Бош прокуратура Академиясида очиқ эшиклар куни
2019 йил 30 сентябрь куни Бош прокуратура Академиясида Ўқитувчи ва мураббийлар куни ҳамда Академия магистратурасининг илк ўқув йилига бағишланган очиқ эшиклар куни бўлиб ўтди.
Тадбирда юртимизнинг етакчи таълим ҳамда илмий-тадқиқот муассасалари, Бош прокуратура тармоқлари вакиллари, прокуратура органлари фахрийлари, Академия билан ҳамкорлик қилиб келаётган халқаро ва миллий ташкилотлар, оммавий ахорот воситалари, Бўлажак прокурорлар клуби аъзолари – ТДЮУ ва Тошкентдаги Халқаро Вестминстер Университети талабалари, Академия ходимлари ва уларнинг оила аъзолари, магистратура тингловчилари, уларнинг ота-оналари ҳамда бошқа меҳмонлар иштирок этдилар.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори ўринбосари Э.Т.Юлдашев Бош прокуратура раҳбарияти номидан Академия профессор-ўқитувчиларини касб байрамлари билан, магистратура тингловчиларини ўқув йили бошланиши билан табриклади.
Шунингдек, Академияга ташриф буюрган меҳмонлар, магистратура тингловчилари ва уларнинг ота-оналари табрик сўзлари билан чиқиб, магистратурага кириш имтиҳонларининг адолатли ва шаффоф ўтказилганлигини алоҳида эътироф этишди.
Байрам муносабати билан, шунингдек прокуратура органлари ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш ишига қўшган муносиб ҳиссаси учун бир гуруҳ Академия ходимлари фахрий ёрлиқ, ташаккурнома ҳамда эсдалик совғалари билан тақдирланди.
Очиқ эшиклар кунида меҳмонлар Академия кафедралари, бўлим ҳамда марказлари фаолияти, шунингдек ўқув жараёни ҳамда илмий-тадқиқотларнинг ташкил этилиши билан атрофлича танишиш имкониятига эга бўлдилар.
Хусусан, Академия фаолиятига оид видеоролик намойиш этилиб, Академия биноси бўйлаб экскурсия ташкил этилди. Экскурсия давомида меҳмонлар суд процесси имитацияси хонаси, криминалистика хонаси ва полигони, электрон тир ва бошқа амалий ҳамда вазиятли машғулотлар ўтказиш учун махсус жиҳозланган хоналар, шунингдек Академия ўқув аудиторияларини кўздан кечиришди.
Меҳмонларда шунингдек электрон (масофавий) ўқитиш, воқеа жойини виртуал кўздан кечириш, Академия мультимедиа марказининг имкониятлари қизиқиш уйғотди.
Тадбир давомида қизиқарли бадиий ва мусиқий дастур ташкил этилиб, меҳмонлар иштирокида викторина ва танловлар ўтказилди, ғолиблар эсдалик совғалари билан тақдирландилар.

30 сентября 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялся день открытых дверей, приуроченный ко Дню учителей и наставников, а также началу первого учебного года в магистратуре Академии.
В мероприятии приняли участие представители ведущих образовательных и научных учреждений страны, структурных подразделений Генеральной прокуратуры, почетные сотрудники и ветераны органов прокуратуры, сотрудники международных и национальных организаций – партнеров Академии, средств массовой информации, члены Клуба будущих прокуроров – студенты ТГЮУ и Международного Вестминстерского Университета в Ташкенте, сотрудники Академии и члены их семей, слушатели магистратуры и их родители, другие гости.
Заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан Э.Т.Юлдашев от имени руководства Генеральной прокуратуры поздравил преподавателей Академии с днем учителя и наставника, а также первых слушателей магистратуры Академии с началом учебного года.
С поздравлениями также выступили слушатели магистратуры и их родители, которые отметили проведение открытых и справедливых приемных экзаменов в магистратуру Академии.
В честь праздника, а также за достойный вклад в дело подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов прокуратуры группе сотрудников Академии объявлена благодарность, а также вручены почетные грамоты и памятные подарки.
В день открытых дверей гости Академии получили возможность всесторонне ознакомиться с деятельностью кафедр, центров и отделов Академии, а также организацией учебного процесса и научных исследований.
В частности, был продемонстрирован видеоролик о деятельности Академии, а также проведена экскурсия по зданию Академии. В ходе экскурсии гости осмотрели зал имитации судебного процесса, криминалистический кабинет и полигон, электронный тир, другие специально оборудованные помещения для проведения практических и ситуационных занятий, а также учебные аудитории Академии.
Также интерес у гостей вызвали возможности электронного (дистанционного) обучения, виртуального осмотра места происшествия, мультимедийного центра Академии.
В ходе мероприятия проведены викторины и конкурсы с участием гостей, победители которых награждены призами, а также организована интересная художественная и музыкальная программа.