Лунд университети билан қўшма тадқиқотлар ўтказиш борасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш
Ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум ижроси доирасида Бош прокуратура Академияси делегациясининг Лунд университети (Швеция)га ишчи ташрифи бўлиб ўтди.
Ташрифдан кўзланган мақсад – “Марказий Осиё ҳуқуқи: Марказий Осиё ҳуқуқий маданиятлари” қўшма лойиҳаси бўйича келгусида амалга оширилиши мўлжалланган тадбирларни муҳокама қилиш эди.
Тўрт йилга мўлжалланган лойиҳа иштирокчи давлатларга стажировкалар ташкил этиш, учрашув ва семинарлар ўтказиш, илмий журналларда мақолалар чоп этиш йўли билан танланган мавзу доирасида тадқиқотлар ўтказишни кўзда тутади.
Ишчи учрашувда Лунд, Хельсинки, Дублин, Латвия, Мармара (Туркия), Карлов (Чехия) университетлари, Гумилёв номидаги Евроосиё миллий университети ва бошқа илмий-ўқув муассасалари делегациялари иштирок этишди.
Лойиҳа координаторлари иштирокчиларга лойиҳанинг мақсади, вазифалари, амалга ошириш муддат ва босқичлари, шунингдек, унинг якуни бўйича кутилаётган амалий натижалар ҳақида маълумот беришди.
Тадбирда қўшма тадқиқотлар ўтказиш, ўзаро академик айирбошлаш, тадқиқот натижаларини муҳокама қилиш бўйича семинарларни ташкил этиш ва ўтказиш механизмлари ишлаб чиқилди.
Лойиҳа келгуси йил март ойи бошида, грант маблағлари келиб тушганидан сўнг расман ишга туширилади.
Учрашув сўнгида иштирокчилар лойиҳани амалга ошириш доирасида ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр эканликларини билдирдилар.

Развитие сотрудничества с Лундским университетом в сфере проведения совместных исследований
Состоялся визит делегации Академии Генеральной прокуратуры в Лундский университет (Швеция) в рамках реализации положений заключенного Меморандума о взаимопонимании.
Целью визита явилось участие в рабочей встрече по обсуждению дальнейших шагов реализации совместного проекта “Право Центральной Азии: правовые культуры Центральной Азии”.
Проект, рассчитанный на четыре года, предусматривает проведение исследований по выбранной тематике посредством организации стажировок в странах-участницах, проведение встреч и семинаров, издание публикаций в научных журналах.
В рабочей встрече приняли участие делегации из Лундского, Хельсинкского, Дублинского, Латвийского университетов, Евразийского национального университета имени Гумилева (Казахстан), университетов Мармара (Турция), Карлова (Чехия) и других научно-образовательных учреждений.
Координаторы проекта представили участникам информацию о целях, задачах, сроках и этапах реализации проекта, а также практических результатах, ожидаемых по итогам его завершения.
На мероприятии были проработаны механизмы проведения совместных исследований, осуществления академического обмена, организации и участия в семинарах по обсуждению итогов исследования.
Официальный запуск проекта состоится в начале марта следующего года после поступления грантовых средств.
По окончании встречи её участники выразили готовность к дальнейшему развитию сотрудничества в рамках реализации проекта.