Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети профессор-ўқитувчилари учун қисқа муддатли ўқув курслари ўтказилди
Жорий йилнинг 29 январдан 1 февраль кунига қадар Бош прокуратура Академиясида ҳамкор ташкилотлар иштирокида Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети профессор-ўқитувчилари ва Қорақалпоғистон Республикаси прокуратура органларида ходимлар билан ишлашга масъул ходимлари учун қисқа муддатли ўқув курслари ўтказилди.
Мазкур ўқув курсларида қонунлар ижроси устидан прокурор назоратини ташкил этиш, судларда ишлар кўрилишида прокурор ваколатини таъминлашни такомиллаштириш, бошқаришнинг психологик асослари, нотиқлик маҳорати, таълим жараёнида интерфаол методлардан фойдаланиш, андрагогик таълим принциплари бошқа йўналишларида билим ва кўникмаларини янада оширишга қаратилди.
Ўқув курслари жараёнида илғор тажрибаларини ўрганиш мақсадида Тошкент давлат юридик университети, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Тошкент шаҳридаги Халқаро Вестминстер университетларида сайёр машғулотлар ўтказилди.
Ўқув курслари якунида келгусида Қорақалпоғистон Республикаси прокуратура органлари ходимларнинг билим ва кўникмаларини янада ошириш, Қорақалпоғистон Республикаси прокуратураси ходимлари учун масофавий шаклда ташкил этиш мақсадида қисқа муддатли ўқув курсларнинг ўқув дастурлари, ўқув-методик таъминотини ишлаб чиқиш ва бу борада вебинар, видеоконференциялар ташкил этиш жараёнида мунтазам ҳамкорлик қилишга келишилди.

Проведены краткосрочные учебные курсы для профессорско-преподавательского состава Каракалпакского государственного университета имени Бердаха
С 29 января по 1 февраля текущего года в Академии Генеральной прокуратуры с участием партнерских организаций проведены  краткосрочные учебные курсы для профессорско-преподавательского состава Каракалпакского государственного университета имени Бердаха и сотрудников прокуратуры Республики Каракалпакстан ответственных за кадровую работу.
В ходе учебных курсов основное внимание было уделено дальнейшему совершенствованию педагогических навыков участников в сфере подготовки юридических кадров по основным направлениям прокурорской деятельности, психологическим основам управления, ораторскому мастерству, а также обучению эффективного применения интерактивных методов и принципов андрагогики в образовательном процессе.
В целях ознамкомления с передовым опытом в сфере обучения юридических кадров в рамках учебных курсов организованы ознакомительные учебные занятия в Ташкентском государственном юридическом университете, Университете мировой экономики и дипломатии, а также Международном Вестминистерском университете.
Стороны пришли к соглашению по дальнейшему усилению взаимодействия в процессе подготовки и повышения квалификации юридических кадров, в частности, совместной разработке и реализации кратчкосрочных учебных программ для сотрудников прокуратуры Республики Каракалпакстан, совместному участию в подготовке учебно-методических материалов для организации дистанционных учебных курсов, организации взаимных визитов, участию в вебинарах, видеоконференциях и других мероприятиях сторон.