Хорижий мамлакатлар одил судловининг хусусиятларини ўрганиш мақсадида халқаро экспертлар иштирокидаги давра суҳбати
2019 йил 8-9 август кунлари Бош прокуратура Академиясида “Минтақавий мулоқот” ХННТ ҳамкорлигида хорижий мамлакатларнинг одил судловни амалга оширишдаги тажрибасини ўрганиш масаласида халқаро экспертлар иштирокида давра суҳбати ўтказилди.
Эксперт сифатида Люксембург университетининг ҳуқуқ, иқтисодиёт ва молия факультети декани, профессор С.Браум ва “Минтақавий мулоқот” халқаро нодавлат ташкилоти мутахассиси Г.Уэддл иштирок этишди.
Давра суҳбати давомида С.Браум Германия Федератив Республикаси жиноят қонунчилигида “ножўя қилмиш” (проступок) атамасининг юридик мазмуни, шунингдек рецидив жиноятлар ва пробация институтларини қўллашнинг хусусиятлари ҳақида маълумот берди.
Бундан ташқари, Г.Уэддл томонидан “айбига иқрорлик ҳақида судга қадар келишув” институти, айбланувчи томонидан айбига иқрорлик ҳақида судга қадар келишув имзоланган ҳолатда жиноят ишларини тергов қилиш ва судда кўриб чиқишнинг ўзига хос хусусиятлари ҳақидаги АҚШ тажрибаси тақдим қилинди.
Шунингдек, ҳуқуқбузарликларнинг ўз хусусиятига кўра жиноят ва ножўя қилмишларга бўлинишининг АҚШ тажрибаси ўрганилди.
Ўз навбатида, Академия ходимлари халқаро экспертларга жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш бўйича миллий концепция билан таништириб, билдирилган халқаро тажрибани амалдаги қонунчиликка ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш жараёнида қўллаш имконияти ҳақида билдиришди.
Тадбир якунида жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш юзасидан эксперт кўмаги бўйича ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.

Круглый стол с участием международных экспертов в целях изучения особенностей уголовного правосудия зарубежных стран
8-9 августа 2019 года при содействии МНПО «Региональный диалог» в Академии Генеральной прокуратуры состоялся круглый стол с участием международных экспертов по вопросам изучения зарубежного опыта в области осуществления уголовного правосудия.
Экспертами выступили декан факультета права, экономики и финансов университета Люксембурга профессор С.Браум и специалист МНПО «Региональный диалог» Г.Уэддл (США).
В ходе круглого стола С.Браумом была представлена информация о юридическом значении термина «проступок» в уголовном законодательстве Федеративной Республики Германии, особенностях применения институтов рецидива преступлений и пробации.
Кроме того, Г.Уэддлом представлен опыт США по применению института «досудебного соглашения о признании вины» и процессуальные особенности осуществления расследования и рассмотрения дел в суде при подписании обвиняемым досудебного соглашения о признании вины.
Также, изучена практика США по разделению правонарушений, являющихся по своему характеру уголовными на преступления и проступки.
В свою очередь, представители Академии ознакомили экспертов с национальной концепцией совершенствования уголовного законодательства и обозначили возможность использования представленного зарубежного опыта при внесении соответствующих изменений и дополнений в действующие кодексы.
По итогам мероприятий обсуждены дальнейшие шаги сотрудничества для оказания экспертного содействия в области совершенствования уголовного и уголовно-процессуального законодательства.