Нельсон Мандела Халқаро кунига бағишланган давра суҳбати ўтказилди
Нельсон Мандела Халқаро кунини нишонлаш арафасида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси томонидан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Наркотик моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси билан ҳамкорликда жорий йилнинг 17 июль куни “Ўзбекистон Республикасида жиноят-ижроия қонунчилигини такомиллаштириш истиқболлари” мавзусида онлайн давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий маркази, Омбдусман, ЖИЭМ, Пробация хизмати раҳбарияти ва вакиллари, шунингдек бошқа вазирлик ва идоралар, илмий ва таълим муассасаларининг вакиллари ҳамда жиноят-ижроия қонунчилиги соҳасидаги Латвия, Қозиғистон ва Қирғизистондан хорижий экспертлар иштирок этдилар.
Тадбирни кириш сўзи билан очган Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Наркотик моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг ҳудудий вакили Ашита Миттал ҳамда АҚШ элчихонаси ишлари бўйича вақтинчалик ишончли вакил Алан Мельцерлар томонидан Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларни бажаришдаги изчиллик, шунингдек инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимини такомиллаштириш борасида мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар аҳамияти таъкидлаб ўтилди.
Давра суҳбати давомида БМТнинг Маҳкумлар билан муносабатда бўлишнинг минимал стандартлари – “Нельсон Мандела қоидалари”ни татбиқ қилиш, жазони ижро этиш тизимини ислоҳ қилиш ҳамда қонунчиликни халқаро стандартлар ва илғор хорижий тажрибаларни инобатга олган ривожлантириш борасида комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш, шунингдек пробация хизматининг маҳкумларнинг ижтимоий мослашувига кўмаклашишга доир фаолият самарадорлигини ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Шунингдек, иштирокчилар маҳкумларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларининг ҳимоясини таъминлаш ва COVID-19 пандемияси даврида маҳкумлар билан муносабатда бўлиш каби долзарб масалаларни муҳокама қилдилар.
Шу билан бирга, тадбир давомида Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Наркотик моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси экспертлари томонидан БМТнинг Маҳкумлар билан муносабатда бўлишнинг минимал стандартлари – Нельсон Мандела қоидаларига бағишланган онлайн ўқув курсининг тақдимоти бўлиб ўтди ҳамда ушбу ўқув курси келгусида тингловчиларни онлайн ўқитиш учун Академия ахборот-таълим порталида жойлаштирилиши таъкидланди.

Организован круглый стол, посвященный Межденародному дню Нельсона Манделы
В преддверии Международного дня Нельсона Манделы, 17 июля 2020 года Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан совместно с УНП ООН организован круглый стол на тему: «Перспективы развития уголовно-исполнительного законодательства в Республике Узбекистан».
В мероприятии приняли участие руководство и представители Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Омбдусмана, ГУИН, Службы пробации, других министерств и ведомств, академических кругов, зарубежные эксперты из Латвии, Казахстана
и Кыргызстана в области уголовно-исполнительного законодательства.
С приветственным словом выступили региональный представитель Управления ООН по наркотикам и преступности Ашита Миттал и временный поверенный в делах Посольства США в Узбекистане Алан Мельцер, которые отметили приверженность Узбекистана к выполнению международных обязательств в области прав человека, а также проводимые в стране реформы по дальнейшему совершенствованию системы защиты прав человека.
В ходе круглого стола рассмотрены вопросы применения Минимальных стандартных правил ООН в отношении обращения
с заключенными – «Правил Нельсона Манделы», реализации комплексных мер по реформированию уголовно-исполнительной системы и законодательства с учетом международных стандартов и передового зарубежного опыта, повышения эффективности работы службы пробации по содействию в социальной адаптации заключенных.
Участники также обсудили такие актуальные вопросы, как обеспечение защиты прав, свобод и законных интересов осужденных, а также обращение с заключенными в условиях пандемии COVID-19.
Вместе с тем, в рамках мероприятия экспертами УНП ООН был представлен онлайн учебный курс, посвященный Минимальным стандартным правилам ООН в отношении обращения с заключенными – правилам Нельсона Манделы, последующая адаптация и размещение которого запланировано в информационно-образовательном портале Академии для онлайн обучения слушателей.