Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси магистратураси: натижалар ва ривожланиш истиқболлари
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси магистратурасига 2021/2022 ўқув йили учун номзодлар қабули бошланмоқда.
Академия магистратурасига номзодларни қабул қилиш тенг ҳуқуқлилик, қабул ва танловнинг ягона қоидалари, шунингдек очиқлик ва шаффофлик асосида, субъективизм ва инсон омили асоссиз таъсирининг ҳар қандай кўринишларини истисно қилган ҳолда амалга оширилади.
Имтиҳон жараёнлари давлат органлари, олий таълим муассасалари, шунингдек, “Буюк келажак” ХННТ, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати, Ёшлар иттифоқи каби нодавлат нотижорат ташкилотлари вакилларининг холис кузатуви остида ўтказилади. Бутун имтиҳон жараёни ОАВ ва Академиянинг ижтимоий тармоқлардаги расмий саҳифалари орқали кенг жамоатчиликка ёритиб борилади.
Веб-сайт: www.proacademy.uz
Facebook: www.facebook.com/ProsecutorAcademy
Instagram: www.instagram.com/proacademyuz/
Twitter: www.twitter.com/ProAcademyUz
Магистратурага танлов “Юриспруденция” мутахассислиги бўйича олий юридик маълумотга эга бўлган шахслар орасида ўтказилади.
Академия магистратурасида “Коррупцияга қарши курашиш”, “Прокурорлик фаолияти” ва “Тергов фаолияти”, шунингдек 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб “Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” мутахассисликлари бўйича ўқитиш амалга оширилади.
2021/2022 ўқув йилида 40 та, шу жумладан давлат гранти бўйича – 24 та ва тўлов контракти асосида – 16 та қабул квотаси тасдиқланган бўлиб, улардан:
– прокуратура органлари ходимлари учун квота – 20 та (ҳар бир йўналиш бўйича 5 тадан);
– очиқ танлов бўйича квота – 20 та, шу жумладан давлат гранти асосида 4 та (ҳар бир йўналишда 1 тадан) ва тўлов контракти асосида 16 та.
Академия магистратурасига кириш имтиҳонларини ташкил этиш ва ўтказиш жараёнлари инновацион ёндашувлар ҳамда замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда амалга оширилади.
Хусусан, номзодлар томонидан имтиҳон саволларини ўз ичига олган имтиҳон билетлари танлови билетлар рақамини автоматик генерация қилувчи Академия томонидан махсус ишлаб чиқилган дастур орқали амалга оширилади. Номзодларга индивидуал идентификация рақамлари берилади, имтиҳон натижалари эса тўлиқ шифрланади.
Магистратурага ўқишга қабул қилиш жараёнини юқори ташкилий савияда ўтказиш, адолатли танлов, холислик ва ошкораликни таъминлаш мақсадида Бош прокурор буйруғига асосан Академия ва прокуратура органлари ходимлари, юқори нуфузга эга бўлган ҳуқуқшунос олимлар ва суд-ҳуқуқ соҳаси вакилларидан ташкил топган комиссия ва эксперт гуруҳлари ташкил этилади.
Зарур ҳужжатлар, имтиҳонлар ўтказиш шакли, баҳолаш мезонлари ҳамда номзодларга қўйилган талаблар ҳақидаги маълумотлар Академиянинг расмий веб-сайти ва ижтимоий тармоқларида жойлаштириб борилади.
Барча номзодларга муносиб тайёргарлик кўришлари учун тенг имкониятларни яратиш ҳамда турли хил коррупциявий омилларни чеклаш мақсадида имтиҳон саволлари (топшириқлари) олдиндан Академиянинг расмий веб-сайтида жойлаштирилади (www.proacademy.uz).
Кириш имтиҳонларини ташкил этиш ва ўтказишда номзодлар билимини тўлиқ ва холисона баҳолашни таъминлаш, натижада энг муносиб ва иқтидорли тингловчиларни танлаб олишга устувор аҳамият берилади. Кириш имтиҳонлари ёзма имтиҳон ва суҳбатдан иборат бўлиб, бунда номзоднинг билим ва кўникмалари даражаси унинг ёзма ва оғзаки нутқ кўникмалари асосида баҳоланади.
Ёзма имтиҳон ҳуқуқий мавзуда эссе ва чет тили бўйича тест саволларидан иборат бўлади. Чет тили бўйича тегишли сертификатга эга бўлган номзодларга ушбу имтиҳон тури бўйича энг юқори балл берилиб, имтиҳон топширишдан озод қилинади.
Мутахассислик фанлари бўйича ёзма имтиҳон билетлари ҳуқуқшунослик фанлари (фуқаролик, жиноят, жиноят-процессуал, меҳнат ҳуқуқи ва бошқалар) бўйича эссе мавзуларидан иборат бўлади.
Шу билан бирга, номзодга таклиф этилган саволлар орасидан ўзига энг яқин бўлган мавзуни танлаш имконияти берилади, бу эса уларнинг қобилияти ва билимларини янада юқори даражада очиб беришга ёрдам беради.
Мутахассислик бўйича ёзма имтиҳондан муваффаққиятли ўтган номзодлар кириш имтиҳонларининг кейинги босқичи – суҳбатга киритиладилар.
Суҳбат жараёни, ёзма имтиҳон каби онлайн тарзда трансляция қилинади.
Чет тили, ёзма имтиҳон ва суҳбат натижаларига кўра энг юқори балл тўплаган номзодлар Академия магистратураси тингловчилари сафига қабул қилинади.
Бугунги кунда Академияда янгича фикрлайдиган, замонавий билим ва амалий кўникмаларни пухта эгаллаган ҳамда чуқур таҳлилий қобилиятга эга бўлган ёш авлод кадрларини тайёрлашга қаратилган зарур илмий-маърифий салоҳият шакллантирилган.
Магистратура мутахассисликлари бўйича кадрларни тайёрлашга қаратилган таълим жараёни улкан профессионал тажрибага эга бўлган Академиянинг профессор-ўқитувчилари таркиби ҳамда илғор миллий, хорижий ва халқаро экспертлардан иборат экспертлар жамоаси томонидан илғор инновацион дастурларга асосан назариянинг амалиёт билан уйғунлигини таъминлаган ҳолда олиб борилмоқда.
Академиядаги ўқув жараёнининг муҳим жиҳати шундаки, хорижий мамлакатларнинг давлат ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларида турли лавозимларда фаолият юритган, ўз соҳасининг тан олинган етук мутахассислари бўлган катта амалий тажрибага эга халқаро экспертлар ўқув машғулотларига узоқ муддатга жалб этиб борилади.
Масалан, Академиянинг халқаро ҳамкорлари кўмагида “Коррупцияга қарши курашиш” мутахассислиги бўйича ўқув дастурлари Австриянинг Вена шаҳридаги Халқаро коррупцияга қарши курашиш академиясини кўп йиллар мобайнида бошқарган Мартин Кройтнер ва Словениянинг коррупцияга қарши комиссияси раҳбари сифатида хизмат қилган Горан Клеменчич каби жаҳон миқёсидаги экспертлар томонидан илғор халқаро стандартлар асосида такомиллаштирилган.
Ўқув йили давомида юридик инглиз тили модули бўйича юридик ҳужжатларни тузиш, ёзма ва оғзаки компетенцияларни шакллантиришга алоҳида эътибор қаратилади. Шу билан бирга, бу жараёнга тил соҳиблари бўлган – АҚШлик экспертлар Мэдисон Крстич ва Жошуа Захаров жалб этилди.
Янги ўқув йилида Швециянинг Лунд университетидан 2 нафар эксперт Академияда бўлиб, ўқув жараёнида иштирок этиши режалаштирилган.
Академиянинг суд жараёни, тергов-криминалистика ва тезкор қидирув жараёнларини имитация қилувчи махсус жиҳозланган ўқув хоналарида ўтказиладиган амалий ўқув машғулотлари тингловчилар томонидан ўзлаштирилган назарий билимларни қўллаш ҳамда зарур кўникма ва малакаларни шакллантиришга ёрдам беради ва шундай қилиб, амалиётга йўналтирилган learning by doing усули самарадорлигини намойиш этади.
Академия тингловчилари Бош прокуратура ва ҳудудий прокуратуралар органлари, хусусан секторлар фаолияти билан яқиндан танишиш, мурожаатларни кўриб чиқишда иштирок этиш ва фуқароларни бевосита қабул қилиш, воқеа жойларига чиқиш, тергов-процессуал ҳужжатларни расмийлаштиришда қатнашиш, криминалистика тактикаси ва техникасини ўзлаштириш имкониятига эга бўлади.
Шу билан бирга, тингловчиларда фуқароларни қабул қилиш, уларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш ҳамда ҳал этиш билан боғлиқ илк кўникмаларни шакллантириш мақсадида улар Бош прокуратуранинг мурожаатлар билан ишлаш бошқармаси негизида ташкил этилган юридик клиникада амалиёт ўтадийлар.
Шунингдек, талабалар учун дала ўқув машғулотлари ташкил этилиб, уларнинг кўламини кенгайтириш янги ўқув йилида ўқув жараёнини ташкил этишнинг устувор вазифаларидан бири этиб белгиланган.
Академияда тингловчиларнинг танқидий фикрлаш, масъулият, интизомга риоя қилиш, етакчилик, мулоқотга киришувчанлик каби шахсий сифатлари ва кўникмаларини ривожлантириш мақсадида психологларни жалб этган холда махсус машғулотлар ташкил этилади.
Академия академик мобиллик дастурларини фаол амалга оширмоқда.
Хусусан, илгари эришилган келишувлар доирасида Академия магистратурасининг 3 нафар тингловчиси Швециянинг Лунд университетида таҳсил олди. Янги 2021/2022 ўқув йилида академик мобиллик доирасидаги мазкур амалиёт давом эттирилади.
Академия кўмагида магистратура тингловчилари мунтазам равишда, жумладан, маърузачи сифатида, турли халқаро конференциялар, форумлар ва бошқа тадбирларда иштирок этишади. Ўтган давр ичида Япония, Германия, Швеция, Қозоғистон, Озарбайжон ва бошқа мамлакатларда ўтказилган тадбирлардаги иштироки тингловчилар бу орқали катта тажриба орттирдилар.
БМТнинг жиноятчиликнинг олдини олиш дастури доирасида ўтказилган Киото Конгресси Ёшлар Форумида дунёнинг турли мамлакатларидан қатнашган 150 нафардан ортиқ ёшлар қаторида иштирок этган Академия тингловчилари Япония Адлия вазирлигининг тегишли сертификатлари билан тақдирландилар.
Академияси магистрантлари диссертация мавзусига мувофиқ бўлган Япония халқаро ҳамкорлик ташкилоти (JICA) томонидан ташкил этилган “Йўл ҳаракати хавфсизлиги” мавзусидаги халқаро ўқув курсида иштирок этди.
Шунингдек, магистратура тингловчилари муҳим тадбирларни ўтказиш бўйича ташаббус билдириб келдилар.
БМТнинг коррупцияга қарши Конвенциясини имплементация қилишга бағишланган Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Модели – амалий ўйин белгиларини мужассам этган конференция.
Академия тингловчилари ташаббуси асосида Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги билан ҳамкорликда ташкил этилган “Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлашнинг долзарб муаммолари ва бу соҳада ҳуқуқбузарликларнинг профилактикаси” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция.
Ёшлар иттифоқи ҳамкорлигида “moot court” форматида “Ҳуқуқни қўллашнинг ягона амалиёти” масалаларига бағишланган 1-республика танлови ўтказилиб, унда Академия магистратураси тингловчилари билан бир қаторда Қорақалпоқ давлат университети, Тошкент давлат юридик университети ҳамда Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети магистратура талабалари иштирок этди (https://www.youtube.com/watch?v=F2RkXek7lpM).
Магистратура тингловчиларининг илмий-тадқиқот фаолияти энг устувор йўналишлардан бири бўлиб, ўқув йили давомида диққат марказида бўлиб келмоқда. Академия профессор-ўқитувчилари тингловчиларнинг илмий-тадқиқот фаолиятига илмий раҳбар ва илмий маслаҳатчи сифатида ҳамроҳлик қилса, Бош прокуратуранинг ходимлари амалиётдан маслаҳатчи сифатида уларга амалдаги қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш бўйича аниқ таклифлар тайёрлашга, магистрлик ишининг прокуратура органлари амалий фаолияти билан узвий боғлиқлигини таъминлашга яқиндан кўмак берадилар.
Бундан ташқари, тингловчилар диссертация мавзуларига мос равишда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги давлат хизматини ривожлантириш агентлиги, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, прокуратура, суд ва ички ишлар органларида амалиёт ўтайди.
Академияда ҳуқуқ-тартибот ва бошқа давлат идораларида хизмат қилишни танлаган иқтидорли ва ижодкор ҳуқуқшунослар учун юқори натижаларга эришиш ва касбий ўсишда зарур бўлган чуқур билим ва касбий кўникмаларни эгаллаши учун кенг имкониятлар ва илмий-маърифий муҳит яратилган.
Шундай қилиб, агар сиз қонунга хизмат қилиш йўлида ўқитиш ва таълим олиш мақсади бўлган етакчи мутахассислар орасида бўлишни истасангиз, унда бу илм даргоҳи сиз учун.

Магистратура Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан: достижения и перспективы развития
В Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан стартует прием документов для поступления магистратуру на 2021/2022 учебный год.
Прием в магистратуру Академии осуществляется на основе принципов равноправия, единых правил приема и отбора, а также открытости и прозрачности, исключающих любые проявления субъективизма и необоснованного влияния человеческого фактора.
Приемные экзамены проводятся с участием наблюдателей из числа представителей государственных органов, высших учебных заведений, а также общественных организаций, таких как ННО «Буюк Келажак», Общенациональное движение «Юксалиш», Союз молодежи. Весь экзаменационный процесс доступен для общественности посредством освещения в СМИ и официальных страницах Академии в социальных сетях.
Веб-сайт: www.proacademy.uz
Facebook: www.facebook.com/ProsecutorAcademy
Instagram: www.instagram.com/proacademyuz/
Twitter: www.twitter.com/ProAcademyUz
Конкурс в магистратуру проводится среди лиц, имеющих высшее юридическое образование.
В Академии проводится обучение по специальностям магистратуры: «Противодействие коррупции», «Прокурорская деятельность» и «Следственная деятельность», а также начиная с 2021/2022 учебного года запускается магистерская программа по специальности «Международное право прав человека».
Квота на 2021/2022 учебный год утверждена в количестве 40 человек, в том числе по государственным грантам – 24 и на платно-контрактной основе – 16, из них:
– квота для работников органов прокуратуры – 20 мест (по каждому направлению – по 5);
– квота на открытый конкурс – 20 мест, в том числе по государственным грантам – 4 (по каждому направлению – по 1) и на платно-контрактной основе – 16.
Организация и проведение вступительных экзаменов в магистратуру Академии осуществляется с использованием инновационных подходов и современных информационно-коммуникационных технологий.
В частности, выбор кандидатами экзаменационных билетов осуществляется посредством специально разработанной Академией электронной программы, автоматически генерирующей номера билетов, содержащих экзаменационные задания. Кандидатам присваиваются индивидуальные идентификационные номера, а результаты экзамена полностью шифруются.
В целях проведения процесса приема в магистратуру на высоком организационном уровне, обеспечения справедливого отбора, объективности и прозрачности, в соответствии с приказом Генерального прокурора, создаются комиссии и экспертные группы из числа сотрудников Академии и органов прокуратуры, авторитетных ученых-юристов и представителей судебно-правовой сферы.
Информация о необходимых документах, порядке проведения экзаменов, критериях оценки и требованиях к кандидатам публикуются на официальном сайте и аккаунтах Академии в социальных сетях.
В целях создания равных для всех кандидатов возможностей по надлежащей подготовке к вступительным экзаменам, а также исключения любых коррупционных факторов, экзаменационные вопросы (задания) заранее размещаются в открытом доступе на официальном веб-сайте Академии (www.proacademy.uz).
При организации и проведении вступительных экзаменов приоритетом является обеспечение полноценной и объективной оценки знаний кандидатов и, как следствие, отбора наиболее достойных слушателей. Вступительные экзамены состоят из письменного экзамена и собеседования, в ходе которых оцениваются уровень знаний и компетенций кандидата с учетом его письменных и устных навыков.
Письменный экзамен состоит из эссе по правовым вопросам и тестирования по иностранному языку. Кандидаты, обладающие соответствующим сертификатом по иностранному языку, получают наивысший балл по данному экзамену и освобождаются от его сдачи.
Билеты письменного экзамена по предметам специальности включают тематику эссе по юридическим наукам (гражданское, уголовное, уголовно-процессуальное, трудовое право и др.).
При этом, кандидату предоставляется возможность выбора наиболее близкой ему тематики из числа предложенных, что способствует раскрытию его способностей и знаний в наибольшей мере.
Кандидаты, успешно сдавшие письменный экзамен по специальности, будут допущены к следующему этапу вступительных экзаменов – собеседованию.
Процесс собеседования, как и письменный экзамен, будет транслироваться в онлайн режиме.
Кандидаты, набравшие наивысшие баллы по итогам тестирования по иностранному языку, письменного экзамена и собеседования будут зачислены в ряды слушателей магистратуры Академии.
На сегодняшний день в Академии сформирован необходимый научно-образовательный потенциал, направленный на подготовку прогрессивно мыслящих, владеющих современными знаниями и практическими компетенциями, обладающих глубокими аналитическими способностями кадров новой формации.
Образовательный процесс, направленный на подготовку кадров по специальностям магистратуры, осуществляется профессорско-преподавательским составом Академии и экспертным сообществом из числа ведущих национальных, зарубежных и международных экспертов, обладающих обширным профессиональным опытом, на основе передовых инновационных программ, обеспечивающих тесную взаимосвязь теории и практики.
Одним из наиболее важных аспектов образовательного процесса в Академии является привлечение на долгосрочной основе к учебным занятиям международных экспертов, имеющих большой практический опыт, осуществлявших деятельность в государственных и правоохранительных органах зарубежных стран, и являющихся признанными экспертами в своих сферах.
Так, при поддержке международных партнеров Академии, экспертами мирового уровня Мартином Кройтнером, возглавлявшим на протяжении долгих лет Международную антикоррупционную академию (г. Вена, Австрия) и Гораном Клеменчичем, занимавшим должность руководителя Антикоррупционной комиссии Словении, проводится работа по совершенствованию учебных программ по специальности «Противодействие коррупции» на основе передовых международных стандартов.
В течение учебного года в рамках учебного модуля по изучению юридического английского языка отдельное внимание уделяется формированию навыков по составлению юридических документов, письменных и устных компетенций. При этом, в данный процесс были вовлечены носители языка – эксперты из США Мэдисон Крстич и Жошуа Захаров.
В рамках совместного с Лундским университетом проекта академической мобильности в новом учебном году запланировано привлечение двух зарубежных экспертов для их непосредственного участия в учебном процессе Академии.
Практические учебные занятия, проводимые в специально оборудованных учебных кабинетах Академии, имитирующих процесс судебного разбирательства, следственно-криминалистических и оперативно-розыскных действий, способствуют применению освоенных слушателями теоретических знаний и формированию необходимых навыков и компетенций, тем самым демонстрируя эффективность внедрения практико-ориентированного подхода learning by doing.
Слушатели магистратуры Академии имеют возможность непосредственно ознакомиться с деятельностью Генеральной прокуратуры и региональных органов прокуратуры, в частности работой секторов, участвовать в рассмотрении обращений и непосредственно осуществлять прием граждан, регулярно осуществлять выезды на места происшествий, принимать участие в оформлении процессуальных документов, осваивать криминалистическую тактику и технику.
Кроме того, в целях формирования у слушателей первичных навыков по приему граждан, рассмотрению и разрешению их обращений, организована практика в юридической клинике Академии.
Также для слушателей магистратуры организуются полевые учебные занятия, расширение объема которых определено одним из приоритетов при организации учебного процесса в новом учебном году.
В целях совершенствования личностных качеств и гибких навыков (критическое мышление, ответственность, дисциплина, лидерство, коммуникативность) с участием психологов организуются специальные занятия.
Академия активно реализует программы академической мобильности.
Так, в рамках достигнутых ранее соглашений три слушателя магистратуры Академии прошли обучение в Лундском университете (Швеция). В новом 2021/2022 учебном году будет продолжена данная практика в рамках академической мобильности.
При содействии Академии слушатели магистратуры регулярно участвуют, в том числе в качестве спикеров, в различных международных конференциях, форумах и других мероприятиях. Участие слушателей в мероприятиях, проведенных за истекший период в Японии, Германии, Швеции, Казахстане, Азербайджане и других странах явилось для них ценным опытом.
Участвовавшие наряду с более чем 150 представителями молодежи со всего мира в молодежном форуме Киотского Конгресса, проведенном в рамках программы ООН по предупреждению преступности, слушатели магистратуры получили соответствующие сертификаты министерства юстиции Японии.
Магистранты Академии в соответствии с темой диссертации приняли участие в международных курсах повышения квалификации на тему: «Безопасность дорожного движения», организованных Японским агентством международного сотрудничества (JICA).
Слушатели магистратуры также инициировали проведение значимых мероприятий.
Конференция с элементами деловой игры – Модель Организации Объединенных Наций, посвященная вопросу имплементации Конвенции ООН против коррупции.
Международная научно-практическая конференция на тему: «Актуальные проблемы обеспечения безопасности дорожного движения и профилактика правонарушений в этой сфере», организованная по инициативе слушателей Академии совместно с Японским агентством международного сотрудничества.
Совместно с Союзом Молодежи успешно проведен
Первый республиканский конкурс в формате муткорт на тему: «Единообразное правоприменение: теория и практика», в котором наряду со слушателями магистратуры Академии также приняли участие студенты магистратуры Каракалпакского государственного университета, Ташкентского государственного университета и Университета мировой экономики и дипломатии (https://www.youtube.com/watch?v=F2RkXek7lpM).
Научно-исследовательская деятельность слушателей магистратуры является одним из наиболее приоритетных направлений и находится в центре внимания в течение всего учебного года. Представители профессорско-преподавательского состава Академии сопровождают научно-исследовательскую деятельность слушателей в качестве научных руководителей и научных советников, в то время как участие данном процессе сотрудников Генеральной прокуратуры в качестве практикующих советников способствует разработке конкретных предложений по совершенствованию действующего законодательства и правоприменительной практики в целях обеспечения взаимосвязи магистерской работы с практической деятельностью органов прокуратуры.
Кроме того, слушатели в соответствии с темой их диссертаций проходят практику в Агентстве по развитию государственной службы, Агентстве по противодействию коррупции, в судах, органах прокуратуры и внутренних дел.
В Академии создана научная и образовательная среда, предоставляющая широкие возможности для талантливых и творческих юристов, избравших службу в правоохранительных и других государственных органах в качестве своего призвания, освоить глубокие знания и профессиональные навыки, необходимые для достижения успехов и профессионального роста.
Таким образом, если вы стремитесь быть в числе ведущих специалистов, целью которых является учить и обучаться во имя служения закону, значит это заведение именно для вас.