Бош прокуратура Академияси магистратурасига қабул давом этмоқда
2020/2021 ўқув йили учун Бош прокуратура Академияси магистратурасига ҳужжатларни қабул қилиш давом этмоқда (ҳужжатларни онлайн топшириш учун ҳавола: https://new.proacademy.uz/uz-lat/login). Ҳужжатларни топширишнинг охирги куни 10 август ҳисобланади.
Академия томонидан махсус ишлаб чиқилган платформада қуйидаги ҳужжатларни электрон шаклда онлайн топшириш кўзда тутилган:
сўровнома;
таржимаи ҳол;
паспорт ёки унинг ўрнини босувчи ҳужжат нусхаси;
3,5 х 4,5 см ўлчамли фотосурат;
олий маълумот тўғрисидаги диплом (давлат гранти асосида таълим олган Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасалари битирувчилари учун – дипломдан кўчирма);
чет тилини B2 ва ундан юқори даражада билишини тасдиқловчи давлат намунасидаги малака сертификатининг ёки халқаро сертификатлар нусхаси (мавжуд бўлганда);
меҳнат фаолияти ҳақида маълумот (иш стажи мавжуд бўлганда).
Прокуратура органлари ходимлари ҳисобланган ички номзодлар юқоридагилардан ташқари бевосита раҳбари томонидан ёзилган тавсиянома ва аттестация комиссиясининг магистратура кириш имтиҳонларида иштирок этишга тавсия этиш тўғрисидаги қароридан кўчирмани ҳам тақдим этадилар.
Номзодлар учун қулайлик яратиш ва ҳужжатларни топшириш жараёнини осонлаштириш мақсадида Академия томонидан ҳужжатларни онлайн тарзда тақдим этишни босқичма-босқич тушунтирадиган видеоқўлланма тайёрланди (https://www.youtube.com/watch?v=pUOgmTqtJPE).
Аввал хабар қилганимиздек, кириш имтиҳонлари ёзма имтиҳон ва суҳбатдан иборат. Ёзма имтиҳон хуқуқий мавзуларда эссе ва чет тили бўйича саволлардан иборат.
Имтиҳонларни ўтказишда очиқлик ва ошкораликни таъминлаш мақсадида:
Эссе мавзулари жиноят ҳуқуқи, жиноят-процессуал ҳуқуқи, фуқаролик ҳуқуқи ва фуқаролик-процессуал ҳуқуқи каби фанлардан тузилган.
Эссенинг ҳар бир билети 4 та саволни ўз ичига олиб, номзодга таклиф этилган саволлар орасидан ўзига энг яқин бўлган мавзуни танлаш имконияти берилади, бу эса уларнинг қобилияти ва билимларини янада юқори даражада очиб беришга ёрдам беради.
Эссе ёзиш учун 2 соат вақт ажратилади. Натижалар 100 баллик тизимда баҳоланади.
Чет тили бўйича ёзма имтиҳон 2 та бўлим ва 40 та саволдан иборат:
– 1-бўлим: Ўқиш (20 та савол), ҳар бир тўғри жавоб учун 1,5 балл берилади;
– 2-бўлим: Лексик ва грамматик компетенциялар (20 та савол), ҳар бир тўғри жавоб учун 1 балл берилади.
Тест топшириғини бажариш учун 1 соат ва 20 дақиқа, жавоблар варақасини тўлдириш учун – 10 дақиқа, жами 1 соат ва 30 дақиқа вақт ажратилади.
Эссе натижаларига кўра 55 ва ундан юқори балл тўплаган номзодлар кириш имтиҳонларининг кейинги босқичи – суҳбатга киритилади.
Суҳбат саволлари мутахассислик фанларидан тузилган бўлиб, ҳар бир билет 10 та саволни ўз ичига олади, шу билан бирга, номзодга 3 та саволга жавоб бериш имконияти берилади. Суҳбат натижалари 100 баллик тизимда баҳоланади.
Кириш имтиҳонлари билан боғлиқ барча саволлар, шу жумладан ёзма имтиҳон (эссе мавзулари) ва мутахассислик фанлари бўйича суҳбат саволлари Бош прокуратура Академиясининг расмий сайтида эълон қилинган.
Кириш имтиҳонларини муваффақиятли топширган номзодлар Академия магистратурасига қабул қилинади.
Кириш имтиҳонлари санаси ва жойи Академиянинг Қабул комиссияси томонидан қўшимча равишда эълон қилинади.
Кириш имтиҳонлари ҳақида қўшимча маълумот олишни истаган номзодлар учун ҳар куни онлайн консультациялар ўтказилмоқда.
Шунингдек, номзодлар Бош прокуратура Академияси ташкил топганидан буён бўлган фаолияти, таълим соҳасида ва илмий-тадқиқот фаолиятидаги ютуқлари, халқаро ҳамкорлик ва истиқболли соҳаларни ривожлантириш режалари ҳақида батафсил маълумот олиш имкониятига эга (https://www.youtube.com/watch?v=m2dKCw30lo4).
Академиянинг жорий биринчи ўқув йили магистрантлари томонидан Академиянинг магистратурасида таълим олиш тажрибалари ҳақида батафсил маълумот берилган видеоматериал (https://www.youtube.com/watch?v=jsMcq2jJCvQ) тайёрланди.
Ушбу видеоролик номзодларга Академиянинг магистратурасида ўқув жараёнини ташкил этишнинг ўзига хос хусусиятлари билан танишишга ва ўқишга кириш учун олий таълим муассасасини тўғри танлашда ёрдам беради.
2020/2021 ўқув йили учун Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси магистратура мутахассисликларига қабул квоталари
Қўшимча маълумотларни (71) 202-04-96 (1775) рақамига қўнғироқ қилиб, magistratura@proacademy.uz электрон почтаси манзилига хабар юбориш ёки Академиянинг t.me/ProsecutorAcademy телеграм каналига обуна бўлиш орқали олишингиз мумкин.

Продолжается прием в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры
Продолжается прием документов для поступления в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан на 2020/2021 учебный год (онлайн подача документов по ссылке https://new.proacademy.uz/uz-lat/login). Последним днем подачи документов является 10 августа.
Специально разработанной Академией платформой предусмотрена онлайн подача следующих документов в электронной форме:
личная анкета;
копия паспорта или заменяющего его документа;
фотография размером 3,5 х 4,5 см;
диплом о высшем образовании (или выписка из диплома – для выпускников высших учебных заведений Республики Узбекистан, обучавшихся на основе государственного гранта);
копия квалификационного сертификата государственного образца, подтверждающего уровень владения иностранным языком на уровне В2 и выше, или международных сертификатов (при наличии);
сведения о трудовой деятельности (при наличии трудового стажа).
Внутренние кандидаты – работники органов прокуратуры помимо вышеуказанного также представляют рекомендацию непосредственного руководителя и выписку из решения аттестационной комиссии об их рекомендации для участия во вступительных экзаменах в магистратуру.
В целях создания удобства кандидатам и облегчения процесса подачи документов Академией подготовлен видеоматериал с пошаговой инструкцией онлайн подачи документов (https://www.youtube.com/watch?v=pUOgmTqtJPE)
Как сообщалось ранее, вступительные экзамены состоят из письменного экзамена и собеседования. Письменный экзамен включает в себя эссе на правовую тематику и вопросы по иностранному языку.
– к проведению письменного экзамена, проверке ответов экзамена и деятельности комиссии по собеседованию в качестве наблюдателей и специалистов будут привлечены представители других учреждений;
Тематики эссе составлены по таким предметам как уголовное право, уголовно-процессуальное право, гражданское право и гражданско-процессуальное право. Каждый билет эссе включают 4 вопроса, при этом, кандидату предоставляется возможность выбора наиболее близкой ему тематики из числа предложенных, что поможет раскрыть свои способности и знания в наибольшей мере.
Для написания эссе выделяется 2 часа. Результаты оцениваются по 100 балльной системе.
Письменный экзамен по иностранному языку состоит из 2 разделов и 40 вопросов:
для немецкого языка – уровень знания языка В2 и выше по национальному сертификату или уровень знания языка В2 и выше по международным экзаменационным системам Goethe-ZertifikatDeutsches Sprach diplom (DSD), Test Deutsch als Fremdsprache (Test DAF);
для французского языка – уровень знания языка В2 и выше по национальному сертификату или уровень знания языка В2 и выше по международным экзаменационным системам Diplômed 'Etudesen Langue Française (DELF), Тestde Connaissancedu Français (TCF);
Кандидаты, набравшие по итогам эссе 55 и более баллов, допускаются к следующему этапу – собеседованию.
Вопросы собеседования составлены по предметам специальности, каждый билет включает 10 вопросов, при этом, кандидату предоставляется возможность ответить на 3 вопроса. Результаты собеседования оцениваются по 100 балльной системе.
Все вопросы, связанные со вступительными экзаменами, в том числе вопросы письменного экзамена (темы эссе) и собеседования по предметам специальности опубликованы на официальном веб-сайте Академии Генеральной прокуратуры.
Кандидаты, успешно сдавшие вступительные экзамены зачисляются в магистратуру Академии.
О дате и месте проведения вступительных экзаменов Приемной комиссией Академии будет сообщено дополнительно.
Для кандидатов, желающих получить дополнительную информацию о вступительных экзаменах, ежедневно проводятся онлайн консультации.
Кандидаты также имеют возможность подробно ознакомиться с деятельностью Академии Генеральной прокуратуры с момента ее образования, о достижениях в сфере образования, научно-исследовательской деятельности, международном сотрудничестве и планах по развитию перспективных направлений (https://www.youtube.com/watch?v=m2dKCw30lo4).
Магистрантами Академии текущего первого учебного года подготовлен видеоматериал (https://www.youtube.com/watch?v=jsMcq2jJCvQ), где приводится подробная информация об их опыте обучения в магистратуре Академии.
Данный видеоролик поможет кандидатам ознакомиться с особенностями организации обучения в магистратуре Академии и сделать осознанный выбор ВУЗа для поступления.
Коллектив Академии Генеральной прокуратуры примет все меры по созданию необходимых условий кандидатам в ходе вступительных экзаменов и желает им удачи.
Квота приема на специальности магистратуры Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан на 2020/2021 учебный год