Тезкор-қидирув фаолияти
Тезкор-қидирув фаолияти материаллари жиноят иши қўзғатиш учун асос бўлиши, жиноят иши ўз юритувида бўлган суриштирув, тергов органларига, прокурорга тергов ҳаракатларига тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш учун тақдим этилиши, шунингдек бу материаллардан Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодекси нормаларига мувофиқ жиноят ишлари бўйича исбот қилишда фойдаланилиши мумкин.
Ушбу натижалар Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодексига мувофиқ текширилганидан ва баҳоланганидан сўнг далиллар сифатида эътироф этилиши мумкин.
Тезкор-қидирув фаолиятини амалга оширувчи органларнинг депутатлар, сенаторлар, судьялар, прокурорлар, адвокатларни махфийлик асосида ҳамкорликка жалб қилиши тақиқланади.
1) турар жойларни текшириш;
2) почта, курьерлик жўнатмаларини, телеграф хабарларини ва бошқа хабарларни назорат қилиш;
3) телефонлар ва бошқа сўзлашув қурилмалари орқали олиб бориладиган сўзлашувларни эшитиш;
4) алоқанинг техник каналларидан ахборот олиш.
Ўзбекистон Республикасининг ҳудудида тезкор-қидирув фаолиятини:
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг;
Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизматининг;
Ўзбекистон Республикаси Президенти давлат хавфсизлик хизматининг;
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг;
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг;
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Мажбурий ижро бюросининг органлари амалга оширади.
Бошқа давлат органлари, шунингдек юридик ва жисмоний шахслар томонидан тезкор-қидирув фаолиятини амалга ошириш тақиқланади.
Тезкор-қидирув фаолиятининг асосий принциплари қонунийлик, инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари устуворлиги, конспирациядан, ошкора ва ноошкора усуллар уйғунлигидан иборат.
Тезкор-қидирув фаолияти - Қонун билан махсус ваколат берилган давлат органларининг тезкор бўлинмалари томонидан тезкор-қидирув тадбирлари ўтказиш орқали амалга ошириладиган фаолият туридир.

Материалы оперативно-розыскной деятельности могут служить основанием для возбуждения уголовного дела, представляться в органы дознания, следствия, прокурору, в производстве которых находится уголовное дело, для подготовки и проведения следственных действий, а также использоваться при доказывании по уголовным делам в соответствии с нормами Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан.
Результаты оперативно-розыскных мероприятий, могут быть признаны доказательствами после их проверки и оценки в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Узбекистан.
Органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, запрещается привлекать к сотрудничеству на конфиденциальной основе депутатов, сенаторов, судей, прокуроров, адвокатов.
1) обследование жилых помещений;
2) контроль почтовых, курьерских отправлений, телеграфных и иных сообщений;
3) прослушивание переговоров, ведущихся с телефонов и других переговорных устройств;
4) снятие информации с технических каналов связи.
Оперативно-розыскную деятельность на территории Республики Узбекистан осуществляют органы:
Министерства внутренних дел Республики Узбекистан;
Службы государственной безопасности Республики Узбекистан;
Государственной службы безопасности Президента Республики Узбекистан;
Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан;
Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан;
Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан.
Осуществление оперативно-розыскной деятельности другими государственными органами, а также юридическими и физическими лицами запрещается.
Основными принципами оперативно-розыскной деятельности являются законность, приоритет прав, свобод и законных интересов человека, конспирация, сочетание гласных и негласных методов.
Оперативно-розыскная деятельность — вид деятельности, осуществляемый оперативными подразделениями государственных органов, специально уполномоченных на то Законом, посредством проведения оперативно-розыскных мероприятий.