Коррупцияга қарши курашиш масалаларига бағишланган глобал анжуман ўтказилди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Бош прокуратура Академияси, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалар координатори, БМТ Тараққиёт дастури, БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ҳамкорлигида “Давлат ташкилотлари фаолиятида коррупцияни олдини олиш: муаммолар ва уларнинг ечимлари” мавзусидаги глобал анжуман ўтказилди.
Конференция 9 декабрь – Халқаро коррупцияга қарши курашиш куни муносабати билан ўтказилаётган коррупцияга қарши курашиш ҳафталиги туркум тадбирлари давоми бўлди.
Тадбирда Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаши раиси – Олий Мажлис Сенатининг Раиси Т.Нарбаева, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори А.Бурханов, ЕХҲТ Ўзбекистондаги лойиҳалар координатори Дж.МакГрегор, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий координатори Х.Фрейзер, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили М.Димовска ва БМТнинг ГЖББ Марказий Осиёдаги минтақавий вакили А.Миттал кириш сўзлари билан иштирок этдилар.
Бош прокуратура Академияси раҳбари “Илм-фан ва таълим орқали коррупциянинг олдини олиш” мавзусидаги маъруза билан сўзга қилиб, иштирокчиларга Академиянинг қайд этилган соҳадаги фаолияти бўйича маълумот берди ва коррупцияга қарши чора-тадбирлар самарадорлигини ошириш юзасидан аниқ таклифларни илгари сурди.
Конференцияда Ўзбекистондаги вазирлик ва идораларнинг раҳбарлари ва масъул ходимлари, халқаро ташкилотлар экспертлари, Украина, Қозоғистон, Малайзия ва Болгариянинг коррупцияга қарши курашувчи идораларининг раҳбарлари иштирок этди.
Хорижий экспертлар коррупцияга қарши курашиш тажрибалари, шунингдек амалиётда юзага келаётган муаммолар билан ўртоқлашиб, уларни бартараф этиш йўллари бўйича фикр алмашишди.
Тадбир якунида ҳалолликни таъминлаш чора-тадбирларини янада такомиллаштириш масалалари бўйича мунозара ўтказилиб, мазкур йўналишдаги тегишли тавсиялар ишлаб чиқилди.

Проведена глобальная конференция, посвященная вопросам противодействия коррупции
Агентством по противодействию коррупции совместно с Академией Генеральной прокуратуры, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, ПРООН и УПН ООН проведена глобальная конференция на тему: «Предотвращение коррупции в деятельности государственных организаций: проблемы и пути их решения».
Конференция явилась продолжением цикла мероприятий антикоррупционной недели, приуроченной к 9 декабря – Международному дню борьбы с коррупцией.
С приветствием участникам на мероприятии выступили председатель Национального совета Республики Узбекистан по противодействию коррупции – Председатель Сената Олий Мажлиса Т.Нарбаева, директор Агентства по противодействию коррупции А.Бурханов, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Дж.МакГрегор, резидент-координатор ООН Х.Фрейзер, Постоянный представитель ПРООН М.Димовска и региональный представитель УНП ООН в Центральной Азии А.Миттал.
Руководитель Академии Генеральной прокуратуры выступил с докладом «Предупреждение коррупции через науку и образование», проинформировав участников о деятельности Академии в этой области и выдвинув конкретные предложения по повышению эффективности антикоррупционных мер.
В конференции приняли участие руководители и ответственные сотрудники министерств и ведомств Узбекистана, эксперты международных организаций, руководители антикоррупционных органов Украины, Казахстана, Малайзии и Болгарии.
Зарубежные эксперты поделились опытом борьбы с коррупцией, а также трудностями, возникающими на практике, обменялись мнениями относительно путей их преодоления.
По результатам мероприятия состоялась дискуссия по вопросам дальнейшего совершенствования мер по обеспечению добропорядочности, выработаны соответствующие рекомендации в данном направлении.