Мустақил изланувчилар учун малакавий имтиҳон
2019 йилнинг 22 ноябрь куни Бош прокуратура Академиясида мустақил изланувчилар билан “Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура” ихтисослиги бўйича малакавий имтиҳон ўтказилди.
Имтиҳон Олий ўқув юртидан кейинги таълим тўғрисидаги Низом ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Олий аттестация комиссияси Раёсатининг “Малакавий имтиҳонларни ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори талабларига тўлиқ амал қилинган ҳолда ўтказилди.
Имтиҳон мамлакатимизнинг кўзга кўринган ҳуқуқшунос олимлари ва бошқа мутахассисларидан иборат таркибда тузилган комиссия томонидан олиб борилди.
Имтиҳонда мустақил изланувчиларга мамлакатимизда суд-ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, ихтисослик бўйича мавжуд илмий тадқиқотлар ва улардаги замонавий йўналишлар, ихтисослик бўйича тадқиқ этилаётган мавзу доирасида мавжуд илмий муаммолар ва уларнинг ечими юзасидан саволлар берилди.

Квалификационный экзамен самостоятельних соискателей
22 ноября 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры проведены квалификационные экзамены самостоятельных соискателей по специальности – «Судебная власть. Прокурорский надзор. Организация правоохранительной деятельности. Адвокатура».
Экзамен был проведен в полном соответствии с требованиями Положения о послевузовском образовании и Постановления Президиума Высшей аттестационной комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан «Об утверждении Положения о порядке проведения квалификационных экзаменов».
Экзамены проведены комиссией из числа видных учёных правоведов страны и других специалистов.
В ходе экзамена самостоятельным соискателям были заданы вопросы касательно проводимых в стране судебно-правовых реформ, научных исследований по специализации и их современных направлениях, научных проблемах и способах их разрешения по исследуемым темам специализации.