Кембридж университети билан ҳамкорлик
Академия дунёнинг етакчи олий ўқув юртлари ва тадқиқот институтлари, жумладан Кембридж университети (Буюк Британия) билан ҳамкорлик қилади.
Кембридж университетининг 25 нафар вакилларидан иборат делегациясининг 3 дан 16 апрелгача бўлган ташрифи давомида бир қатор илмий ва амалий тадбирлар ташкил этилди.
Шу жумладан, жорий йилнинг 4 апрелида Кембридж университети профессори Сиддхарт Саксена (Siddharth Saxena) Бош прокуратура Академиясига ташриф буюрди.
Учрашув давомида Академиянинг Кембридж университети билан таълим ва илмий соҳаларда ўзаро ҳамкорлик шакллари бўйича келишувларга эришилди.
Жорий йилнинг 8-10 апрель кунлари Бухоро шаҳрида Кембридж университети (Буюк Британия) томонидан Бош прокуратура Академияси, Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети билан ҳамкорликда «Research in Action» мавзусида семинар ўтказилди.
Семинар Марказий Осиё давлатлари тадқиқотчиларининг салоҳиятини мустаҳкамлаш, таълим соҳасида билим, инновация ва тажриба алмашиш, Британия таълим ва илмий-тадқиқот марказлари билан ҳамкорлик ўрнатишга қаратилган.
Семинар дастури секциявий мунозаралар доирасида фанлараро тадқиқотлар сифатини таъминлаш ва уларни рағбатлантириш, инновацион таълим технологияларини қўллаш, халқаро академик ҳамкорлик масалаларини, шунингдек илмий тадқиқот методологияси асослари бўйича тренингни ўз ичига қамраб олди.
Муҳокамаларда Кембридж университети, Кент университети, Озарбайжон дипломатик академияси, Тожик миллий университети, Бош прокуратура Академияси, Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Тошкент шаҳридаги Халқаро Вестминстер университетининг академик доиралари вакиллари иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш учун минтақавий ёки халқаро муаммоларни ҳал қилишда ўз ҳиссаларини қўшиш мақсадида илмий салоҳиятни ошириш, Марказий Осиё давлатлари илмий-тадқиқот ва таълим муассасалари кучларини бирлаштириш заруратини қайд этиб ўтдилар.
Шунингдек, жорий йилнинг 13 апрель куни Бош прокуратура Академиясида Кембридж университети профессори С.Саксена, илмий ходимлари Р.Карл ва Т.Юнусовлар томонидан Академия докторантлари, мустақил изланувчи ва ўқитувчилари учун илмий тадқиқот методологиясига бағишланган семинар-тренинг бўлиб ўтди.
Семинар давомида тадқиқот ишини ташкил этиш ва методологияси, ҳодимларнинг ўзаро тажриба алмашиш механизмларини ривожлантириш, илмий-тадқиқот интеграцияси, узлуксиз касбий ривожланиш, илмий ва ҳуқуқий маълумотлар базасини таҳлил қилиш масалалари ёритилди.
Тадбир якунида ҳамкорликда тадқиқотлар ўтказиш, таълим ва илмий-тадқиқот соҳасида халқаро лойиҳалар ва дастурларда қатнашиш бўйича келишувга эришилди.

Сотрудничество с Кембриджским университетом
Академия развивает партнерские связи с ведущими зарубежными высшими образовательными и исследовательскими учреждениями, в числе которых Кембриджский университет (Великобритания).
В ходе визита с 3 по 16 апреля делегации Кембриджского университета в составе 25 человек организован цикл научно-практических мероприятий.
Так, 4 апреля с.г. состоялся визит профессора Кембриджского университета Сиддхарта Саксены (Siddharth Saxena) в Академию Генеральной прокуратуры.
В ходе встречи достигнуты договоренности по форматам сотрудничества Академии с Кембриджским университетом в образовательной и научной сферах.
Первым шагом развития взаимодействия стало проведение с 8 по 10 апреля т.г. в г.Бухара семинара «Research in Action», организованного Кембриджским университетом в партнерстве с Центром новейшей истории при Академии наук Республики Узбекистан, Университетом мировой экономики и дипломатии и Академией Генеральной прокуратуры.
Семинар был направлен на укрепление потенциала исследователей стран Центральной Азии, обмен опытом, знаниями и инновациями в образовательной сфере, установление партнерства между образовательными и научно-исследовательскими центрами Узбекистана и Великобритании.
Программа семинара включала работу в рамках панельных дискуссий по вопросам обеспечения качества и поощрения междисциплинарных исследований, применения инновационных образовательных технологий, международного академического сотрудничества, а также тренинг «Концептуализация и исследовательский процесс» по основам методологии научных исследований.
В обсуждении приняли участие представители академических кругов Кембриджского университета, Кентского университета, Азербайджанской дипломатической академии, Таджикского национального университета, Академии Генеральной прокуратуры, Академии наук Республики Узбекистан, Университета мировой экономики и дипломатии, Международного Вестминстерского университета в Ташкенте.
Участники мероприятия отметили необходимость наращивания научного потенциала и консолидации усилий научно-исследовательских и образовательных учреждений стран Центральной Азии, чтобы внести свой вклад в достижение Целей устойчивого развития.
Кроме того, 13 апреля с.г. в Академии организован семинар-тренинг по методологии научных исследований с участием проф. С.Саксены, научных сотрудников Кембриджского университета P.Калра, Т.Юнусова для докторантов, соискателей и преподавателей Академии.
В ходе семинара были освещены вопросы организации и методологии исследовательской работы, повышения ее эффективности, академической мобильности, научно-исследовательской интеграции, непрерывного профессионального развития, анализа информационных научных и правовых баз данных.
По итогам встречи намечены шаги по проведению совместных фундаментальных и прикладных исследований, мероприятий, реализации международных образовательных и научно-исследовательских проектов.