“Ижтимоий соҳада қонунлар ижроси устидан назоратни ташкил этишнинг долзарб масалалари” мавзусидаги вебинар
Бош прокуратура Академиясида жорий йилнинг 14 февраль куни Бош прокурор ўринбосари Э.Юлдашев раислигида Ўзбекистон Республикаси прокуратураси органларида ижтимоий қонунчилик ижроси устидан назорат йўналишида фаолият олиб борувчи туман (шаҳар) прокурорларининг ёрдамчилари, соҳавий ўринбосарлари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар, Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий ва Транспорт прокуратураларнинг ушбу йўналишга масъул бўлимлари ходимлари иштирокида видеоконференцалоқа режимида республика семинар тренинги бўлиб ўтди.
Семинар тренингда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Ш.Кудбиев, вазир ўринбосари Б.Умирзақов, Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари И.Баситханова, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий кенгаши раисининг биринчи ўринбосари, “Ёшлар – келажагимиз” жамғармасининг ижро этувчи директори Б.Бахромбеков ўзларининг маърузалари билан қатнашдилар.
Тадбирда мавжуд тизимли муаммо ва камчиликлар муҳокама этилди, иштирокчиларнинг асосий эътибори аҳоли бандлигини таъминлаш, янги иш ўринларини яратиш, фуқароларга малакали тиббий хизмат кўрсатиш борасида амалга оширилаётган ишларга қаратилди. Шу билан бирга, семинар давомида “Yoshlar – kelajagimiz” Давлат дастури ижроси бўйича олиб борилаётган чора-тадбирлар алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Шунингдек, юқорида қайд этилган долзарб қонунчилик йўналишларида назорат тадбирларини ташкил этишда прокуратура органлари билан мутасадди вазирлик ва идоралар ўртасида яқиндан ҳамкорликни йўлга қўйиш юзасидан фикрлар алмашилди.
Семинар қизғин баҳс-мунозара руҳида ўтказилиб, иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар.
Иштирокчиларнинг фикрига кўра, бу каби тадбирлар келгусида ижтимоий соҳада мавжуд муаммоларни аниқлаш ва уларнинг ечимларини ишлаб чиқиш бўйича ўзига хос майдон бўлиб хизмат қилади.

Вебинар на тему «Актуальные вопросы организации надзора за исполнением законодательства в социальной сфере»
14 февраля т.г. в Академии Генеральной прокуратуры в режиме видеоконференцсвязи проведен республиканский семинар-тренинг под председательством заместителя Генерального прокурора Республики Узбекистан Э.Юлдашева, с участием помощников и заместителей районных (городских) прокуроров, сотрудников прокуратур Республики Каракалпакстан, областей, города Ташкента, Военной и Транспортной прокуратур Республики Узбекистан.
В семинаре-тренинге с докладами приняли участие министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Ш.Кудбиев и его заместитель Б.Умирзаков, заместитель министра здравоохранения Республики Узбекистан И.Баситханова, первый заместитель председателя Центрального Совета Союза молодежи Узбекистана – исполнительный директор фонда «Yoshlar – kelajagimiz» Б.Бахромбеков.
В ходе мероприятия обсуждены имеющиеся системные недостатки и проблемы, особое внимание уделено вопросам обеспечения занятости населения, создания новых рабочих мест, совершенствования системы оказания квалифицированной медицинской помощи. Также, в ходе семинара озвучены меры по исполнению Государственной программы «Yoshlar – kelajagimiz».
Также, участники обменялись мнениями по вопросам взаимодействия соответствующих ведомств при проведении надзорных мероприятий органами прокуратуры по вышеуказанным актуальным направлениям законодательства.
Семинар прошел в активной дискуссионной форме, участники мероприятия получили ответы на интересующие их вопросы.
Участники отметили, что в будущем подобные мероприятия будут служить своеобразной площадкой для выявления имеющихся проблем и выроботки путей их решения.