Давлат тест маркази билан ҳамкорликда тренинг ўтказилди
Бош прокуратура Академияси томонидан таълим сифатини доимий яхшилаб бориш мақсадида профессор-ўқитувчилар малакасини оширишга қаратилган тизимли ишлар амалга ошириб борилади.
Мазкур фаолият доирасида Академияда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази билан ҳамкорликда «Тест топшириқлари ва уларни яратиш шартлари» мавзусида тренинг ташкил этилди.
Тренинг Давлат тест маркази ҳузуридаги Илмий-ўқув амалий маркази бошлиғи А.А.Баратов ва Академиянинг профессор-ўқитувчилари иштирокида ўтказилди.
Мазкур тадбирда педагогик тестлар ва уларнинг асосий функциялари, тестларни ишлаб чиқишга қўйиладиган талаблар, тестларни ишлаб чиқиш ва уларни экспертизадан ўтказиш босқичлари, тест топшириқларини қийинлик даражаларига ажратиш бўйича жаҳон ва маҳаллий тажрибалар муҳокама қилинди.
Тренингда муҳокама қилинган масалалар прокуратура органлари ходимларининг билим ва кўникмаларини диагностикадан ўтказиш учун тест топшириқларини сифатли тайёрланишига хизмат қилади.

Совместный тренинг с Государственным тестовым центром
Академией Генеральной Прокуратуры проводится системная работа по повышению квалификации профессорско-преподавательского состава в целях постоянного повышения качества обучения.
В рамках данной работы Академией совместно с Государственным тестовым центром при Кабинете Министров Республики Узбекистан проведен тренинг на тему: «Тестовые задания и условия их разработки».
В тренинге приняли участие начальник Научно-учебного практического центра при Государственном тестовом центре А.А.Баратов и профессорско-преподавательский состав Академии.
В ходе мероприятия были рассмотрены вопросы разработки педагогических тестов, их основные функции, требования, предъявляемые к разработке тестов, этапы разработки и проведения экспертизы тестов, мировой и отечественный опыт дифференциации тестовых заданий по уровню сложности.
Вопросы, обсужденные в ходе тренинга, послужат дальнейшему повышению качества тестовых заданий по диагностике знаний и навыков сотрудников органов прокуратуры.