Миллий судлов колледжи (АҚШ) экспертлари иштирокида масофавий таълим бўйича семинар ташкил этилди
20-26 май кунлари TETRA TECH DPK билан ҳамкорликда Академияда Миллий судлов колледжи (АҚШ) экспертлари Джозеф Сойер ҳамда Уильям Брансон иштирокида “Самарали масофавий таълимни ташкил этиш масалалари” мавзусида амалий семинар-тренинг бўлиб ўтди.
Семинар ўқув курслари контенти ва дизайнини ишлаб чиқиш, масофавий таълим жараёнида замонавий интерактив методларни қўллаш борасидаги илғор тажрибани ўрганиш орқали Академиянинг электрон ўқитиш салоҳиятини юксалтириш мақсадида ўтказилди.
Тренинг давомида асинхрон ва синхрон интерактив таълим бериш, масофавий ўқитиш платформаларининг самарадорлиги, электрон ўқитиш материалларини шакллантириш, катта ёшдагиларни ўқитиш назариялари ва услублари, ўқув циклининг вазифалари ва дизайнини ишлаб чиқиш, тушуниш ва эслаб қолиш даражасини оширишга йўналтирилган технологияларни қўллаш, самарали тақдимот, жумладан видео тақдимот яратиш учун зарур бўлган методика ва дастурий таъминотни танлаш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Семинар дастуридан анъанавий ва онлайн дарсхоналарда масофавий таълим имтацияси муҳитидаги амалий машғулотлар ўрин олган бўлган бўлиб, унда иштирокчилар ҳам тингловчилар, ҳам модераторлар сифатида тажриба орттириш имконига эга бўлдилар.
Натижада Акдемия профессор-ўқитувчилари, Электрон таълим бўлими ва Ўқув жараёнини ташкил этиш ва назорат қилиш бўлими вакилларидан иборат 40 нафар ходим масофавий ўқитиш бўйича малака оширдилар.

Семинар по дистанционному обучению с участием экспертов Национального судебного колледжа (США)
В Академии с 20 по 26 мая с.г проведен недельный практический семинар-тренинг на тему: «Вопросы организации эффективного дистанционного обучения» с участием экспертов Национального судебного колледжа Джозефа Сойера и Уильяма Брансона (США) при содействии компании TETRA TECH DPK.
Целью семинара являлось развитие электронного образовательного потенциала Академии посредством приобщения к передовой практике по разработке контента и дизайна учебных курсов, применению современных, интерактивных методов в условиях дистанционного обучения.
В ходе тренинга рассмотрены вопросы асинхронного и синхронного интерактивного обучения, эффективности платформ дистанционного обучения, создания электронных учебных материалов, теории и стиля обучения взрослых, постановки задач и дизайна цикла, применения технологий для повышения уровня понимания и запоминания, выбора методик и программного обеспечения для создания эффективной презентации, в том числе видео-презентации.
Программа семинара включала практическую работу в традиционном и онлайн классе для имитации реальной среды дистанционного обучения, где участники тренинга получили возможность выступить в роли как слушателей, так и модераторов учебного курса.
В результате, 40 сотрудников Академии из числа профессорско-преподавательского состава, отдела электронного обучения, отдела организации и контроля учебного процесса повысили свою квалификацию в области дистанционного обучения.