Қонунийликни таъминлаш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишда маҳалланинг ролини ошириш
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари билан ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасида белгиланган вазифаларни ижро этиш, шунингдек, долзарб муаммоларни аниқлаш ва ҳал этишга доир фаолият самарадорлигини ошириш мақсадида жорий йилнинг 24 – ­29 июнь кунлари Академия томонидан Тошкент шаҳрининг Учтепа туманидаги фуқаролар йиғини раислари ҳамда котиблари иштирокида “Қонунийликни таъминлаш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишда маҳалланинг ўрни” мавзусида сайёр ўқув курси ташкил этилди.
Мазкур ўқув курсининг мақсади ҳудудларда қонунийликни таъминлаш ва ҳуқуқбузарликлар профилактикасини самарали ташкил этишда жамоатчилик, айниқса, маҳалланинг ролини оширишдан иборат.
Ўқув курси давомида тингловчиларда жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш ишларини самарали ташкил этиш, фуқаролар қабулини тўғри амалга ошириш, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси соҳасида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш, муаммони тўғри аниқлаш ва ўз вақтида бартараф этиш, вазиятларни тизимли таҳлил қилиш, низоли вазиятларда кечиктирмай қарор қабул қилишга доир билим ва кўникмаларни шакллантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Машғулотлар ўқитишнинг интерфаол методларини қўллаган ҳолда тренинг ва маърузалар шаклида, шунингдек, Бош прокуратуранинг тегишли тармоқлари ва бошқа идораларнинг мутахассисларини жалб қилган ҳолда ташкил этилди.
Ўқув курси якунида, тингловчилар машғулотларнинг самарадорлиги юзасидан фикр билдириб, тренингда орттирилган билим ва кўникмалар ҳудуддаги ижтимоий-иқтисодий ривожланиш ва барқарорликни таъминлаш, шунингдек, аҳолининг долзарб муаммоларини ҳал этишга доир чора-тадбирларни амалга оширишда асқотишини маълум қилишди.

Повышение роли органов самоуправления граждан в обеспечении законности и профилактики правонарушений
Во исполнение задач по укреплению сотрудничества с органами самоуправления граждан, а также в целях повышения эффективности совместной деятельности по выявлению и решению актуальных проблем, Академией 24 – 29 июня т.г. проведен выездной учебный курс для председателей и секретарей махаллей Учтепинского района г.Ташкента на тему: «Роль махалли в обеспечении законности и профилактики правонарушений».
Целью учебного курса явилось повышение роли общественности, особенно органов самоуправления граждан в обеспечении законности и эффективной организации профилактики правонарушений на местах.
В ходе курсов особое внимание было уделено формированию у участников таких знаний и навыков, как эффективная организация работы по рассмотрению обращений физических и юридических лиц, правильному осуществлению приёма граждан, выстраиванию эффективного сотрудничества с правоохранительными органами в сфере профилактики правонарушений, выявления, правильного определения проблем и их своевременного устранения, системного анализа ситуации и принятия своевременных решений в конфликтных ситуациях.
Курсы проводились в виде тренингов и лекций с применением интерактивных методов обучения, а также с привлечением сотрудников соответствующих подразделений Генеральной прокуратуры и специалистов других государственных организаций.
По итогам курсов, участники выразили мнение об эффективности проведения подобных занятий, отметив, что полученные ими знания и навыки будут использованы при реализации мер, направленных на обеспечение стабильности и социально-экономического развития территорий, а также решение актуальных проблем населения.