Бош прокуратура Академияси Илмий кенгашининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Тасдиқланган кун тартибига кўра, Академия томонидан етакчи ташкилот сифатида фан доктори илмий даражасини олиш учун ёзилган диссертациялар муҳокамаси бўлиб ўтди.
Хусусан, Судьялар олий мактаби мустақил изланувчиси О.Сулаймановнинг “12.00.10 – Халқаро ҳуқуқ” ихтисослиги бўйича ёзилган “Суд ҳокимияти мустақиллигига оид халқаро-ҳуқуқий стандартларни имплементация қилишнинг ташкилий-ҳуқуқий масалалари” мавзусидаги ҳамда ТДЮУ мустақил изланувчиси Б.Мўминовнинг “12.00.09 – Жиноят процесси. Криминалистика, тезкор-қидирув ҳуқуқи ва суд экспертизаси” ихтисослиги бўйича ёзилган “Жиноят ишларини судга қадар юритиш устидан суд назорати” мавзусидаги докторлик диссертациялари муҳокама қилинди.
Академия профессор-ўқитувчиларидан иборат тақризчилар мазкур илмий тадқиқот ишлари хусусида ўзларининг айрим фикр-мулоҳазалари ва тавсияларини билдирдилар.
Кенгаш мажлисининг якунида Бош прокуратура Академияси профессор-ўқитувчилари ва ходимлари томонидан тайёрланган жиноят ҳуқуқи нормаларини қўллашнинг айрим масалалари, иқтисодий суд ишларини юритишда прокурор иштироки, активларни қайтаришда ижро ҳаракатларини амалга ошириш, нақд пулсиз ҳисоб-китобларни фуқаролик ҳуқуқий тартибга солиш, тадбиркорлик ҳуқуқи ва бошқа долзарб йўналишлардаги ўқув қўлланмалар ва монографиялар кўриб чиқилди ҳамда нашрга тавсия этилди.

Очередное заседание Научного совета Академии
В соответствии с утвержденной повесткой состоялось обсуждение Академией в качестве ведущей организации двух диссертационных работ на соискание ученой степени доктора наук.
В частности, рассмотрена диссертационная работа самостоятельного соискателя Высшей школы судей О.Сулайманова на тему: «Организационно-правовые вопросы имплементации международно-правовых стандартов в сфере независимости судебной власти» по специальности «12.00.10 – международное право».
Также, в ходе заседания обсуждена диссертационная работа самостоятельного соискателя ТГЮУ Б.Муминова на тему: «Судебный контроль за досудебным производством по уголовным делам» по специальности «12.00.09 – уголовный процесс, криминалистика, оперативно-розыскное право и судебная экспертиза».
В ходе заседания также рассмотрены и рекомендованы к печати учебные пособия и монографии, подготовленные профессорско-преподавательским составом Академии Генеральной прокуратуры по вопросам применения уголовно-правовых норм, участия прокурора в судопроизводстве по экономическим делам, проведению исполнительных действий по возврату активов, гражданско-правового регулирования безналичных расчетов, предпринимательского права и другим актуальным направлениям.