Комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича секторлар масъул котиблари фаолиятини самарали ташкил этиш бўйича ўқув курслари
Комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича секторлар томонидан жойлардаги муаммоларни ўз вақтида аниқлаш ва ҳал қилиш, улар фаолиятини тўғри йўлга қўйиш, шунингдек, бу борада доимий ўқитишни йўлга қўйишни таъминлаш борасида Бош прокуратура раҳбарияти томонидан берилган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида, жорий йилнинг 10-12 июнь кунлари Академияда Тошкент шаҳри туманлари секторлари масъул котиблари иштирокида “Секторлар фаолиятини тизимли ва самарали ташкил этиш” мавзусида қисқа муддатли ўқув курси ўтказилди.
Ўқув машғулотлари давомида секторлар фаолиятини тўғри ташкил этиш, аҳолининг долзарб муаммоларини ҳал қилиш учун мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш, шунингдек, масъул котибларнинг бошқарувчилик ва ишчанлик хислатларини кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўқитиш олдига қўйилган мақсадга эришиш учун машғулотларга Бош прокуратуранинг ижтимоий ва иқтисодий қонунчилик ижроси устидан назорат соҳаларига ихтисослашган бошқармалари ходимлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Марказий Банки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Халқ қабулхоналари”, Фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича Республика кенгаши, “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази, иқтисодиёт, инвестициялар ва ташқи савдо, бандлик ва меҳнат муносабатлари, ички ишлар, молия вазирликларининг малакали мутахассислари жалб этилди.
Ўқув машғулотлари доирасида тинговчилар Тошкент шаҳри бўйича намунали деб топилган Мирзо Улуғбек тумани 2-сектор штаби фаолияти билан танишдилар.
Ўқув курслари давомида таъкидланганидек, ўтказилган тренинглар тингловчиларда тизимли таҳлил қилиш, режалаштириш, маълумотларни йиғиш ва улар билан ишлаш, такрорланиб келаётган муаммоларни аниқлаш ва ҳал қилиш, жамоа бўлиб ишлаш, аҳоли билан мулоқот қилиш ва бошқарув қарорларини қабул қилиш борасидаги маҳорат ва кўникмаларини такомиллаштиришга хизмат қилди.
Ўқув машғулотлари якунида тингловчилар жойлардаги секторлар фаолиятини янада такомиллаштириш ва оптималлаштириш юзасидан асослантирилган таклиф ва мулоҳазалари баён этилган тақдимотларини намойиш қилдилар.

Обучение эффективной организации работы ответственных секретарей секторов по комплексному социально-экономическому развитию
Во исполнение задач, поставленных руководством Генеральной прокуратуры по дальнейшему совершенствованию форм и методов работы секторов по комплексному социально-экономическому развитию, обеспечивающих своевременное выявление и решение проблем на местах, правильную организацию их деятельности, а также налаживание постоянного обучения в данной сфере, 10-12 июня текущего года Академией проведены краткосрочные учебные курсы для ответственных секретарей секторов районов г.Ташкента на тему: “Системная и эффективная организация деятельности секторов”.
В ходе учебных занятий особое внимание было уделено правильной организации деятельности сектора, эффективному использованию имеющихся ресурсов для решения актуальных проблем населения, а также укреплению лидерских и деловых качеств ответственных секретарей.
Для достижения целей обучения к занятиям были привлечены сотрудники управлений Генеральной прокуратуры, специализированных в области надзора за исполнением законодательства в социальной и экономической сферах, а также квалифицированные специалисты Центрального банка, Народных приёмных Президента Республики Узбекистан, Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан, Научно-практического исследовательского центра «Оила»,  министерств экономики, внешней торговли и инвестиций, занятости и трудовых отношений, внутренних дел, финансов.
В рамках учебных занятий слушатели ознакомились с работой штаба 2-сектора Мирзо-Улугбекского района, деятельность которого была признана образцовой по городу Ташкенту.
Как было отмечено в ходе учебных курсов, проведенные тренинги способствовали совершенствованию у слушателей умений и навыков системного анализа, планирования, сбора и обработки данных, выявления и решения характерных проблем, работы в команде, управления временем, качеством и ресурсами, коммуникации с населением и принятия управленческих решений.
По итогам учебных курсов участники представили свои презентации, где были изложены обоснованные мнения и предложения по дальнейшему совершенствованию и оптимизации деятельности секторов на местах.