Бош прокуратура Академиясида прокуратура органлари раҳбар кадрларини касбий қайта тайёрлаш курси якунланди
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясида прокуратура органларида раҳбарлик лавозимларини эгаллаш учун захирада турган кадрларни касбий қайта тайёрлаш курси якунланди.
Мазкур курс Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 8 майдаги “Прокуратура органлари кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5438-сонли Фармонида белгиланган вазифалардан келиб чиққан ҳолда янги форматда ташкил этилди.
Курс дастури бошқарув ва менежмент асосларини ташкил этишнинг инновацион шакллари ва методларини ўзлаштириш, раҳбар кадрларнинг билим ва бошқарув кўникмаларини ривожлантиришга, тингловчиларнинг етакчилик фазилатларини мустаҳкамлашга йўналтирилди.
Қайта тайёрлаш курси замонавий ахборот-коммуникация технологиялари, ўқитишнинг инновацион ёндашув ва технологияларини қўллаган ҳолда ташкил этилди. Ўқув машғулотларини ўтказишга Академия профессор-ўқитувчилари билан бир қаторда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ҳамда Қонунчилик палатаси, Адлия вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, “Тараққиёт стратегияси” маркази, шунингдек, Академия ҳамкорлари – нуфузли хорижий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари вакиллари жалб этилди.
Олти ойлик мазкур курсда ўқитиш блок-модуль тизими асосида ташкил этилган бўлиб, ҳар бир ўқув блоки бўйича аудитория машғулотлари касбий кўникма ва малакаларни такомиллаштириш, прокурор-тергов ишининг илғор ютуқларини ўргатиш, шунингдек, прокуратура органлари ходимлари фаолиятидаги тизимли камчиликларни бартараф этишга йўналтирилган амалиётни ўташ билан бирга ташкил этиб борилди.
Амалиётни ўташ жараёнида тингловчилар ўз касбий фаолиятидан келиб чиқиб танлаган долзарб мавзулар бўйича илмий-тадқиқот фаолиятини амалга ошириб бордилар. Илмий ишлар натижалари битирув имтиҳонлари жараёнида тақдимот қилинди.
Шунингдек, бир гуруҳ тингловчилар Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Россия халқ хўжалиги ва давлат хизмати академияси филиали – Сибирь бошқарув институти фаолияти билан танишиш учун ташрифни амалга оширдилар. Ташриф давомида тингловчилар “Коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги давлат сиёсати” мавзусида ўқув курсида қатнашдилар ҳамда курс якуни бўйича уларга малака ошириш тўғрисида гувоҳномалар берилди.

Завершились курсы профессиональной переподготовки кадров, состоящих в резерве на замещение руководящих должностей
В Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан завершились курсы переподготовки кадров, состоящих в резерве на замещение руководящих должностей в органах прокуратуры.
Указанные курсы организованы в новом формате исходя из задач, определенных Указом Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2018 года №УП–5438 «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров органов прокуратуры».
Программа курсов была направлена на овладение слушателями инновационных форм и методов организации основ управления и менеджмента, углубление знаний и управленческих навыков руководящих кадров, развитие лидерских качеств.
Курсы организованы с применением современных информационно-коммуникационных технологий, подходов и технологий обучения. К проведению учебных занятий наряду с профессорско-преподавательским составом Академии привлечены представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Министерства юстиции, Министерства внутренних дел, Министерства иностранных дел, Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Центра «Стратегия развития», а также ведущих зарубежных научных и образовательных учреждений – партнеров Академии.
Обучение на шестимесячных курсах организовано на блочно-модульной основе, где по каждому учебному блоку аудиторные занятия совмещались прохождением практики, нацеленной на усовершенствование профессиональных навыков и умений, обучение передовым достижениям ведения прокурорско-следственной работы, а также устранение системных недостатков в деятельности работников органов прокуратуры.
В ходе прохождения практики слушатели осуществляли научно-исследовательскую работу по актуальным тематикам, выбранным ими исходя из профессиональной деятельности, результаты которой были презентованы ими в ходе выпускных экзаменов.
Наряду с этим, группа слушателей с визитом посетила Сибирский институт управления – филиал Российской академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации и непосредственно ознакомилась с деятельностью и достижениями института, а также прошли учебный курс на тему: «Государственная политика в области противодействия коррупции», по итогам которого участникам были вручены удостоверения о повышении квалификации.