Бўлимнинг асосий мақсад ва вазифалари қуйидагилар ҳисобланади:
- таълим ва тарбия жараёнининг ўзаро мувофиқлигини таъминлаш, бу борада Академиянинг таркибий тармоқларига услубий кўмак кўрсатиш;
- талаба ва тингловчилар ўртасида лойиҳа ва танловлар ташкил этиш;
- талаба ва тингловчиларнинг маънавий дунёқарашини миллий ва замонавий қарашлар асосида ривожлантириш, ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, жамиятнинг тўлақонли аъзоси, ўз касбининг етук мутахассиси бўлиб етишишига кўмаклашиш, ёшлар онги ва қалбида маънавий фазилатларни камол топтиришга кўмаклашиш;
- талаба ва тингловчилар орасида соғлом маънавий муҳитни яратиш, уларда маданият, санъат, спорт, китобхонлик соҳаларига бўлган қизиқишларни чуқурлаштириш;
- талаба ва тингловчиларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш чораларини кўриш;
- иқтидорли талаба ва тингловчиларни аниқлаш, уларни қўллаб-қувватлаш, жумладан, Академиянинг таркибий тармоқлари билан биргаликда республика ва халқаро миқёсдаги танловларга тайёрлаш ҳамда давлат стипендияларига тақдим этиш;
- мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятини талаба ва тингловчиларга етказиш;
- миллий урф-одатлар, анъаналар ва қадриятлар тарғиботига бағишланган анжуманлар, давра суҳбатлари, учрашувлар ва бошқа тадбирларни ташкил этиш;
- ёшлар билан маънавий-маърифий йўналишдаги чора-тадбирларини ишлаб чиқишда иштирок этиш, уларни бажарилишини таъминлаш;
- талаба ва тингловчиларнинг тиббий маданиятини ошириш, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишга қаратилган ишларни ташкиллаштириш;
- ижтимоий ҳимояга муҳтож талаба ва тингловчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича зарурий чораларни кўриш;
- талаба ва тингловчиларнинг маънавий-ахлоқий савияси ва маданий эҳтиёжларини аниқлаш мақсадида улар орасида ижтимоий сўровномалар ўтказиш, таҳлил қилиш ҳамда тегишли таклифлар киритиш;
- ёшлар билан ишлаш, маънавий ва маърифий ишларни ташкил этиш ва амалга ошириш соҳасида бошқа ташкилот ва муассасалар билан ҳамкорлик қилиш;
- ёшлар билан ишлаш, маънавий ва маърифий ишларни ташкил этиш ва амалга ошириш фаолиятини такомиллаштириш юзасидан тизимли таҳлил асосида таклифлар ишлаб чиқиш ва киритиш;
- талабалар, тингловчилар ва фуқароларни қабул қилиш, жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш;
- қонунчиликни тарғиб қилиш, жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш, идоравий ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқишда иштирок этиш.
Азимов Акмал Атхамович |
Бўлим бошлиғи, адлия кичик маслаҳатчи. “Прокуратура органлари ходимларининг фаолияти самарадорлигини баҳолашнинг ҳуқуқий механизмларини такомиллаштириш” мавзусида юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация иши олиб бормоқда. Email: a.a.azimov@proacademy.uz |
III даражали «Аъло хизматлари учун» кўкрак нишони;
“Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги”, “Ўзбекистон Конституциясига 30 йил”, “Ўзбекистон Прокуратурасига 30 йил” эсдалик нишонлари билан тақдирланган.

Отдел духовности, просветительства и работы с молодежью
обеспечение взаимной совместимости учебного и воспитательного процесса, оказание методической поддержки в этом направлении подразделениям Академии;
организация проектов и конкурсов среди студентов и слушателей;
на основе национальных и современных взглядов развивать духовное мировоззрение студентов и слушателей, воспитывать их в духе патриотизма, помогать им стать полноправными членами общества, ведущими специалистами своей профессии, способствовать развитию духовных качеств у молодежи;
создание здоровой духовной среды среди студентов и слушателей, углубление их интереса к культуре, искусству, спорту, чтению;
принятие мер по содержательной организации свободного времени студентов и слушателей;
выявление одаренных студентов и слушателей, содействие, в том числе совместно с подразделениями Академии, в подготовке к республиканским и международным конкурсам, а также представление на получение государственных стипендий;
донесение до студентов и слушателей сути реформ, проводимых в нашей стране;
организация конференций, круглых столов, встреч и других мероприятий, посвященных популяризации национальных обычаев, традиций и ценностей;
участие в разработке духовно-просветительских мероприятий с молодежью, обеспечение их реализации;
организация работы, направленной на повышение медицинской культуры студентов и слушателей, пропаганду здорового образа жизни;
принятие необходимых мер по поддержке студентов и слушателей, нуждающихся в социальной защите;
в целях определения духовно-нравственного уровня и культурных потребностей, обучающихся и слушателей, проведение среди них социологических опросов, осуществление анализа и внесение соответствующих предложений;
сотрудничество с другими организациями и учреждениями в сфере работы с молодежью, организации и осуществления духовно-просветительской работы;
разработка и внесение предложений на основе системного анализа по совершенствованию деятельности по работе с молодежью, организация и осуществление духовно-просветительской работы;
пропаганда законодательства, повышение правовой культуры в обществе, участие в разработке проектов ведомственных и нормативных правовых актов.
Азимов Акмал Атхамович
Начальник отдела, младший советник.
Проводит диссертационное исследование на тему: «Совершенствование правовых механизмов оценки эффективности деятельности работников органов прокуратуры» на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по юридическим наукам.
Email: a.a.azimov@proacademy.uz
Награждён нагрудным знаком III степени «За отличную службу», а также памятными знаками «30 лет Независимости Республики Узбекистан», «30 лет Конституции Узбекистана», «30 лет Прокуратуры Узбекистана».