Мустақил изланувчилар учун малакавий имтиҳон
2019 йилнинг 23 ноябрь куни Бош прокуратура Академиясида мустақил изланувчилар билан “12.00.09 – Жиноят процесси. Криминалистика, тезкор-қидирув ҳуқуқи ва суд экспертизаси” ихтисослиги бўйича малакавий имтиҳон бўлиб ўтди.
Имтиҳон Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Олий аттестация комиссияси Раёсатининг қарори билан тасдиқланган “Малакавий имтиҳонларни ўтказиш тартиби тўғрисида”ги низом талабларига тўлиқ амал қилинган ҳолда Бош прокуратура Академияси, Тошкент давлат юридик университети, Ҳарбий-техника институти ва Судьялар олий мактабининг профессор-ўқитувчилари ва мутахассисларидан иборат таркибда тузилган комиссия томонидан ўтказилди.
Имтиҳонда мустақил изланувчиларга мамлакатимизда суд-ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, ихтисослик бўйича мавжуд илмий тадқиқотлар ва улардаги замонавий йўналишлар, ихтисослик бўйича тадқиқ этилаётган мавзу доирасида мавжуд илмий муаммолар ва уларнинг ечими юзасидан саволлар берилди.

Квалификационный экзамен самостоятельных соискателей
23 ноября 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры проведен квалификационный экзамен для самостоятельных соискателей по специальности «12.00.09 – Уголовный процесс. Криминалистика, оперативно-розыскное право и судебная экспертиза».
Экзамен был проведен в соответствии с требованиями Положения «О порядке проведения квалификационных экзаменов» утвержденного постановлением Президиума Высшей аттестационной комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан, комиссией из числа профессоров-преподавателей и специалистов Академии Генеральной прокуратуры, Ташкентского государственного юридического университета, Военно-технического института и Высшей школы судей.
В ходе экзамена самостоятельным соискателям были заданы вопросы касательно проводимых в стране судебно-правовых реформ, научных исследований по специальности и их современных направлений, научных проблем в рамках исследуемых тем и способах их научного разрешения.