А.Авлоний номидаги халқ таълими муаммоларини ўрганиш ва истиқболларини белгилаш илмий-тадқиқот институти билан Меморандум имзоланди
2020 йил 24 ноябрь куни Бош прокуратура Академиясида Халқ таълими вазирлигининг А.Авлоний номидаги халқ таълими муаммоларини ўрганиш ва истиқболларини белгилаш илмий-тадқиқот институти ҳамда Бош прокуратура Академияси ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланишига бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Меморандумни имзолаш маросимида Бош прокуратура Академияси бошлиғи Е.В.Коленко ҳамда А.Авлоний номидаги халқ таълими муаммоларини ўрганиш ва истиқболларини белгилаш илмий-тадқиқот институти ректори А.М.Раджиев, шунингдек муассасаларнинг масъул ходимлари иштирок этишди.
Тадбир давомида томонлар ўртасида бўлиб ўтган конструктив мулоқот давомида ҳамкорлик йўналишларини муҳокама қилиниб, қайта тайёрлаш ва малака ошириш жараёнини такомиллаштиришга қаратилган ўзаро манфаатли ва самарали ҳамкорлик қилишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Томонлар андрагогик таълимнинг ўзига хос хусусиятларига кўра профессор-ўқитувчиларнинг педагогик маҳоратини ошириш, таълим жараёнига илғор педагогик ҳамда инновацион технологияларни жорий этиш ҳамда  жиноятчилик профилактикасига доир тадбирларда ва коррупцияга қарши кураш чоралари самарадорлигини оширишда ҳамкорлик қилишни белгилаб олишди.
Меморандумнинг имзоланиши икки томонлама ҳамкорликнинг янада ривожланишига хизмат қилади. Хусусан, унда институтнинг етакчи мутахассисларини Академиянинг илмий-тадқиқот ҳамда ўқув жараёнига жалб қилишни кенгайтириш имкониятлари, Академия профессор-ўқитувчилари томонидан халқ таълими тизими раҳбар кадрларининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, ҳамкорликда ўқув материаллари, бошқа ўзаро манфаатли йўналишлар бўйича лойиҳаларни ишлаб чиқиш назарда тутилган.

Подписание Меморандума с Научно-исследовательским институтом изучения проблем и определения перспектив народного образования имени А.Авлони
24 ноября 2020 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялось мероприятие, посвященное подписанию меморандума о сотрудничестве между Академией Генеральной прокуратуры и Научно-исследовательским институтом изучения проблем и определения перспектив народного образования имени А.Авлони при Министерстве народного образования.
В церемонии подписания приняли участие начальник Академии Генпрокуратуры Е.Коленко, ректор Научно-исследовательского института изучения проблем и определения перспектив народного образования имени А. Авлони А.Раджиев, а также ответственные сотрудники учреждений сторон.
В ходе мероприятия состоялся конструктивный диалог, в ходе которого стороны обсудили направления сотрудничества и выразили готовность к взаимовыгодному и эффективному взаимодействию, направленному на совершенствование процесса переподготовки и повышения квалификации научно-педагогических кадров.
Определено что, стороны будут способствовать повышению педагогического мастерства профессорско-преподавательского состава в соответствии со спецификой андрагогического образования, внедрению передовых педагогических и инновационных технологий в образовательный процесс, сотрудничеству в сфере профилактики правонарушений и повышению эффективности антикоррупционных мер.
Подписанный меморандума придаст новый импульс развитию двустороннего сотрудничества,  в частности будет способствовать  расширению привлечения в научно-образовательный и исследовательский процесс Академии ведущих специалистов Института, проведения профессорско-преподовательским составом Академии мероприятий по повышению правовой грамотности руководящих кадров системы народного образования, совместной разработки учебных материалов, реализации проектов сотрудничества по другим  направлениям, представляющим взаимный интерес.