Фуқаролик судларида прокуратура органларининг роли
Бош прокуратура Академиясида 2019 йилнинг 27 май – 13 июнь кунлари “Фуқаролик судларида фуқаролар, корхона ва ташкилотларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоя қилинишини таъминлашда прокуратура органларининг роли” мавзусида туман (шаҳар) прокурорлари ёрдамчилари иштирокида қисқа муддатли малака ошириш курслари ташкил этилди.
Ўқув дастури жойлардаги муаммолар, йўналишда мавжуд бўлган тизимли камчиликлар ҳамда алоҳида ўрганилиши талаб этилган долзарб масалалар доирасидан келиб чиққан ҳолда тузилди.
Ўқув машғулотлари Академия профессор-ўқитувчилари, шунигдек Бош прокуратура ва Олий суд фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъатининг тажрибали ходимлари томонидан ўтказилди.
Машғулотлар давомида тингловчилар томонидан муҳокамага қўйилган алоҳида тоифадаги фуқаролик ишлари бўйича шаклланган суд-прокурор амалиётига оид бир қатор масалаларнинг ечими хусусида фикр юритилди.
Тингловчилар томонидан амалдаги қонунчиликка киритилган янгиликлар ҳамда уларни амалиётда қўллаш масалалари билан боғлиқ таҳлилий материаллар тайёрланиб, ушбу мустақил ишларнинг тақдимоти ўтказилди.
Шунингдек, ўқув машғулотлари давомида тингловчилар Ўзбекистон Республикаси Олий суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъатининг фуқаролик ишларини назорат тартибида кўриш жараёнида иштирок этдилар.

Роль органов прокуратуры в судах по гражданским делам
В Академии Генеральной прокуратуры с 27 мая по 13 июня 2019 года организованы краткосрочные курсы повышения квалификации с участием помощников прокуроров районов (городов) на тему: “Роль органов прокуратуры в обеспечении защиты прав и законных интересов граждан, организаций и предприятий в судах по гражданским делам”.
Программа курсов разработана с учетом имеющихся на местах проблем, системных недостатков в данном направлении, а также актуальных вопросов, требующих отдельного изучения.
Занятия проведены профессорско-преподавательским составом Академии, а также опытными сотрудниками Генеральной прокуратуры и судебной коллегии по гражданским делам Верховного суда Республики Узбекистан.
В ходе занятий обсуждены выдвинутые слушателями вопросы, возникающие в судебно-прокурорской практике по конкретным категориям гражданских дел и пути их разрешения.
Слушателями подготовлены аналитические материалы касательно нововведений в действующем законодательстве и вопросов правоприменения, проведена презентация самостоятельных работ.
Наряду с этим, слушатели приняли участие в судебных заседаниях судебной коллегии по гражданским делам Верховного суда Республики Узбекистан при рассмотрении гражданских дел в порядке надзора.