БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ҳамда Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан коррупцияга қарши курашиш соҳасида ҳамкорлик истиқболлари
2019 йил 19 сентябрь куни Бош прокуратура Академиясида БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси (БМТ НЖҚКБ) ҳамда Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ)нинг мониторинг гуруҳи вакиллари билан Марказий Осиё минтақасида коррупцияга қарши кураш ташаббусларига фуқаролик жамияти ва хусусий секторни жалб қилиш масалалари бўйича учрашув бўлиб ўтди.
Мониторинг гуруҳида БМТ НЖҚКБнинг фуқаролик жамияти гуруҳи раҳбари Мирелла Думмар Фрахи, фуқаролик жамияти дастури гуруҳи ходими Андерс Францен, коррупция ва иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бўлими эксперти Константин Поликарски, Марказий Осиёда жиноий одил судлов дастури халқаро менежери Кун Маркверинг, шунингдек ЕТТБнинг бош менежери Луиза Балби иштирок этди.
Учрашув давомида мониторинг гуруҳига республикамизда коррупцияга қарши курашиш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар ҳақида маълумот берилди. Хусусан, қабул қилинган “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонун, 2017 – 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси, шунингдек 2019 – 2020 йилларда коррупцияга қарши курашиш давлат дастури тўғрисида алоҳида тўхталиб ўтилди.
Думмар Фрахи сўнгги йилларда Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш борасида олиб борилаётган ислоҳотларга юксак баҳо бериб, Марказий Осиёда коррупцияга қарши курашиш соҳасида фуқаролик жамияти ва хусусий секторнинг салоҳиятини ошириш бўйича техник ҳамкорлик лойиҳасини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш имкониятларини қайд этди.
Учрашув конструктив мулоқот руҳида бўлиб ўтди, Марказий Осиё минтақасида фуқаролик жамияти ва хусусий секторни коррупцияга қарши кураш ташаббусларига жалб қилиш бўйича лойиҳа таклифларини тайёрлаш юзасидан келишувга эришилди.

Перспективы дальнейшего сотрудничества в сфере противодействия коррупции с УНП ООН и ЕБРР
19 сентября 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялась встреча с представителями мониторинговой группы УНП ООН и Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) по вопросам вовлечения гражданского общества и частного сектора в антикоррупционные инициативы в Центральноазиатском регионе.
От мониторинговой группы приняли участие руководитель группы по гражданскому обществу УНП ООН Мирелла Думмар Фрахи, сотрудник программы группы по гражданскому обществу УНП ООН Андерс Францен, эксперт отделения по борьбе с коррупцией и экономическими преступлениями УНП ООН Константин Паликарски, международный менеджер Программы по уголовному правосудию в Центральной Азии УНП ООН Кун Маркверинг, а также главный менеджер ЕБРР Луиза Балби.
В ходе встречи представителям мониторинговой группы была представлена информация о проводимых в республике антикоррупционных реформах. В частности, отдельно отмечены положения Закона «О противодействии коррупции», Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям на 2017–2021 годы, а также Государственной программы по противодействию коррупции на 2019–2020 годы.
Высоко оценив проводимые за последние годы в Узбекистане антикоррупционные реформы, Думмар Фрахи отметила возможность разработки и реализации проекта технического сотрудничества по укреплению потенциала гражданского общества и частного сектора в области борьбы с коррупцией в Центральной Азии.
Встреча прошла в духе конструктивного диалога, достигнуты соглашения по дальнейшим шагам подготовки проектного предложения по вовлечению гражданского общества и частного сектора в антикоррупционные инициативы в Центральноазиатском регионе.