2019 йил 3 август куни Бош прокуратура Академиясида Elsevier (Нидерландия) компаниясининг минтақавий директори А.Оспанова ва миллий координатори Д.Алланазарова иштирокида учрашув ўтказилди.
Elsevier – дунёдаги энг йирик илмий нашриётлардан бири бўлиб, ҳар йили илмий журналларда чоп этилган барча мақолаларнинг чорак қисмини нашр этади. Elsevier онлайн-ечилмалари ScienceDirect, Scopus, SciVal ва бошқаларни ўз ичига олиб, фан, таълим ва турли соҳалардаги мутахассислар фаолиятини самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Учрашув давомида Академия билан Elsevier компаниясининг амалий ҳамкорлиги истиқболлари, шу жумладан Академия илмий фаолияти самарадорлигини ошириш, электрон илмий журнал ташкил этиш, компаниянинг электрон илмий ахборот маҳсулотлари ва хизматларига уланиш, шунингдек мазкур ахборот ресурсларидан фойдаланувчилар учун тренинглар ташкил этиш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, А.Оспанова томонидан илмий мақолаларни халқаро стандартлар асосида ёзишнинг ўзига хос хусусиятлари тўғрисида батафсил тушунтириш берилиб, юқори рейтингли халқаро журналларга мақолаларни чоп этиш бўйича маслаҳат ва тавсиялар берилди.
Учрашув якуни бўйича, белгиланган мақсад ва вазифаларини амалга ошириш бўйича кейинги қадамлар белгилаб олинди.

Встреча с представителями компании Elsevier
3 августа 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялась встреча с представителями компании Elsevier (Нидерланды) во главе с региональным директором А.Оспановой и национальным координатором Д.Алланазаровой.
Elsevier – один из крупнейших научных издательских домов мира, который ежегодно выпускает около четверти всех статей издаваемых в мире научных журналов. Онлайн-решения Elsevier включают ScienceDirect, Scopus, SciVal и др., которые позволяют повысить продуктивность деятельности специалистов в сфере науки, образования и различных областях промышленности.
В ходе встречи были обсуждены перспективы практического сотрудничества Академии с компанией Elsevier, в том числе вопросы повышения эффективности научной деятельности Академии, создания электронного научного журнала, подключения к электронным научным информационным продуктам и услугам компании, а также организации тренингов для пользователей электронных ресурсов.
Кроме того, А.Оспановой были подробно разъяснены особенности написания научных статей на основе международных стандартов, советы и рекомендации по подготовке статей для публикации в международных журналах с высоким рейтингом.