Бўлимнинг асосий мақсад ва вазифалари қуйидагилар ҳисобланади:
- таълим ва тарбия жараёнининг ўзаро мувофиқлигини таъминлаш, бу борада Академиянинг таркибий тармоқларига услубий кўмак кўрсатиш;
- талаба ва тингловчилар ўртасида лойиҳа ва танловлар ташкил этиш;
- талаба ва тингловчиларнинг маънавий дунёқарашини миллий ва замонавий қарашлар асосида ривожлантириш, ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, жамиятнинг тўлақонли аъзоси, ўз касбининг етук мутахассиси бўлиб етишишига кўмаклашиш, ёшлар онги ва қалбида маънавий фазилатларни камол топтиришга кўмаклашиш;
- талаба ва тингловчилар орасида соғлом маънавий муҳитни яратиш, уларда маданият, санъат, спорт, китобхонлик соҳаларига бўлган қизиқишларни чуқурлаштириш;
- талаба ва тингловчиларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш чораларини кўриш;
- иқтидорли талаба ва тингловчиларни аниқлаш, уларни қўллаб-қувватлаш, жумладан, Академиянинг таркибий тармоқлари билан биргаликда республика ва халқаро миқёсдаги танловларга тайёрлаш ҳамда давлат стипендияларига тақдим этиш;
- мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятини талаба ва тингловчиларга етказиш;
- миллий урф-одатлар, анъаналар ва қадриятлар тарғиботига бағишланган анжуманлар, давра суҳбатлари, учрашувлар ва бошқа тадбирларни ташкил этиш;
- ёшлар билан маънавий-маърифий йўналишдаги чора-тадбирларини ишлаб чиқишда иштирок этиш, уларни бажарилишини таъминлаш;
- талаба ва тингловчиларнинг тиббий маданиятини ошириш, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишга қаратилган ишларни ташкиллаштириш;
- ижтимоий ҳимояга муҳтож талаба ва тингловчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича зарурий чораларни кўриш;
- талаба ва тингловчиларнинг маънавий-ахлоқий савияси ва маданий эҳтиёжларини аниқлаш мақсадида улар орасида ижтимоий сўровномалар ўтказиш, таҳлил қилиш ҳамда тегишли таклифлар киритиш;
- ёшлар билан ишлаш, маънавий ва маърифий ишларни ташкил этиш ва амалга ошириш соҳасида бошқа ташкилот ва муассасалар билан ҳамкорлик қилиш;
- ёшлар билан ишлаш, маънавий ва маърифий ишларни ташкил этиш ва амалга ошириш фаолиятини такомиллаштириш юзасидан тизимли таҳлил асосида таклифлар ишлаб чиқиш ва киритиш;
- талабалар, тингловчилар ва фуқароларни қабул қилиш, жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш;
- қонунчиликни тарғиб қилиш, жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш, идоравий ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқишда иштирок этиш.
Азимов Акмал Атхамович |
Бўлим бошлиғи, адлия кичик маслаҳатчи. “Прокуратура органлари ходимларининг фаолияти самарадорлигини баҳолашнинг ҳуқуқий механизмларини такомиллаштириш” мавзусида юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация иши олиб бормоқда. Email: a.a.azimov@proacademy.uz |
III даражали «Аъло хизматлари учун» кўкрак нишони;
“Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги”, “Ўзбекистон Конституциясига 30 йил”, “Ўзбекистон Прокуратурасига 30 йил” эсдалик нишонлари билан тақдирланган.

The main goals and objectives of the division are:
- ensuring the mutual compatibility of the educational and educational process, providing methodological support in this direction to the divisions of the Academy;
- organization of projects and competitions among students and listeners;
- on the basis of national and modern views, develop the spiritual worldview of students and listeners, educate them in the spirit of patriotism, help them become full members of society, leading specialists in their profession, promote the development of spiritual qualities among young people;
- creation of a healthy spiritual environment among students and listeners, deepening their interest in culture, art, sports, reading;
- taking measures for the meaningful organization of free time of students and trainees;
- identification of gifted students and listeners, assistance, including jointly with the divisions of the Academy, in preparation for national and international competitions, as well as submission for state scholarships;
- conveying to students and listeners the essence of the reforms carried out in our country;
- organization of conferences, round tables, meetings and other events dedicated to the popularization of national customs, traditions and values;
- participation in the development of spiritual and educational activities with young people, ensuring their implementation;
- organization of work aimed at improving the medical culture of students and listeners, promoting a healthy lifestyle;
- taking the necessary measures to support students and trainees in need of social protection;
- in order to determine the spiritual and moral level and cultural needs of students and listeners, conducting sociological surveys among them, analyzing and making appropriate proposals;
- cooperation with other organizations and institutions in the field of work with youth, organization and implementation of spiritual and educational work;
- development and submission of proposals based on a systematic analysis to improve activities for working with youth, organization and implementation of spiritual and educational work;
- admission of students, trainees and citizens, consideration of applications from individuals and legal entities;
- promotion of legislation, raising the legal culture in society, participation in the development of draft departmental and regulatory legal acts.
Azimov Akmal Akthamovich |
Head of Department, Junior counselor of justice Currently conducting dissertation research for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Law on the topic: “Improving the legal mechanisms for assessing the effectiveness of the activities of prosecutorial authorities.” Email: a.a.azimov@proacademy.uz
Recipient of the III Degree “For Excellent Service” breast badge;
Awarded the commemorative medals “30th anniversary of the independence of the Republic of Uzbekistan,” “30th anniversary of the Constitution of Uzbekistan,” and “30th anniversary of the prosecutor’s office of Uzbekistan.”