Вояга етмаганлар ишлари бўйича идоралараро комиссиялар масъул котиблари учун ўқув машғулотлари ўтказилди
Бош прокуратура Академиясида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ва туман (шаҳар) идоралараро комиссияларининг масъул котиблари учун 2019 йил 2 – 8 октябрь кунлари “Вояга етмаганларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга оид долзарб масалалар” мавзусидаги ўқув машғулотлари ўтказилди.
Ўқув машғулотлари жараёнида соҳага оид норматив ҳужжатларнинг мазмун ва моҳияти, комиссия ваколатларидан самарали фойдаланиш усуллари, мавжуд муаммолар ва уларни ҳал қилиш воситалари атрофлича ёритилди.
Шунингдек, Республика болалар ижтимоий мослашув маркази ҳамда Халқ таълими вазирлиги ҳузуридаги Ўқувчиларни касб-ҳунарга йўналтириш ва психологик-педагогик республика ташхис марказларида сайёр дарслар ўтказилиб, уларнинг имкониятларидан комиссиялар фаолиятида унумли фойдаланиш масалалари муҳокама қилинди.

Проведен курс обучения для ответственных секретарей территориальных межведомственных комиссий по делам несовершеннолетних
В Академии Генеральной прокуратуры 2-8 октября 2019 года был организован учебный курс для ответственных секретарей межведомственных комиссий по делам несовершеннолетних Республики Каракалпакстан, областей, г.Ташкента, а также районов (городов), на тему «Актуальные вопросы защиты прав и законных интересов несовершеннолетних».
В процессе обучения были раскрыты суть и значение нормативных актов в данной сфере, способы эффективного применения полномочий комиссии, имеющиеся проблемы и механизмы их решения.
Также были организованны выездные занятия в Республиканском центре социальной адаптации детей и Республиканском центре профессиональной ориентации и психолого-педагогической диагностики учащихся, на которых были обсуждены вопросы эффективного использования возможностей указанных центров в деятельности комиссий.