Мажбурий ижро бюросининг туман (шаҳар) бўлим давлат ижрочиларининг навбатдаги малака ошириш курси бошланди
Бош прокуратура Академиясида Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюросининг давлат ижрочиларини тизимли равишда малакасиини ошириш курслари ўтказилиб, машғулотлар таълимнинг (blended learning) аралаш шаклида яъни, «3+1» тизимида ўқишнинг (75%) ишдан ажралмаган ҳолда масофавий таълим орқали (25%) Академияда ўтказиладиган машғулотларда бевосита иштирок этиш орқали ташкил этиб келинмоқда.
2020 йилнинг 17 февралидан Академияда ташкил этилган машғулотларда Бюронинг туман (шаҳар) бўлим давлат ижрочилари иштирокидаги навбатдаги “Ижро иши юритиш соҳасидаги қонун ҳужжатларини амалиётга тўғри татбиқ этилишини таъминлаш масалалари” мавзусидаги малака ошириш курси бошланди.
Ўқув курси дастури тингловчиларнинг реал эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда ишлаб чиқилиб, ижрога келиб тушган барча турдаги ижро ҳужжатларини ижро этиш билан боғлиқ тегишли компетенцияларни, процессуал ҳужжатларни тайёрлаш, хизматдаги конфликтларни бартараф этиш, шунингдек суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш ҳамда давлат ижрочисининг бошқа фаолият йўналишларида маъмурий ҳуқуқбузарликларни кўриб чиқишга доир профессионал кўникмаларни мустаҳкамлашга қаратилган.
Академияда ташкил этилган машғулотлар доирасида интерактив, муаммоли вазиятлар ўқув методларни ҳамда ахборот-коммуникацион технологиялар ва замонавий педагогик технологияларни қўллаган ҳолда маъруза ва амалий машғулотларни ўтказиш назарда тутилган.
Тингловчиларнинг кичик гуруҳларда ишлаши орқали давлат ижрочиларнинг иш фаолиятида тизимли равишда юзага келаётган муаммоларни таҳлил қилиш ва умумлаштириш ҳамда уларни бартараф қилиш юзасидан ривожланган хорижий мамлакатлар ва ижобий иш тажрибаларини инобатга олган ҳолда таклифлар ишлаб чиқиши курснинг амалий аҳамиятини оширмоқда.
Ўқув курси якуни бўйича синов имтиҳонлари ўтказиш ва тингловчиларга сертификатлар топшириш кўзда тутилган.

Стартовал очередной курс повышения квалификации государственных исполнителей районных (городских) отделов Бюро принудительного исполнения
Академий Генеральной прокуратуры организованы и проводятся на системной основе курсы повышения квалификации государственных исполнителей Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре в смешанной форме обучения (blended learning), по системе «3+1», состоящие из дистанционного обучения без отрыва от работы (75%) и очной формы обучения в Академии (25%).
17 февраля 2020 года в Академии стартовал очный этап очередного курса повышения квалификации с участием государственных исполнителей районных (городских) отделов Бюро на тему: «Вопросы обеспечения единообразного применения законодательных актов об исполнительном производстве».
Программа учебных курсов разработана с учетом реальных потребностей слушателей и нацелена на укрепление профессиональных навыков и компетенций по исполнению всех видов исполнительных документов, поступивших на исполнение, подготовке процессуальных документов, устранению служебных конфликтов, рассмотрению административных правонарушений при исполнении судебных актов и актов иных органов и другим направлениям деятельности государственных исполнителей.
В рамках обучения в Академии предусмотрено проведение лекционных и практических занятий, с применением современных педагогических и информационно-коммуникационных технологий, интерактивных и проблемно-ситуационных методов обучения.
Практическую значимость курсам также придает работа в малых группах, в ходе которой проводится обобщение и анализ системных проблем, возникающих в деятельности государственных исполнителей, а также выработка предложений по их устранению с учетом положительной практики и передового зарубежного опыта.
В завершение учебного курса предусмотрено проведение экзаменов, по итогам которых слушателям будут вручены сертификаты.