Халқаро стандартлар асосида андрагогика соҳасидаги кўникмаларни такомиллаштириш
Бош прокуратура Академияси томонидан Немис Халқ Университетлари ассоциацияси (DVV International) Халқаро ҳамкорлик институтининг Ўзбекистондаги филиали билан ҳамкорликда “Ўзбекистон Республикаси таълим тизими ходимлари малакасини ошириш тизимини ривожлантириш бўйича ҳамкорлик” лойиҳаси Curriculum globALE дастури доирасида профессор-ўқитувчилар учун масофавий малака ошириш курси ташкил этилди.
Курс катта ёшдагилар таълими – андрогогикани ташкил этишнинг замонавий методика ва технологияларини ўрганиш ҳамда уларни таълим жараёнига татбиқ этиш кўникмаларини ривожлантириш мақсадида ташкил этилди.
Малака ошириш курси асинхрон режимда ташкил этилиб, бу ўқиш ва меҳнат фаолиятини уйғун тарзда олиб бориш учун қўшимча имконият яратади.
Курс дарстури 5 модульдан иборат бўлиб, унда андрагогикадаги асосий ёндашувлар, катталар таълими ва катта ёшдагилар аудиториясида дарс бериш, андрагогикада коммуникация ва гуруҳ динамикаси, катталар таълими методикаси, катталар таълим олишини режалаштириш, ташкил этиш ва баҳолаш каби масалалар ўрин олган.
Айни дамда биринчи модуль машғулотлари ўтказиб келиниб, бугунга қадар андрагогиканинг асосий жиҳатлари, андрагогика ва педагогиканинг умумий ва ўзаро фарқ қиладиган характеристикалари, катталар таълими соҳасидаги замонавий тенденциялар ва уларнинг миллий таълим тизимига жорий этилиши каби масалалар кўриб ўтилди.
Мазкур малака ошириш курси профессор-ўқитувчилар учун тизимли ташкил этиб келинаётган ўқув семинарларидан бири сифатида халқаро таълим сифати стандартларини инобатга олган ҳолда Академия профессор-ўқитувчиларининг ўқув-амалий фаолияти самарадорлигини ҳамда касбий педагогик маҳоратини оширишга хизмат қилади.

Совершенствование навыков в сфере андрагогики на основе международных стандартов
Академией Генеральной прокуратуры совместно с филиалом Института международного сотрудничества Ассоциации Немецких народных университетов (DVV International) в Узбекистане организованы дистанционные курсы повышения квалификации профессорско-преподавательского состава Академии по программе Curriculum globALE в рамках проекта «Сотрудничество по развитию системы повышения квалификации сотрудников системы образования Республики Узбекистан».
Курсы организованы в целях изучения инновационных технологий и передовых методик организации обучения взрослых – андрагогики, а также развития навыков их эффективного применения в образовательном процессе.
Дистанционный курс проходит в асинхронном режиме, что создает дополнительные удобства в плане совмещения обучения с трудовой деятельностью.
Программа курса состоит из 5 модулей, включающих в себя такие вопросы, как основные андрагогические подходы, обучение взрослых и преподавание взрослой аудитории, коммуникация и групповая динамика в андрагогике, методика обучения взрослых, планирование, организация и оценка обучения взрослых.
В настоящее время проходят занятия первого модуля, в рамках которого рассмотрены основные аспекты андрагогики, общие характеристики и принципиальные различия педагогики и андрагогики, современные тенденции в сфере обучения взрослых и вопросы их внедрения в национальную систему образования.
Данный курс повышения квалификации является очередным звеном цикла обучающих семинаров, организуемых для профессорско-преподавательского состава на системной основе и послужит совершенствованию профессионального мастерства и навыков преподавания с учетом международных стандартов качества образования.