Коррупцияга қарши курашиш халқаро академияси вакили билан учрашув
Бош прокуратура Академиясида 29.06.2020 йилда Коррупцияга қарши курашиш халқаро академияси фаҳрий декани М.Кройтнер билан ZOOM форматида конференция учрашуви ўтказилди.
Учрашув давомида “Коррупцияга қарши курашиш” йўналиши бўйича Академия ўқув дастурларини КҚКХАнинг халқаро магистрлик дастурларига мослаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Алоҳида эътибор коррупцияга қарши курашувчи ихтисослаштирилган органлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш масалаларига қаратилди.
Тайёрланаётган мутахассислар нафақат коррупция ҳолатларини аниқлаш ва бартараф этиш амалий кўникмаларига, балки коррупция ҳолатларини барвақт аниқлаш ва олдини олиш борасидаги илғор хорижий тажрибадан хабардор бўлиши, коррупцияга қарши курашишда замонавий ахборот технологияларидан фойдалана олиши, коррупцияга қарши курашиш идоравий тизимини шакллантира олиши, шунингдек аҳолининг кенг қатламларини коррупцияга қарши курашишга жалб эта олиш лозимлиги қайд этилди.

Встреча с представителем Международной антикоррупционной академии
29.06.2020г. в Академии Генеральной прокуратуры в формате ZOOM конференции прошла встреча с почетным деканом Международной антикоррупционной академии (МАКА) М.Кройтнером. В ходе встречи обсуждены вопросы адаптации учебных программ Академии к международным магистерским программам МАКА по направлению “Противодействие коррупции”.
На мероприятии особое внимание было уделено вопросам подготовки высококвалифицированных специалистов для специализированных антикоррупционных и уполномоченных правоохранительных органов. Отмечено, что подготавливаемые специалисты должны обладать как практическими навыками выявления и предотвращения коррупционных правонарушений, так и быть информированы о передовом международном и зарубежном опыте раннего предупреждения коррупционных преступлений, использовании современных технологий в противодействии коррупции, формирования ведомственных систем противодействия коррупции, а также вовлечения широких слоев населения в борьбу с коррупцией.