Академия профессор-ўқитувчиларининг педагогик маҳоратини ошириш бўйича тренинг ташкил этилди
Бош прокуратура Академияси томонидан етакчи хорижий ва миллий экспертларни жалб этган ҳолда профессор-ўқитувчиларнинг педагогик маҳоратини ошириб бориш бўйича тизимли ишлар амалга ошириб келинмоқда.
Профессор-ўқитувчилар учун навбатдаги тренинг А.Авлоний номидаги халқ таълими муаммоларини ўрганиш ва истиқболларини белгилаш илмий-тадқиқот институти билан имзоланган ҳамкорлик Меморандуми асосида “Таълим моделлари ва уларнинг амалда қўлланилиши” мавзусида ташкил этилди.
Тренинг А.Авлоний номидаги илмий-тадқиқот институти доценти, педагогика фанлари бўйича фалсафа доктори Д.Хидоятова томонидан олиб борилди.
Тадбир давомида малака ошириш жараёнида таълим бериш шакллари, турлари ва моделлари кўриб чиқилди, SWOT таҳлил ўтказиш методикаси, ўқитишнинг турли методикалари атрофлича муҳокама қилинди.
Иштирокчилар кичик гуруҳларга бўлинган ҳолда экстрафаол, интрофаол, фаол ва интерфаол ўқитиш турларинининг қиёсий таҳлили асосида  катталар таълимида интерфаол метод афзалликларини аниқлаб олдилар.
Мазкур фаолиятнинг тизимли тарзда амалга оширилиши Академия таълим салоҳиятини ошириш ҳамда ўқув курсларини илғор таълим стандартлари асосида ташкил этишга хизмат қилади.

Тренинг по повышению педагогического мастерства профессорско-преподавательского состава Академии
Академией Генеральной прокуратуры ведется системная работа по повышению педагогического мастерства профессорско-преподавательского состава Академии с привлечением ведущих национальных и зарубежных экспертов.
Очередной тренинг для профессорско-преподавательского состава организован на основе Меморандума о сотрудничестве с Научно-исследовательским институтом изучения проблем и определения перспектив народного образования имени Абдуллы Авлони на тему: «Модели обучения и применение их на практике».
Тренинг провела доцент научно-исследовательского института имени Абдуллы Авлони, доктор философии по педагогике Д.Хидоятова.
В ходе мероприятия рассмотрены формы, виды и модели обучения в процессе повышения квалификации, методика проведения SWOT-анализа, различные методики преподавания.
Участниками проведена работа в малых группах, в ходе которой на основе сравнительного анализа методик проведения экстраактивных, интроактивных, активных и интерактивных видов обучения определены преимущества интерактивного метода в обучении взрослой аудитории.
Проведение подобной системной работы призвано способствовать укреплению образовательного потенциала Академии и организации учебных курсов в соответствии с передовыми образовательными стандартами.