Прокуратура органлари ходимлари малакасини ошириш масофавий курси дастлабки гуруҳининг ўқув жараёнлари якунланди
Бош прокуратура Академияси томонидан республика прокуратура органларининг судларда прокурор ваколатини таъминлаш йўналишида хизмат қилаётган тезкор ходимлари учун ташкил этилган махсус масофавий малака ошириш ўқув курсининг дастлабки гуруҳи учун ўқув жараёни якунланди.
Давомийлиги 144 соат бўлган мазкур масофавий курс ўқув машғулотлари жорий йилнинг 2 мартидан 6 июнь кунига қадар таълимнинг “4+0” тизими асосида масофавий тарзда ўтказилиб, тингловчилар учун асосий иш жойидан ажралмаган ҳолда ўз устида ишлаш, билим ва савияларини янада ошириш имкониятини берди.
Ўқув курси давомида ходимлар томонидан прокуратура фаолиятининг умумий масалалари, шунингдек фуқаролик, жиноят ишлари бўйича судларда, иқтисодий ва маъмурий судларда прокурор ваколатини таъминлаш йўналишларидаги назарий билим ва кўникмаларини мустаҳкамлашга қаратилган мавзулар, тегишли манбалар ўзлаштириб борилиб, тестлар,  муаммоли вазиятлар ва казуслар ечимида иштирок этилди.
Масофавий малака ошириш курсининг якунида online тарзидаги имтиҳон ўтказилиб, унда ходимларнинг Ўзбекистон Республикасининг фуқаролик ва фуқаролик процессуал, жиноят ва жиноят-процессуал, иқтисодий процессуал, маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодекслари ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекси нормаларини тўғри қўллаш, мамлакатимизда амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари, амалдаги қонунчиликка киритилган янгиликлар ҳамда уларни амалиётда қўллаш масалалари бўйича билимлари синовдан ўтказилди.

Завершен дистанционный курс повышения квалификации для группы сотрудников органов прокуратуры
Завершился учебный процесс для первой группы слушателей специального дистанционного курса повышения квалификации сотрудников по направлениям обеспечения полномочий прокурора в судах, организованного Академией Генеральной прокуратуры.
Занятия продолжительностью 144 часа проведены в период со 2 марта по 6 июня т.г. и организованы в формате дистанционного обучения по системе «4+0», что позволило сотрудникам работать над повышением своей квалификации и знаний без отрыва от основного места работы.
В процессе обучения сотрудниками изучены соответствующие источники и темы, направленные на закрепление их знаний по общим вопросам прокурорской деятельности, а также по линии гражданского, уголовного, экономического и административного судопроизводства, а также принято участие в решении проблемных ситуаций и казусов.
В завершение курсов повышения квалификации в режиме online проведен итоговый экзамен, в ходе которого оценены знания сотрудников по вопросам обеспечения правильного применения норм гражданского и гражданского процессуального, уголовного и уголовно-процессуального, экономического процессуального кодексов, а также кодексов об административном судопроизводстве и об административной ответственности Республики Узбекистан, осуществляемым в стране судебно-правовым реформам, нововведениям в действующем законодательстве и вопросам их применения на практике.