“Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатлари ижро этилишининг қонунийлигини таъминлашда прокурор назорати” ўқув қўлланмаси тайёрланди
Прокуратура органларида қонунчиликни такомиллаштириш ва ягона ҳуқуқни қўллаш амалиётини шакллантириш бўйича илмий асосланган хулоса ва тавсиялар ишлаб чиқиш Бош прокуратура Академиясининг асосий вазифаларидан биридир.
Мазкур вазифа ижросини таъминлаш мақсадида Академия томонидан Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюросининг суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш фаолияти мунтазам равишда ўрганилиб, давлат ижрочилари томонидан қонун ҳужжатларини амалиётга татбиқ этишда йўл қўйилаётган хато ва камчиликларни аниқлаш ҳамда уларни бартараф этишда прокурор назорати самарадорлигини оширишга қаратилган муайян илмий тадқиқотлар олиб борилмоқда.
Мазкур тадқиқотлар натижалари асосида Академия мутахассислари томонидан “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатлари ижро этилишининг қонунийлигини таъминлашда прокурор назорати” мавзусида ўқув қўлланма ишлаб чиқилди.
Ушбу қўлланмада суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этилишида иштирок этувчи шахсларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилинишини таъминлаш ҳамда давлат ижрочилари томонидан ижро ҳаракатларини қонунларга риоя этган ҳолда, амалга оширилиши устидан прокурор назоратини ташкил этиш ва аниқланган ҳолатлар юзасидан тегишли прокурор назорати ҳужжатларини қўллашга доир тавсиялар баён этилган.

Подготовлено учебное пособие «Прокурорский надзор по обеспечению законности исполнения судебных актов и актов иных органов»
Разработка научно обоснованных рекомендаций по совершенствованию законодательства и формированию единой правоприменительной практики в органах прокуратуры является одной из основных задач Академии Генеральной прокуратуры.
В целях обеспечения полноценной реализации этой задачи соответствующей кафедрой Академии системно изучается деятельность Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре по исполнению судебных актов и актов иных органов, проводятся целевые исследования, направленные на повышение эффективности прокурорского надзора по выявлению имеющих системный характер проблем и недостатков в исполнении законодательных актов государственными исполнителями, а также их предотвращению.
Результаты указанных исследований легли в основу учебного пособия «Прокурорский надзор по обеспечению законности исполнения судебных актов и актов иных органов», подготовленной и изданной специалистами Академии.
Данное пособие включает в себя практические рекомендации по эффективной организации прокурорского надзора за обеспечением прав и законных интересов граждан при исполнении судебных актов и актов иных органов, осуществлению исполнительных действий государственными исполнителями с соблюдением требований законодательства, применению соответствующих актов прокурорского надзора по выявленным нарушениям закона.