Виктимлаштириш қўшма лойиҳаси доирасида навбатдаги ишчи учрашув бўлиб ўтди
“Фарғона водийсида ёшлар ижтимоий уйғунлик учун” лойиҳаси доирасида Бош прокуратура Академияси, БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг Минтақавий ваколатхонаси вакиллари, шунингдек, халқаро ва хорижий экспертлар иштирокида видеоконференцалоқа воситасида учрашув бўлиб ўтди.
Тилбург университетининг виктимология бўйича мутахассиси профессор Ян Вай Дек ва эксперт Джон Ван Кестеринглар иштирокида бўлиб ўтган учрашувда, улар томонидан аҳоли ўртасида сўров ўтказиш учун ишлаб чиқилган материаллар муҳокама қилинди. Миллий экспертлар томонидан мамлакатимизнинг ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда ушбу саволларни қайта ишлаб чиқиш ва тўлдириш бўйича қатор таклифлар илгари сурилди.
Лойиҳа йўлга қўйилган вақтдан ҳозиргача эришилган жорий натижалар муҳокама қилинди, шунингдек, лойиҳани кенгайтириш ва республиканинг бошқа ҳудудларида ҳам жорий этиш масаласи кўриб чиқилди.

Работа по реализации совместного проекта по исследованию виктимизации в обществе
Состоялась очередная рабочая встреча в рамках проекта «Молодежь за социальную гармонию в Ферганской долине» с участием представителей Академии Генеральной прокуратуры, Регионального представительства УНП ООН в Центральной Азии, а также международных и национальных экспертов посредством видеоконференцсвязи.
В ходе встречи с участием зарубежных специалистов по виктимологии – профессора университета Тилбург Яна Ван Дейка и эксперта Джона Ван Кестеринга обсуждены разработанные ими материалы для проведения опросов среди населения. В ходе обсуждения национальными экспертами были выдвинуты ряд предложений по поводу переработки и дополнения вопросов, с учетом специфики правовой системы нашей страны.
В рамках мероприятия обсуждены текущие результаты работы по проекту с момента его запуска, а также рассмотрен вопрос о возможности его расширения и реализации в других регионах республики.