Коррупция билан боғлиқ жиноятларни тергов қилиш масалаларига бағишланган семинар-тренингда иштирок
Академия ходимлари “Минтақавий мулоқот” ХНТ томонидан Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманида 2019 йилнинг 28-30 май кунлари ташкил этилган “Коррупцияга оид мураккаб ишлар бўйича тергов ва суд ишларини юритиш” мавзусидаги семинар-тренингда иштирок этишди.
Семинар-тренингда коррупция соҳасидаги халқаро ва хорижий экспертлар: Африка тараққиёт банкининг Коррупцияга қарши курашиш департаменти тергов ишлари бўйича директори Блэр Хасси (Кот-д’Ивуар), Justice Rapid Response ташкилотининг тергов ва гувоҳларни ҳимоя қилиш бўйича эксперти Стефани Хасси (Канада), ИҲРТ Коррупцияга қарши курашиш тармоғининг Истамбул ҳаракатлар режаси доирасида коррупцияга қарши курашиш бўйича маслаҳатчиси Андрей Кухарук (Украина), Латвия Бош прокуратурасининг коррупцияга қарши курашиш бўйича катта прокурори Марис Урбанс ва “Минтақавий мулоқот” ХНТ эксперти Горан Клеменчич (Словения) қатнашди.
Иштирокчилар томонидан коррупцияга қарши курашиш бўйича самарали чора-тадбирлар, коррупцияга оид жиноятларни аниқлаш манбалари, маълумот берувчи шахслар ва гувоҳларни ҳимоя қилишни ташкиллаштириш, молиявий терговни амалга ошириш, электрон далиллардан фойдаланиш, жиноий йўл билан орттирилган мулкларни музлатиш ва мусодара қилиш ҳамда бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Тадбир миллий мутахассисларга коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги халқаро стандартлар ва илғор хорижий тажриба билан танишиш имконини берди.

Участие в семинаре-тренинге, посвященному вопросам расследования коррупционных дел
Сотрудники Академии с 28 по 30 мая 2019 года приняли участие в семинаре-тренинге на тему: «Расследование и судопроизводство по сложным коррупционным делам», организованном МНПО «Региональный диалог» в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
На семинаре-тренинге выступили международные и зарубежные эксперты в области борьбы с коррупцией: Директор по расследованию Департамента по борьбе с коррупцией Африканского банка развития Блэр Хасси (Кот-д’Ивуар), Эксперт по расследованиям и защите свидетелей организации Justice Rapid Response Стефани Хасси (Канада), консультант по борьбе с коррупцией в рамках Стамбульского плана действий Антикоррупционной сети ОЭСР Андрей Кухарук (Украина), старший прокурор по борьбе с коррупцией Генеральной прокуратуры Латвии Марис Урбанс и эксперт МНПО «Региональный диалог» Горан Клеменчич (Словения).
Участниками были обсуждены меры по эффективной борьбе с коррупцией, источники выявления коррупционных преступлений, организация защиты информаторов и свидетелей, создание международных следственных групп, осуществление финансового расследования, использование электронных доказательств, замораживание и конфискация доходов, полученных преступным путем и др.
Мероприятие позволило национальным специалистам ознакомится с международными стандартами и передовой зарубежной практикой в сфере противодействия коррупции.