Жиноят ишларини судларда кўрилишида прокурор ваколатини таъминлаш масалалари
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясида “Жиноят ишларини судларда кўрилишида прокурор ваколатини таъминлаш масалалари” мавзусида Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳар, вилоят прокуратуралари ва уларга тенглаштирилган прокуратураларнинг соҳа йўналишида хизмат қилаётган  ходимлари иштирокида малака ошириш ўқув курслари тугалланди.
Ўқув машғулотлари жойлардаги муаммолар, йўналишда мавжуд бўлган тизимли камчиликлар ҳамда алоҳида ўрганилиши талаб этилган мавзулар доирасидан келиб чиқилган холда ташкиллаштирилди.
Ўқув машғулотлари давомида тингловчилар томонидан амалиёт материаллари, шу жумладан алоҳида тоифадаги жиноят ишлари бўйича шаклланган суд-прокурор амалиёти ҳужжатларидан фойдаланилган холда муҳокамага бир қатор масалалар қўйилиб, уларнинг ечимлари ҳамда ягона суд-прокурор амалиётини шакллантириш хусусида тавсия ва йўлланмалар берилди.
Шу билан биргаликда, ўқув машғулотларида амалдаги қонунчиликка киритилган янгиликлар ҳамда уларни қўллаш масалалари ёритилиб, тингловчиларга  туман (шаҳар) прокуратураларида соҳа бўйича ишларни тўғри ташкиллаштириш, уларга амалий ёрдам кўрсатиш, ҳисоботларни тўғри ва ҳаққоний юритиш масалаларида тушунтиришлар берилди.
Бундан ташқари, ўқув жараёни давомида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий судининг тажрибали ходимлари иштирокида давра суҳбатлари ташкиллаштирилди.

Вопросы обеспечения полномочий прокурора при рассмотрении в судах уголовных дел
В Академии Генеральной прокуратуры завершились очередные курсы повышения квалификации на тему “Вопросы обеспечения полномочий прокурора при рассмотрении в судах уголовных дел” с участием работников прокуратур Республики Каракалпакстан, города Ташкента, областей и приравненных к ним прокуратур.
Учебные занятия были организованы исходя из проблем, имеющихся на местах в данном направлении, системных недостатков при разрешении отдельных категорий уголовных дел, а также круга вопросов уголовного и уголовного процессуального законодательств, требующих особого изучения.
В рамках учебных занятий слушателями с использованием практических материалов, в том числе документов судебно-прокурорской практики по особой категории уголовных дел были выдвинуты ряд вопросов по разрешению которых, а также формированию единой судебно-прокурорской практики были даны соответствующие рекомендации и направления.
Кроме этого, в ходе учебных занятий освещены вопросы применения введенных в действующее законодательство изменений, даны разъяснения по вопросам оказания практической помощи районным (городским) прокуратурам при организации работы в данном направлении, составления достоверной отчетности, методик обобщений судебно-прокурорской практики.
В рамках учебных занятий были организованы “круглые столы” с участием опытных работников Генеральной прокуратуры и Верховного суда Республики Узбекистан.