Bo‘limning asosiy vazifalari:
Akademiyada axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlarini loyihalashtirish, ishlab chiqish, integratsiya qilish va rivojlantirish, shuningdek ularni keng joriy etish va foydalanish samaradorligini oshirish borasidagi ishlarni muvofiqlashtirish;
Akademiya faoliyatiga zamonaviy AKT va dasturiy mahsulotlarni joriy etish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish.
Akademiya faoliyatida axborot xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha takliflar ishlab chiqish amalga oshiradi.
Akademiya tarkibiy tarmoqlarining axborot xavfsizligini ta’minlash, axborot xavfsizligi talablariga rioya etilishi ustidan nazorat va monitoringni amalga oshirish, axborot tizimlari va resurslari hamda ma’lumotlar bazalarini himoya qilish bo‘yicha texnik infratuzilmani joriy etish va rivojlantirish;
AKT va axborot xavfsizligini ta’minlash sohasida idoralararo hamkorlikni tashkillashtirish va muvofiqlashtirish;
Akademiya bo‘lim, kafedra va markazlari AKT infratuzilmasi uzluksiz faoliyat yuritishini va rivojlantirib borilishini ta’minlash, server va tarmoq qurilmalari hamda kompyuter texnikalariga texnik yordam ko‘rsatish;
Akademiya rasmiy saytining texnik jihatdan samarali ishlashi uchun jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limiga ko‘maklashish.

координация работ по проектированию, разработке, интеграции и развитию информационных систем и программных продуктов в Академии, а также их широкому внедрению и повышению эффективности использования;
осуществление комплексных мероприятий по внедрению современных ИКТ и программных продуктов в деятельность Академии.
разработка предложений по обеспечению информационной безопасности в деятельности Академии.
внедрение и развитие технической инфраструктуры для обеспечения информационной безопасности филиалов, входящих в состав Академии, контроля и мониторинга за соблюдением требований информационной безопасности, защиты информационных систем и ресурсов и баз данных;
организация и координация межведомственного взаимодействия в области ИКТ и информационной безопасности;
обеспечение непрерывной работы и развитие ИКТ-инфраструктуры отделов, кафедр и центров Академии, обеспечение технической поддержки серверных и сетевых устройств и компьютерной техники;
помощь отделу по связям с общественностью для технически эффективной работы официального сайта Академии.