Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича норасмий тармоғи (ARIN-WCA) Бошқарув гуруҳининг биринчи учрашуви бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси вакиллари 2019 йилнинг 13-14 март кунлари Қирғизистоннинг Бишкек шаҳрида Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Наркотик моддалар ва жиноят бошқармасининг кўмагида ташкиллаштирилган Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича норасмий тармоғи (ARIN-WCA) Бошқарув гуруҳининг биринчи учрашувида иштирок этишди.
Тармоқ иштирокчиларининг дастлабки келишувларига асосан Қозоғистон, Қирғизистон, Покистон, Туркманистон ва Ўзбекистон 2019-2020 йиллар даврига мазкур норасмий тармоқнинг Бошқарув гуруҳини ташкил қиладилар.
Учрашув қатнашчилари ва халқаро экспертлар тармоқ бошқарувини назорат қилишни амалга ошириш, стратегик ривожланиш ҳамда унда иштирок этишнинг механизмларини такомиллаштириш, веб-сайтни ишга тушириш, иштирокчиларнинг салоҳиятини ошириш учун ўқув курсларини ташкил қилиш, тармоқнинг умумий йиллик йиғилишини ўтказиш ва шу каби бошқа ташкилий масалаларни муҳокама қилишди.
ARIN-WCA Котибияти сифатида Бош прокуратура Академияси вакиллари Бошқарув гуруҳини тармоқни бошқариш борасида амалга оширилган ишлар, иштирок этувчи давлатлар томонидан боғланиш мумкин бўлган шахсларни аниқлаш, веб-сайтни ишлаб чиқиш, тегишли ҳужжатларни тайёрлаш ва кейинги режалар тўғрисида хабардор қилишди.
Бошқарув гуруҳининг биринчи учрашуви ишчан ва конструктив тарзда ўтказилиб, унинг якунларига кўра иштирокчилар фаол ҳамкорлик қилишга ҳамда ARIN-WCA тармоғини ривожлантиришга тайёр эканликларини билдиришди.

Первая встреча Руководящей группы Сети по возвращению активов стран Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA)
Представители Академии Генеральной прокуратуры приняли участие в первой встрече Руководящей группы неформальной межведомственной Сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA), которая прошла 13-14 марта 2019 года в г. Бишкек (Кыргызстан) при поддержке УНП ООН.
В соответствии с ранее достигнутыми между участниками Сети договоренностями Казахстан, Кыргызстан, Пакистан, Туркменистан и Узбекистан образуют состав Руководящей группы данной Сети на период 2019-2020 годов.
Участники встречи и эксперты обсудили вопросы осуществления контроля за управлением Сети, стратегического развития и совершенствования механизмов участия в ней, запуска веб-сайта Сети, организации учебных курсов для повышения потенциала участников, подготовки к общему ежегодному заседанию Сети и другие организационные вопросы.
В качестве Секретариата ARIN-WCA представители Академии Генеральной прокуратуры проинформировали Руководящую группу о проделанной работе по администрированию Сети, определению контактных лиц стран-участников, разработке веб-сайта, подготовке соответствующих документов и дальнейших планах.
В целом первая встреча Руководящей группы прошла в рабочей и конструктивной обстановке, по итогам которого участники выразили готовность к активному сотрудничеству и развитию ARIN-WCA.