенциялари психодиагностикаси муаммолари кўриб чиқилди.
Т.Ю.Базаров Академиянинг Психологик таъминлаш бўлимига умумий, устувор компетенцияларни операционал белгиланиши, прокуратура органлари ходимларининг компетенцияларини баҳолаш индикаторлари, мезонлари, методлари ва ахборот манбасини аниқлашга доир консультатив ёрдам кўрсатди.
Шунингдек, тадбирларда прокурор компетенциясининг таҳлили, касбий ва этник хусусиятларни инобатга олган ҳолда психологик методикаларни саралаш ва мослаштириш, прокуратура органларига муносиб кадрларни танлаш, бошқарув кадрлар заҳирасини шакллантириш, Академиянинг Ассесмент-марказини яратиш каби масалалар муҳокама этилди.
Бундан ташқари, профессор Т.Ю.Базаров Академиянинг профессор-ўқитувчилик таркиби ҳамда тингловчилар учун инсоний ресурсларни  бошқариш, жамоадаги шахслараро муносабатларни такомиллаштиришга оид лекциялар ўтказди.
Иштирокчилар ўртасида, режавий топшириқларни бажариш жараёнида турли шарт-шароитларда инсоний ресурсларни самарали бошқариш, ходимлар мотивациясини ошириш ва шунга тааллуқли муаммолар муҳокама қилинди.
Т.Ю.Базаровнинг учрашувлардаги самимийлиги ва сидқидиллиги Академия ходимлари ва тингловчиларда чуқур таассурот қолдирди.

Международное сотрудничество в вопросах повышения эффективности психологического обеспечения деятельности органов прокуратуры
В рамках сотрудничества Академии Генеральной прокуратуры с Московским государственным университетом им. М.В.Ломоносова и его Ташкентским филиалом в период 28-30 января в Академии проведен ряд мероприятий с участием профессора МГУ, доктора психологических наук Т.Ю.Базарова.
В ходе рабочих встреч рассмотрены прикладные вопросы развития психологического обеспечения деятельности органов прокуратуры, проблемы психодиагностики профессионально важных качеств и компетенций прокурорско-следственных кадров.
Т.Ю.Базаров оказал консультативную поддержку Отделу психологического обеспечения Академии в операциональном определении общих, базовых компетенций, выявлении индикаторов, критериев, методов оценки и источников получения информации о компетенциях оцениваемых сотрудников органов прокуратуры.
Обсуждены такие вопросы, как анализ компетенций прокуроров, отбор и адаптация психологических методик с учетом профессиональных и этнических особенностей, отбор кадров в органы прокуратуры, формирование резерва управленческих кадров, создание Ассесмент-центра Академии.
Кроме того, проф. Т.Ю.Базаров выступил с лекцией для профессорско-преподавательского состава и слушателей Академии об управлении человеческими ресурсами, организации и совершенствовании межличностных отношений в команде.
Участниками были обсуждены вопросы, затрагивающие эффективность управления человеческими ресурсами в условиях необходимости выполнения разноплановых заданий, повышения у сотрудников мотивации деятельности и другим.
Встреча с проф. Т.Ю.Базаровым, его искреннее и доброжелательное отношение и общение произвели глубокое впечатление на сотрудников и слушателей Академии.