Қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш масалаларига оид онлайн семинар ўтказилди
Жорий йил 27 октябрь куни Бош прокуратура Академияси томонидан Ички ишлари вазирлиги билан ҳамкорликда ташкил этилган “Қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш” мавзусида онлайн семинар бўлиб ўтди.
Ўқув семинарида Бош прокуратура, ҳудудий прокуратуралар, Ички ишлар вазирлиги ва ҳудудий ички ишлар органларининг масъул ходимлари, Бош прокуратура Академияси профессор-ўқитувчилари иштирок этдилар.
Тадбирда қийноққа солганлик учун жавобгарликнинг кучайтирилишига оид қонунчиликка киритилган ўзгартиришлар, қийноқнинг олдини олиш борасида прокуратура органлари томонидан амалга оширилаётган ишлар ва бу борадаги вазифалар, жиноят процессида шахс ҳуқуқларини таъминлашнинг ташкилий ва амалий чоралари каби масалалар кўриб чиқилди.
Тадбир иштирокчилари саволларига мутахассислар томонидан атрофлича жавоблар берилди.
Бундай тадбирларни давомли ўтказилиши ходимларнинг билими ва касбий малакасини оширишда муҳим аҳамият касб этиши иштирокчилар томонидан алоҳида қайд этилди.

Онлайн семинар по вопросам предотвращения применения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания
27 октября 2020 года в Академии совместно с Министерством внутренних дел проведен онлайн семинар на тему: «Предотвращение применения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания».
В учебном семинаре приняли участие ответственные сотрудники Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел, территориальных органов прокуратур и внутренних дел, а также профессорско-преподавательский состав Академии Генеральной прокуратуры.
В ходе семинара участниками рассмотрены нововведения в законодательстве по усилению ответственности за применение пыток, деятельность органов прокуратуры по предотвращению применения пыток и первостепенные задачи в данном направлении, а также организационные и практические вопросы обеспечения прав человека в уголовном процессе.
На вопросы участников семинара специалистами даны ответы.
Участниками семинара отмечена важная роль подобных семинаров в повышении профессиональной квалификации и знаний сотрудников правоохранительных органов, а также подчеркнута необходимость их проведения на системной основе.