Кибержиноятчилик соҳасидаги хорижий эксперт билан учрашув ташкил этилди
Бош прокуратура Академиясида Корея Республикаси Халлим университетининг (Hallym University) рақамли криминалистика кафедраси доценти Джошуа Джеймснинг янги таҳрирдаги Жиноят кодекси лойиҳасини ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳ вакиллари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда ахборот технологияларидан фойдаланган ҳолда фирибгарлик содир этишга қарши курашиш, шунингдек, маълумотларга рухсатсиз кирганлик, компьютер фирибгарлиги ва бошқа жиноят таркиблари учун жавобгарлик белгилашга қаратилган мавжуд самарали жиноий-ҳуқуқий тартибга солиш механизмлари кўриб чиқилди.
Иштирокчилар томонидан мазкур соҳадаги долзарб таҳдидлар сифатида маълумотга рухсатсиз кириш амалиёти ва ахборот олишни қонунга зид тарзда чеклаш, шунингдек, кибержиноятчиликнинг ўта криминаллашуви ҳамда ахборот технологиялари соҳасида тадбиркорлик фаолиятининг ривожланиши ўртасидаги ўзаро боғлиқлик кўрсатиб ўтилди.

Рабочая встреча с зарубежным экспертом в сфере киберпреступности
В Академии Генеральной прокуратуры проведена встреча доцента кафедры цифровой криминалистики Халлимского университета Республики Корея (Hallym University) Джошуа Джеймса с представителями рабочей группы по разработке проекта Уголовного кодекса в новой редакции.
В ходе встречи рассмотрены существующие эффективные механизмы уголовно-правового регулирования, направленные на противодействие мошенничеству с использованием информационных технологий, а также установление ответственности за несанкционированный доступ к информации, компьютерное мошенничество и другие составы преступлений.
В качестве актуальных угроз в данной области участниками отмечены практика несанкционированного доступа и неправомерных ограничений в доступе к информации, а также взаимосвязь между чрезмерной криминализацией киберпреступности и развитием предпринимательской деятельности в сфере информационных технологий.