Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети талабалари иштирокида давра суҳбати ўтказилди
Жорий йилнинг 1 июль куни Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясида Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети талабалари иштирокида “Коррупцияга қарши курашиш борасида миллий ва халқаро тажриба” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Давра суҳбати давомида коррупцияга қарши курашишнинг ҳуқуқий ва институционал асослари, халқаро ҳуқуқ стандартлари, халқаро конвенциялар, мазкур соҳадаги илғор хорижий тажриба ҳамда самарали амалиёт масалалари кўриб чиқилди.
Тадбир иштирокчилари Академияда фаолият юритаётган Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази фаолияти ҳамда мазкур йўналишда йўлга қўйилган халқаро ҳамкорлик натижалари билан яқиндан танишдилар.
Академия магистратураси негизида республикада илк маротаба коррупцияга қарши курашиш соҳасида мутахассислар тайёрлаш бошланганлиги тадбир иштирокчиларида алоҳида қизиқиш уйғотиб, бу ўз навбатида мазкур йўналишда фаолият юритувчи кадрлар салоҳиятини юксалтиришга ҳамда коррупцияга қарши курашиш самарадорлигини оширишга хизмат қилиши таъкидланди.

Проведение круглого стола с участием студентов Университета мировой экономики и дипломатии
1 июля 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан организован круглый стол на тему: «Национальный и зарубежный опыт в сфере противодействия коррупции», с участием студентов Университета мировой экономики и дипломатии.
В ходе круглого стола рассмотрены правовые и институциональные основы противодействия коррупции, международные правовые стандарты, международные конвенции, передовой зарубежный опыт и наиболее эффективные практики в данной сфере.
Участники ознакомились с деятельностью созданного в структуре Академии Научно-образовательного центра противодействию коррупции, результатами налаженного в данной сфере международного сотрудничества.
Особый интерес участников вызвала подготовка впервые в республике специалистов в сфере противодействия коррупции на базе магистратуры Академии, что позволит усилить кадровый потенциал и работу в данном направлении.