Академиянинг Лунд университети (Швеция) билан ҳамкорлигини мустаҳкамлаш борасидаги тадбирлар
Жорий йилнинг 24 июнь – 1 июль кунлари Лунд университетининг Ҳуқуқ социологияси департаменти бошлиғи Матиас Байер бошчилигидаги делегациянинг Бош прокуратура Академиясига навбатдаги ташрифи бўлиб ўтди.
Ташрифдан кўзланган мақсад – юриспруденция йўналишлари ва ҳуқуқ социологияси бўйича илмий кадрлар тайёрлаш ва ҳамкорликдаги тадқиқотлар ўтказиш соҳасида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш эди.
Академия раҳбарияти билан бўлиб ўтган учрашув чоғида томонлар ўзаро имзоланган меморандум доирасида икки тарафлама ҳамкорликни давом эттириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Ташриф доирасида хорижий меҳмонлар Академия фаолияти билан, хусусан, мультимедиа маркази, криминалистика хоналари, суд мажлислари имитацияси зали, шунингдек, кафедра, бўлим ва марказлар иши билан танишдилар.
Ҳуқуқ социологиясини ўрганишга бўлган қизиқишни инобатга олиб, илмий тадқиқотлар ўтказишда тегишли метод ва ёндашувларни қўллаш мақсадида, М.Байер ва университет катта илмий ходими Р.Урунбаевлар “Стокгольм, Богота ва Тошкент ҳуқуқий маданиятларини қиёсий ўрганиш” мавзусидаги давра суҳбатида иштирок этдилар. Тадбир иштирокчилари ҳуқуқий муаммоларни ўрганишда социологик маълумотларни таҳлил қилишнинг аҳамиятини алоҳида таъкидладилар.
Шунингдек, ташриф давомида Лунд университети вакиллари жиноятларни профилактика қилиш ва вояга етмаган шахсларни одил судловдан четлатиш механизмларини қўллаш бўйича Академия томонидан амалга оширилган ишлар билан танишдилар.
Ташриф якунига кўра, тарафлар икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш ва ўзаро фойдали ҳамкорликни мустаҳкамлашга тайёр эканликларини маълум қилдилар.

Укрепление сотрудничества Академии с Лундским университетом (Швеция)
С 24 июня по 1 июля текущего года состоялся очередной рабочий визит в Академию Генеральной прокуратуры делегации Лундского университета (Швеция) во главе с начальником Департамента социологии права Матиасом Байером.
Целью визита явилась реализация перспективных проектов в сфере подготовки научных кадров и проведения совместных исследований по направлениям юриспруденции и социологии права.
В ходе встречи с руководством Академии стороны обсудили вопросы дальнейшего продолжения двустороннего сотрудничества в рамках заключенного меморандума.
В рамках визита зарубежные гости ознакомились с деятельностью Академии, в частности, работой мультимедийного центра, криминалистических кабинетов, зала имитации судебных заседаний, а также работой кафедр, отделов и центров.
Учитывая интерес к изучению социологии права, с целью использования соответствующих методов и подходов при проведении научных исследований, М.Байер совместно со старшим научным сотрудником университета Р.Урунбаевым принял участие в круглом столе на тему: “Сравнительное исследование правовых культур Стокгольма, Боготы и Ташкента”, в ходе которого участники встречи подчеркнули важность проведения анализа социологических данных в изучении правовых проблем.
Также, в ходе визита представители Лундского университета ознакомились с работой, проделанной Академией по профилактике преступлений и внедрению механизмов по отведению несовершеннолетних лиц от правосудия.