Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича норасмий тармоғи (ARIN-WCA)нинг йиллик умумий йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 19-20 ноябрь кунлари Қозоғистон Республикасининг Олмаота шаҳрида Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича тармоғи (ARIN-WCA) аъзо давлатларининг йиллик умумий йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда ARIN-WCAга аъзо давлатлар алоқа вакиллари (прокуратура, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва молиявий разведка идоралари ходимлари), Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Наркотик моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси (UNODC), Европа Иттифоқи, Финляндия ташқи ишлар вазирлиги, CARIN (активларни қайтариш бўйича идоралараро Камден тармоғи) ва ARIN-AP (Осиё ва тинч океани давлатларининг активларни қайтариш бўйича тармоғи) тармоқлари, Украина Активларни қайтариш миллий агентлигининг вакиллари ҳамда халқаро экспертлар иштирок этишди.
Йиғилишда ARIN-WCAга аъзо давлатларнинг активларни қайтариш бўйича ижобий тажрибаси ва амалиёти, тармоқ доирасида норасмий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари, амалиётда мавжуд муаммолар, шунингдек 2019 йилда амалга оширилган ишлар ҳамда келгуси йилда режалаштирилаётган вазифалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, ARIN-WCA Котибияти – Бош прокуратура Академияси вакиллари томонидан тармоқ сайтининг (www.arin-wca.org) тақдимоти иштирокчилар томонидан юқори баҳоланди.
Умумий йиғилиш ишчан ва информатив тарзда ўтказилиб, иштирокчилар фаол ҳамкорлик қилишга ҳамда ARIN-WCA тармоғини келгусида янада ривожлантиришга тайёр эканликларини билдиришди.

Состоялось ежегодное общее собрание неформальной Сети по возвращению активов стран Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA)
19-20 ноября т.г. состоялось ежегодное общее собрание стран-членов Сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA) в г.Алматы (Казахстан).
В мероприятии приняли участие представители государств-членов ARIN-WCA (сотрудники прокуратур, правоохранительных органов и организаций финансовой разведки), Управления ООН по наркотикам и преступности (UNODC), Европейского Союза, Министерства иностранных дел Финляндии, сетей CARIN (Камденская межведомственная сеть по возвращению активов) и ARIN-AP (Межведомственная сеть по возврату активов Азиатско-тихоокеанского региона), Национального агентства возвращения активов Украины, а также другие международные эксперты.
В ходе мероприятия рассмотрены положительный опыт и практика стран-участников ARIN-WCA, обсуждены вопросы расширения неформального сотрудничества внутри сети, имеющиеся практические проблемы, а также ход выполнения задач, определенных на 2019 и предлагаемых на 2020 годы.
Также, Академией Генеральной прокуратуры, являющейся Секретариатом ARIN-WCA, проведена презентация веб-сайта сети (www.arin-wca.org), который был высоко оценен участниками мероприятия.
В целом, общее собрание прошло в рабочей и информативной обстановке, по итогам которого участники выразили готовность к дальнейшему активному сотрудничеству и развитию ARIN-WCA.